Domů
Jaderné elektrárny
Na fóru k jaderné energetice vystoupí Babiš, Míl i dodavatelé

Na fóru k jaderné energetice vystoupí Babiš, Míl i dodavatelé

V Poslanecké sněmovně se dnes uskuteční mezinárodní energetické fórum. Tématem konference bude plánovaná výstavba nových jaderných bloků v ČR. Se svými příspěvky k tématu vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, nový vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Představí se také potenciální dodavatelé stavby.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Premiér Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

Ilustrační foto

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností.

Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

„Cíl konference je jednoznačný – připravit rovné podmínky pro všechny dodavatele jaderných zařízení, aby se mohli ve svobodné soutěži zúčastnit dodávek pro dostavbu našich jaderných bloků a aby čeští daňoví poplatníci na tom neprodělali,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip, který spolu s hospodářským výborem Sněmovny akci pořádá.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Napětí v jaderné elektrárně: Rusové nastražili miny, do strojoven chtěli ukrýt tanky
17. srpen 2022, 05:46
Německo své poslední tři jaderné elektrárny prozatím neodstaví. Mají pomoct s řešením energetické krize
16. srpen 2022, 17:05
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik
21. únor 2019, 10:29

Už to běží On-Line na seznamu. Samý jaderný lobista a aktivista to tam je. Tak se na divadlo pro ovčany podívejte, jak si to schválí a předají ČEZu bez výběrového řízení, potom už budete jen platit a koukat jen faktury. Tak si to užijte teď.

Vladimír Šťastný
21. únor 2019, 11:20

I kdybychom přistoupili na vaši tezi, že budeme "jen platit a koukat na faktury", pořád ještě, na rozdíl od OZE, budeme platit za zdroj, který nám tu energii dodá ve chvíli, kdy ji budeme potřebovat, což OZE bez gigantických vícenákladů na akumulaci a přeměnu, nedokáží ani náhodou. Ono je docela otázka, nad kterými fakturami bychom ronili větší slzy, jestli nad těmi za dodávku elektřiny z jaderného zdroje, nebo nad tou z OZE s "příplatky".

energetik
21. únor 2019, 11:35

Polostátní ČEZ už vyhodil za nový jaderný tunel přes dvě miliardy a dosud nebyla vyrobena jediná kWh a desítky let ještě nebude a to jsme teprve na začátku. Takže to není otázka, ale jasný fakt ve kterém případě budeme ronit větší slzy.

Vladimír Šťastný
21. únor 2019, 12:42

Víte, kdyby tu debatu o stavbě vedla odborná veřejnost, nejspíš by tu už nový jaderný zdroj byl. Jenže odborná veřejnost je ta poslední, které se společnost na něco ptá a není to jen v případě jaderné energetiky. Daleko více jsou u těchto témat vidět, pokud se probírají v médiích, různí troubové, nevzdělaní a bez praxe v oboru, kteří trousí svá moudra a stejně pitomí novináři je pak papouškují v tisku.

Milan Vaněček
21. únor 2019, 13:17

Pane Štastný rozhodující experty jste mohl slyšet dnes dopoledne, jestli jste se díval na jednání o energetice ve sněmovně. Již jsem o tom pod jiným příspěvkem psal:

Karty pro energetiku ČR jsou rozdány, prvý výsledek budeme určitě vidět do roku 2024, to je dle pana Míla konec etapy 1.pro stavbu Dukovan 2. (takže došlo na má slova: počkejme s rozhodnutím na rok 2025, to už bude "vymalováno").

Podaří-li se cenu plynu držet v Německu a okolí na takové úrovni, že pružné plynové elektrárny budou vyrábět elektřinu okolo 100 EUR/MWh (v USA jsou hluboko pod touto cenou pro "gas combined cycle" a nad ní pro "gas peaking", průměr je pod 100 EUR/MWh, viz Lazard)

a velké FVE budou v té době již převážně stavěny bez dotací (s předpokládanou cenou výroby pod 50 EUR/MWh)

tak naše nová jaderná elektrárna nemá ve středoevropském prostoru šanci ani při financování s garancí státu (která dle Míla i Beneše ušetří cca 50 EUR/MWh z ceny elektřiny). Oba počítají s reálnou cenou elektřiny z JE tak jak to spočítal pan Šnobr, ti je 150 EUR/MWh v době spuštění elektrárny do provozu, to co zde kdysi presentoval pan Wagner, to jsou fantasmagorie ekonomických diletantů), to znamená při státní záruce 150-50=100 EUR/MWh. To je optimistický benchmark pro jádro z ekonomického hlediska.

