Nové testy na budovaném třetím bloku slovenské JE Mochovce ukázaly na nedostatky

DomůJaderné elektrárnyNové testy na budovaném třetím bloku slovenské JE Mochovce ukázaly na nedostatky

Bratislava 30. ledna (zpravodaj ČTK) – Při opakovaných testech v dokončovaném třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska vyšly najevo dva nedostatky zařízení. Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) to uvedl v předběžné hodnotící zprávě, ve které také poukázal na úspěšné zkoušky klíčových součástí bloku. Elektrárnu v Mochovcích dokončuje společnost Slovenské elektrárne (SE), která uvedla, že celkově je zkouška předběžně hodnocena jako vyhovující. Zahájení provozu třetího bloku se podle dřívějších informací znovu opozdí.

Opakování části takzvané horké hydrozkoušky nařídil ÚJD poté, co ve zprávě k prvnímu testu loni uvedl, že opakovaně vyjadřoval svou nespokojenost s velkým počtem nedodělků a nedostatků na třetím bloku elektrárny. Úspěšné zvládnutí testů je jednou z podmínek pro zavezení jaderného paliva do reaktoru.

Během nové zkoušky úřad zjistil problémy na součásti zařízení, které slouží k udržení stálého tlaku v primárním okruhu bloku. V hermetické zóně, kde jsou umístěna základní technologická zařízení, byla zase snížena kvalita vzduchu. Důvodem patrně byly výpary z použitých nátěrů.

„Všechny naplánované testy byly vykonány. Úspěšně jsme zrealizovali pevnostní tlakovou zkoušku primárního okruhu, tlakové zkoušky všech parogenerátorů, zkoušky záložních dieselových generátorů,“ sdělil ČTK mluvčí SE Miroslav Šarišský.

Dodal, že některá zjištění z testů společnost analyzuje a že bezpečnost je pro ni na prvním místě.

Generální ředitel SE Branislav Strýček listu Hospodárske noviny už dříve řekl, že harmonogram uvedení třetího bloku elektrárny v Mochovcích do provozu bude opět posunut. Vyjádřil ale přesvědčení, že do konce letošního roku bude do tohoto bloku atomové elektrárny zavezeno palivo.

Termíny uvedení třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích společnost Slovenské elektrárne opakovaně odsouvala i v minulosti. Zároveň se postupně zvyšoval rozpočet projektu dostavby až na 5,67 miliardy eur (zhruba 143 miliard Kč). Původně se počítalo s tím, že práce přijdou na 2,78 miliardy eur (70 miliard Kč).