Nové testy na budovaném třetím bloku slovenské JE Mochovce ukázaly na nedostatky
Bratislava 30. ledna (zpravodaj ČTK) – Při opakovaných testech v dokončovaném třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska vyšly najevo dva nedostatky zařízení. Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) to uvedl v předběžné hodnotící zprávě, ve které také poukázal na úspěšné zkoušky klíčových součástí bloku. Elektrárnu v Mochovcích dokončuje společnost Slovenské elektrárne (SE), která uvedla, že celkově je zkouška předběžně hodnocena jako vyhovující. Zahájení provozu třetího bloku se podle dřívějších informací znovu opozdí.
Opakování části takzvané horké hydrozkoušky nařídil ÚJD poté, co ve zprávě k prvnímu testu loni uvedl, že opakovaně vyjadřoval svou nespokojenost s velkým počtem nedodělků a nedostatků na třetím bloku elektrárny. Úspěšné zvládnutí testů je jednou z podmínek pro zavezení jaderného paliva do reaktoru.
Během nové zkoušky úřad zjistil problémy na součásti zařízení, které slouží k udržení stálého tlaku v primárním okruhu bloku. V hermetické zóně, kde jsou umístěna základní technologická zařízení, byla zase snížena kvalita vzduchu. Důvodem patrně byly výpary z použitých nátěrů.
„Všechny naplánované testy byly vykonány. Úspěšně jsme zrealizovali pevnostní tlakovou zkoušku primárního okruhu, tlakové zkoušky všech parogenerátorů, zkoušky záložních dieselových generátorů,“ sdělil ČTK mluvčí SE Miroslav Šarišský.
Dodal, že některá zjištění z testů společnost analyzuje a že bezpečnost je pro ni na prvním místě.
Generální ředitel SE Branislav Strýček listu Hospodárske noviny už dříve řekl, že harmonogram uvedení třetího bloku elektrárny v Mochovcích do provozu bude opět posunut. Vyjádřil ale přesvědčení, že do konce letošního roku bude do tohoto bloku atomové elektrárny zavezeno palivo.
Termíny uvedení třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích společnost Slovenské elektrárne opakovaně odsouvala i v minulosti. Zároveň se postupně zvyšoval rozpočet projektu dostavby až na 5,67 miliardy eur (zhruba 143 miliard Kč). Původně se počítalo s tím, že práce přijdou na 2,78 miliardy eur (70 miliard Kč).
Mohlo by vás zajímat:
Panebože, tak už to někdy konečně dodělejte ! Zahájení stavby 1987 - ukončení 1993 = prvních 6 let stavby. Znovuobnovení stavby 2009 a nyní se počítá se zavezením paliva do konce 2020 , tedy spuštění 2021 = dalších 12 let stavby. Dohromady už 18 let !! stavby ,to už překonává i Flamanville nebo Olkiluoto. Lidi už z toho bolí žaludek a nemůžou se na to vůbec dívat. Horší než si denně dávat instantní hnusnou čínskou polívku z pytlíku a ještě přitom - "chutně mlaskat blahem" !!
Tam je na to přisátých tolik firem (včetně českých), že se to natahuje jak to jen jde...
No jestli nějaký úředník argumentuje zhoršenou kvalitou vzduchu , protože tam během výstavby aktuálně schnou barvy, pak to se snad ani nedá komentovat jinak než že je to z prominutím blb.
Jozefe. To bol hodne plytký koment. Škoda, že do toho ani trošku nevidíte.
Podle předběžného hodnocení ÚJD ten test nedopadl z hlediska jaderné bezpečnosti špatně. Nějaké nedostatky se konstatovat musí, jinak by úřad vypadal, že je příliš ochočený. Asi jde o to, že Petr Černý nyní dlí výlučně u SE (ÚJD komentuje jen primární okruh, přičemž zbytek elektrárny je složitější).
Ktery den si tam udelaji vylet sousede z Rakouska,nebo jezdi jenom k nam?? Tam se asi budou ,,divit,,urcite vice.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se