Takže počkejme si po roce 2022, to už bude jádro v Německu vypnuté, uhlí se začne odstavovat,

a bude rozhodující jak se vyvine cena plynu v Německu, už dodávaného i přes NS2. Ale v USA je to již zcela jasné, jádro nemá budoucnost.

Emil
21. únor 2019, 14:34

O žádné garanci výkupní ceny se neuvažuje, viz např. dnešní slova premiéra. Garantovaná výkupní cena 150 EUR/MWh je spíš sen pana Šnobra, jak na několik desetiletí zajistit ČEZu zisk bez rizika, nikoliv však realita. Takže Vaše výpočty jsou úplně mimo.

Milan Vaněček
21. únor 2019, 15:02

Emile, nedělejte ze sebe hlupáka, řeč byla o komerční ceně elektřiny z nové JE v EU, když to bude stavět investor, pan Beneš to ví, na rozdíl od Vás. Žádný CfD u nás nebude, co to sem taháte. A z té komerční ceny ušetřite až 50 EUR/MWh když to bude jako u nás s garancí státu (za minimální úrok).

Emil
21. únor 2019, 15:23

Tak chci vidět odkaz, kde pan Beneš tvrdí, že cena elektřiny z nových bloků bude 150 EUR/MWh.

Vladimir Wagner
21. únor 2019, 15:31

Diskuze jsem tady kvůli takovým lidem, jako pan Vaněček opustil, ale zase zmínil mé jméno a navíc jde o velmi závažnou věc. Doporučuji opravdu všem si celou konferenci poslechnout. Za mě považuji za velmi důležité a pro mě velice povzbudivé velmi seriozní přístup všech řečníků. Co konkrétně považuji za klíčové:

1) Političtí představitelé zdůrazňovali, že je nutné rozhodnutí postavit na co nejširší podpoře a shodě vládních stran i opozičních i různých sdružení a odborníků. To je přesně, to co jsem zde mnohokrát zdůraznil, tedy je důležité stavbu zahájit, ale nejdůležitější je ji úspěšně dokončit. K tomu je široká podpora a shoda klíčová.

2) Rozvážný přístup a deklarace, že se bude postupovat ta, aby byl projekt ve všech fázích co nejpečlivěji připraven a bez riskantního předbíhání kroků a s realistickými podloženými termíny. Velmi seriozní vystoupení Míla.

3) Zdůraznění role jaderného dozoru, excelentní bylo vystoupení Dany Drábové.

4) Samotná konference byla sice o jádru, ale většina řečníků zdůrazňovala, že klíčová je celková koncepce energetiky a harmonický mix. V tomto směru je tak nutné vyřešit i podporu a zapojení OZE, které v něm mají nezastupitelnou úlohu.

Na závěr ještě malá poznámka k příspěvku pana Vaněčka zde, Prosím, poslechněte si pořádně to, o čem mluví pan Beneš i pan Míl. Pan Beneš explicitně mluví o tom, že vlivem jiného modelu financování se cena z Hinkley Point C, kterou bere zhruba 100 EUR/MWh sníží o 50 EUR/MWh na cenu Pakš, která je 50 EUR/MWh. A stejně tak to bere pan Míl. Pan Vaněček si úplně odjinud vezme v podstatě vymyšlenou cenu 150 EUR/MWh a přisuzuje oběma pánům úplně něco jiného, než říkali. Jinak oba říkali úplně přesně to, co jsem nejen tady psal ve svých rozborech o cenách nových jaderných zdrojů několikrát.

Milan Vaněček
21. únor 2019, 18:42

Poznámka k otázce trollujícího Emila a tvrzení kolegy Wagnera, nejprve ocituji, co jsem napsal a co vzbudilo odpor potrefených: "naše nová jaderná elektrárna nemá ve středoevropském prostoru šanci ani při financování s garancí státu (která dle Míla i Beneše ušetří cca 50 EUR/MWh z ceny elektřiny). Oba počítají s reálnou cenou elektřiny z JE tak jak to spočítal pan Šnobr, ti je 150 EUR/MWh v době spuštění elektrárny do provozu"

1)přečtete si posledních 5 slov mého tvrzení pečlivě

2)poslechněte si pana Míla od 51 minuty záznamu z jednání v parlamentu (zdroj Seznam zprávy, délka 1 hod 30 min) a pana Beneše od 1 hod 18 min záznamu

