Domů
Jaderné elektrárny
Na stavbě nových bloků v Dukovanech se chce podílet skupina českých firem
Jaderná elektrárna Dukovany. Zdroj: Petr Adámek, Wikipedie
Zdroj: Petr Adámek, Wikipedie

Na stavbě nových bloků v Dukovanech se chce podílet skupina českých firem

Na mnohamiliardové zakázce týkající se chystané stavby dvou reaktorů jaderné elektrárny Dukovany se chce podílet nový dodavatelský řetězec tuzemských firem a vzdělávacích institucí, který vznikl pod hlavičkou Národního strojírenského klastru (NSK). Nyní má 15 členů, jsou mezi nimi například podniky Sigma Group, Královopolská, Koma-Industry, Witkowitz nebo Cylinders Holding. Spolupracovat mají i některé střední průmyslové školy, ve kterých budou uspořádány přednášky pro získání zájemců o práci v jaderné energetice. ČTK to dnes v Lutíně na Olomoucku řekl člen výkonné rady a ředitel Jaderné sekce NSK Ivo Hlavatý z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), která je do projektu zapojena.

Členové dodavatelského řetězce NSK dokážou vyrábět technologie pro jaderné elektrárny podle amerických předpisů, ruských norem i francouzských požadavků. „Dřívější dodávky českých firem obsahovaly část primárního okruhu a prakticky celý systém sekundárního okruhu jaderných elektráren. Reference členů klastru zahrnují spektrum od těles parogenerátorů, přes hydraulické systémy a armatury až po řídicí a kontrolní systémy, vše včetně vývoje. Naše firmy dodávaly nízkotlaké a vysokotlaké ohříváky páry, čerpadla, armatury, potrubní systémy, části řídicích a bezpečnostních systémů a mnohé další. Dnes nabízejí inovativní produkci, která navazuje na jejich rozsáhlé reference,“ uvedl manažer NSK Jaroslav Vidiševský.

Například Sigma Group vyvinula a vyrábí systém dlouhodobého odvodu tepla z hermetické zóny při těžké havárii. „Jedná se o tzv. postfukušimské opatření. V tomto případě je technologie určena už pro stávající 440 MW bloky jaderné elektrárny Dukovany,“ uvedl výkonný ředitel Sigma Group Milan Stratil. Ostravská firma V-Nass chce dodávat precizně obráběné díly pro primární okruh jaderné elektrárny a skupina Witkowitz tlakové nádoby, vysokotlaké a nízkotlaké ohříváky či výměnné trubkové svazky.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

O subdodávky se hodlá ucházet také Cylinders Holding. „Firmy ze skupiny Cylinders Holding původně dodávaly do jaderných elektráren ocelové tlakové lahve pro chladicí systémy. Teď chceme nabídnout nové lahve pro chlazení heliem a vodíkem a nejmodernější smart systémy a svazky tlakových lahví pro stabilní hasicí zařízení, které svou konstrukcí výrazně usnadňují manipulaci, instalaci, navíc zvyšují bezpečnost a spolehlivost hasicích systémů. Jedná se o jedinečné a světově unikátní řešení,“ řekl generální ředitel Cylinders Holding a prezident NSK Jan Světlík. VŠB-TUO plánuje zdvojnásobit počet absolventů připravených na jadernou energetiku.

Vláda v létě rozhodla, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Zakázku získala korejská společnost KHNP.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Miloslav Černý
6. prosinec 2024, 11:36

Američané uvažují o prodloužení provozu nejstarších jader. mamutů až o 20 let mi chceme obalit republiku do dalšího monstrózních jaderných elektráren, které předčí zprovozněním i nakonec SMR, když se tak loudáme v OZ včetně možné akumulace. Ty poměry se navíc z jakých zdrojů bude energie výrazně změní od té ze současnosti. Nejdřív sluneční baroni, nyní pro změnu jaderní. to snad abychom nezapomněli co ty tunely představují pro naší ekonomiku.

Bob
6. prosinec 2024, 13:09

Cena elektřiny ze SMR bude větší, než z velkých JE. Výhodou SMR je jen větší flexibilita a nižší náklady na financování kvůli kratší době výstavby.

Moc možností místo JE nemáme. Na technologie, které ještě neexistújí nelze spoléhat a akumulace elektřiny, zvláště ta dlouhodobá nebude levná nikdy.

Když už píšete o nějakých "baronech", porovnejte ty staré solární za 12 000 Kč/MWh a více s těmi současnýni větrnými 2795 - 3450 Kč/MWh, nebo s jádrem za 2 260 Kč/MWh.

Ovšem i k těm VtE by byly potřeba další náklady navíc na akumulaci, nebo záložní zdroje.

Bob
6. prosinec 2024, 13:10

A abychom nezapomněli, OZE mají navíc další podporu investiční.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se