Domů
Jaderné elektrárny
O úložišti jaderného odpadu bude rozhodovat vláda, zákon podepsal Pavel
Vstup do hlubinného úložiště ONKALO ve Finsku. Zdroj: posiva.fi

O úložišti jaderného odpadu bude rozhodovat vláda, zákon podepsal Pavel

O umístění a vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu rozhodne pouze vláda, ale po předjednání s dotčenými obcemi, kterým kabinet může stanovit kompenzace. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek podepsal prezident Petr Pavel. Na webu o tom dnes informoval Hrad. Zákon obcím nedává po finském vzoru možnost vetovat stavbu úložiště na jejich území, podle kabinetu by to bylo v českých podmínkách neuskutečnitelné.

Sněmovna prosadila, že vládní rozhodnutí o stavbě nebudou muset souhlasit obě parlamentní komory, i když to v souladu s původním návrhem kabinetu prosazoval Senát. Senátoři u poslanců neuspěli ani s požadavkem, aby vláda neměla jen možnost, ale povinnost stanovit kompenzace nad ustanovení atomového zákona pro obce, na jejichž území bude úložiště vybudováno.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr Hariprasad Hajič
17. únor 2024, 10:59

Všichni kritizují EU za nějaká nařizování a vnucování. Přitom jsou to často jen doporučení. Jak se mám dívat na tento zákon, který obcím a zůčastněným stranám nedává vůbec žádnou možnost obrany?

Argumentace, že by budování úložiště bylo v českých podmínkách neuskutečnitelné vychází z toho, že obce nemají o takové skoro věčné skládky na svém území zájem a že je jim jasné, že tato obrovská ekologická zátěž i pro budoucí generace s sebou ponese jen problémy? Vychází mi to tak.

Jan Veselý
17. únor 2024, 11:11

V demokratickém státě je to velmi ošemetná otázka. Kde a kdy má přednost "veřejný zájem" před právy jednotlivců nebo samospráv? Na jednu stranu už nejde jen tak zbourat 6 vesnic, protože soudruzi energetici usoudili, že u Temelína je nejvhodnější místo pro stavbu JE a lidé z těch obcí ať jdou do ..., k šípku. Na stranu druhou by se asi některé věci nepostavili nikdy a nikde.

Z toho jaderného úložiště mám ovšem pocit, že to je zoufalá reakce státního aparátu na vlastí neschopnost někoho o té stavbě přesvědčit po dobrém.

Bob
17. únor 2024, 15:53

Jeden z důvodů, proč o tom bude rozhodovat vláda je, že kvůli EU se úložiště musí postavit dříve, než bylo původně plánováno.

Musí se tedy vše urychlit a nemůžeme si dovolit dlouhé vyjednávání, případně, že to "shodí" nějaké zájmové sdružení poslední den lhůty nějakým nesmyslným podáním (bez uvedením důvodu), jako se to nedávno stalo u jiné stavby.

Vítězslav Novák
18. únor 2024, 11:40

To, že u Temelína je nejvhodnější místo pro stavbu JE, neusoudili soudruzi energetici, ale soudruzi geologové kvůli podloží.

Josef
17. únor 2024, 14:23

Jadernou energetiku dle jejích zastánců občané většinově podporují, a proto je referendum fuj, oproti referendům o VTE, kde se lidé vždy mohou vyjádřit a navíc horizont životnosti VTE vůči úložišti? cha cha, cho cho a chichi

Baton David
17. únor 2024, 20:14

bububu betazářiče s poločasem rozpadu v tisících let a jádrofobové z toho mají naděláno až v ponožkách

Pravoslav Motyčka
18. únor 2024, 13:24

Jaderné úložiště se strategická stavba celostátního významu rozhodovat o ní nemůže obec. Ono stačilo , kdy obce mohly blokovat stavby dálnic - viz například D4, to už také dnes není a je tomu tak dobře. Obce podle mě mohou rozhodovat akorát o stavbách obecního významu - typicky budov v obci a obecní infrastruktury ale ne o stavbách celostátního významu jako jsou silnice I třídy a dálnice , železnice , přehrady a další strategické stavby tam je třeba aby obce neměli žádné pravomoce jinak tyto stavby nelze realizovat, protože jsou vesměs proti zájmům místních obyvatel.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se