3) reálnou cenu berou pan Beneš i pan Šnobr explicitně z Hinkley Pointu C

4)pro něj byla cena CfD stanovena v roce 2012 zhruba na 100 EUR/MWh a je indexována každoročně o inflaci

5) jaká bude cena v době spuštění do provozu? Zde je několik neznámých, a) kdy bude tato JE uvedena do provozu, b) jak bude naskakovat inflace po těch zhruba 15 let od roku 2012. Pan Šnobr, oficielní zástupce minoritních akcionářů ČEZu to odhadl že cena stoupne na 150 EUR/MWh (v době uvedení elektrárny do provozu)

6) mě to vychází na 135 EUR/MWh, když ale inflace vyběhne o 0,5% či 1% výše nebo to v roce 2027 nebude dodávat elektřinu tak se spíš trefí zkušený ekonom pan Šnobr.....

7) jaká bude cena FVE po roce 2030? Pan Beneš říká že pod 50 EUR/MWh, dotace potřeba nebudou a starý FiT již doběhne

Takže tak je to, odpovídám jen kvůli kolegovi Wagnerovi a souhlasím s ním že příspěvky pana premiéra, pana Míla, paní Drábové i pana Beneše byly kvalitní a daly nám potřebné informace. Na trolla Emila již nebudu reagovat.

Co jsem si dovolil podotknout ve svých příspěvcích je to že když skončí 1. etapa (2024), tj vše ještě bez závazků tak už nám Německo v praxi ukáže, jak se nechá realizovat stabilní elektrická síť i bez jaderných elektráren a se stanoveným harmonogramem odchodu od elektráren uhelných (mnohem rychlejšího než v ČR).

Zkrátka v roce 2024 budeme moudřejší a stále ještě bez závazků a stále s přebytkem elektřiny.

Emil
21. únor 2019, 20:32

Pane Vaněčku, ani pan Míl, ani pan Beneš, ani nikdo jiný na té konferenci o částce 150€/MWh nemluví. V těch projevech je zřetelně slyšet přesně to co píše pan Wagner. Co tam slyšíte Vy, nevím.

Emil
21. únor 2019, 21:04

A ještě bych dodal, že jestli se Vaše úvahy nesou ve stylu, že pokud 100€ navýšeno o inflaci je 150€, pak 50€ navýšeno o inflaci musí být 100€, tak chápu, že Vám asi vyjde leccos.

Milan Vaněček
21. únor 2019, 12:14

Dík za informaci, stihnul jsem vystoupení Míla, Drábové a Beneše, bylo to velmi zajímavé, konečně názor lidí co budou realizátory jaderné výstavby nebo jí doporučí (na konci etapy 1. koncem roku 2024) odvolat

Doufám že zdejší server přinese svoji informaci a analýzu a že si pořádně zadiskutujeme.

energetik
24. únor 2019, 08:46

Tak nakonec jen to bylo jen takové opatrné politické plácaní bez přímé osobní zodpovědnosti. Zodpovědnost chtějí zřejmě nějakou tajně veřejnou smlouvou převést na veřejnost.

Stále nikdo neřekl kdy bude výběrové řízení na provozovatele, když to nechcete stát provozovat a hodnotící kritéria.

Nesouhlasím s tím aby byla další elektrárna zase předána ČEZu, bude to zase předražené a neefektivní. ČEZ je polostátní a státem vydržovaná firma se zaručeným monopolem. Nic je nebude tlačit, není pro ně problém přiohnout nějaké paragrafy a změnit zákony. Bude se to protahovat a prodražovat jako Temelíně.

Nedávno jsem u ČEZu požádal o VN přeložku a chtěli za to třikrát více než by to udělali jiné firmy. Bohužel jiné firmy úpravy VN oproti NN dělat nemohou, to dělají nejčastěji firmy které vlastní nebo v nich mají nějaký podíl manažeři ČEZ, žádné výběrové řízení za akci kterou platíte nemůžete udělat.

Stále nepadlo to nejdůležitější co by mělo být jasné na úplném začátku abychom předešli minulé chyby např. v solárním tunelu a to je:

Jakou hraniční hodnota vnitřního výnosového procenta investic u výrobců z jaderných zdrojů elektřiny stát hodlá garantovat?

Jak často se bude provádět veřejná kontrola a sektorové šetření přiměřenosti garancí a kontrola přiměřenosti podpory u těchto jaderných zdrojů?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se