Domů
Jaderné elektrárny
Odborníci: Opce na stavbu dalších reaktorů v ČR by mohla přinést nižší cenu

Odborníci: Opce na stavbu dalších reaktorů v ČR by mohla přinést nižší cenu

Nezávazná opce na stavbu až dalších tří jaderných bloků v České republice, která je součástí zadávací dokumentace na stavbu pátého bloku v dukovanské jaderné elektrárně, by mohla přinést nižší cenu za stavbu pátého dukovanského, nebo i dalších českých reaktorů. Shodli se na tom experti, které oslovila ČTK. Zakázka tím podle nich může být pro firmy lukrativnější. Upozornili, že opce ale přináší i rizika.

„Když dostavbu Dukovan propojíme s dostavbou Temelína, získáme výrazně větší a lukrativnější zakázku. To by posílilo naši vyjednávací pozici jakožto zadavatele zakázky. Na druhou stranu tím přestaneme diverzifikovat rizika. Případnými problémy při dostavbě Dukovan bychom zatížili i dostavbu Temelína,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Propojením projektů v Dukovanech a Temelíně by se podle něj mohlo uspořit dost času. „Zvláště při získávání potřebných povolení by bylo možné využít dříve získané zkušenosti. To by mohlo pomoci k naplnění šibeničního termínu, kdy bude třeba získat stavební povolení na jaderné bloky do roku 2045,“ uvedl.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor ČTK řekl, že pro každého dodavatele vidina většího trhu s možností vyššího objemu dodávek znamená příležitost k vyšším tržbám a zisku. „Taková perspektiva je proto motivující a může vést k vyššímu úsilí získat zakázku a s tím cílem nabídnout i konkurenceschopnější cenu. Zařazení opce na více bloků do zadávací dokumentace tedy nic nezkazí a naopak může tendru jen prospět,“ uvedl Gavor.

Podle něj nicméně všichni tři zbývající uchazeči o tendr znají realitu evropské a české jaderné energetiky. „Dobře ví, že ani výstavba jednoho bloku v Dukovanech není jistá, dokud se nepodepíše závazný kontrakt. Nemluvě o výstavbě dalších tří bloků. Koneckonců nejsme v tomto ohledu nijak výjimeční. Posouvání termínů a rušení tendrů zdaleka není jen českou specialitou,“ dodal Gavor.

Že stát získá jakoukoliv opci, je podle ekonoma portálu Capitalinked.com Radima Dohnala dobře. „Nicméně už ten první plánovaný jaderný blok je v současné situaci drahých a pomalých staveb nových bloků ve vyspělém světě nic neřešícím rizikem,“ řekl Dohnal. Hlavní problém je podle něj, že nový blok či bloky budou hotovy přinejlepším za 18 let. „Prostě jaderné elektrárny se nyní staví příliš pomalu a s příliš velkými riziky pro řešení aktuální situace,“ uvedl Dohnal.

Příslib stavby více jaderných bloků by podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně mohl vést soutěžitele buď k nabídnutí slevy za první blok, nebo k nezávaznému nabídnutí slevy na další bloky. „Zda by šel cestou slevy na další bloky by záleželo na tom, zda to bude moci zadavatel vyhodnotit jako argument pro udělení zakázky. Pokud ano, nějaká sleva by nabídnuta být mohla, nicméně časová vzdálenost stavby dalších bloků obrovským způsobem navyšuje prémii za riziko,“ řekl Bartoň.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Nový blok má být podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše spuštěn v roce 2036, jeho cenu dlouhodobě odhaduje na 160 až 180 miliard korun. Podle některých kritiků bude ale konečná cena daleko vyšší.

bns rdo

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
josef
14. leden 2022, 16:44

Stavět 3 reaktory v krátkém intervalu je pro nás z ekomického hlediska v současné době jedinné možné řešení.

De Carbon
14. leden 2022, 16:56

Za penize v Praze barak. Tak vytahnete penezenku a sypejte. Nejakych 500 a vic miliard je v Cesku jen tuzer.

energetik
14. leden 2022, 16:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pro vás jako jaderné lobisty a trolly které nestáhl Putin zpět do Ruska a nechal tady určitě.
.

pr
14. leden 2022, 22:25

Koukám, že šrouby se utahují. Inu uvidíme jak dlouho bude ještě mít cenu diskutovat.

PetrV
14. leden 2022, 17:30

Spíše bych viděl, že jej postaví německé peníze.

pr
14. leden 2022, 22:29

Ehm, a podrobnosti o mechanismu účinku DE peněz by nebyly?

Richard Vacek
14. leden 2022, 17:03

3 reaktory? No to bychom snad naplnili celou kapacitu těch tří zájemců o stavbu. Vždyť kolik reaktorů dnes staví?

De Carbon
14. leden 2022, 17:11

JE stavi predevsim lokalni firmy. Nebo si myslite, ze prijedou delnici z USA, Francie a J. Koreje? Stavebni dozor, plany a licenci doda vitez tendru. A pak jeste palivo. Generalni dodavatel nemusi mit nikoho kdo to postavi. To delaji subdodavatele.

Richard Vacek
15. leden 2022, 17:43

No tak to je pak ještě zajímavější. Protože lokální firmy to jsou pro některého dodavatele schopny postavit za 6 let a u jiného jim nestačí ani 15 let.

Milan Vaněček
14. leden 2022, 17:07

Jo zcela určitě to bude pro některou zahraniční firmu lukrativnější. Ale pro ČR to bude těžká ztráta. (národní bankrot?).

JD
15. leden 2022, 00:10

No terno to nejspíše nebude. Ještě před nějakou dobou se pan ex-dvojministr radoval, a do médií vehementně prohlašoval, jak na tom v budoucnu kvůli státnímu výkupu vyděláme, díky tomu, že jdou ceny emisních povolenek a energií tak nahoru.

Pravděpodobně nepochopil, že výstavba velkého jaderného zdroje je de-facto infrastrukturní záležitost s dlouhodobým významem, a nelze ji obhajovat aktuálními nestabilitami na trhu.

Naopak je potřeba ji odůvodnit na základě predikovaného stavu energetiky na dobu, kdy má být takový zdroj provozován. Tedy podle plánu nejdříve od druhé poloviny 30. let.

To nadšení posléze asi poněkud vyprchalo, a začátkem tohoto roku byla budoucí cena označena za "přijatelnou".

Z ČEZu se ozývá, že minimální výkupní cena bude kolem 60 EUR / MWh. Pokud ten vážený průmer bude v té době opravdu někde kolem 50 EUR / MWh, a jestliže se stále klesající ceny z OZE skutečně posunou někam do rozmezí 20 - 40 EUR / MWh, tak to bude pro další generaci českých daňových poplatníků radost.

Samozřejmě za předpokladu, že financovat bude stát. Údajně je sice nová taxonomie "velkým vítězstvím", ale to automaticky nezaručuje, že do financování vstoupí soukromé investice, na které by riziko mohlo přejít.

Takový NuScale deklaruje nižší LCOE oproti velkým jaderným blokům (USD 40 - 65 / MWh), což by ho mělo dostat do lepší pozice z hlediska cenové konkurenceschopnosti vůči OZE, a také by se měl s OZE lépe doplňovat. Touto cestou se chce vydat několik zemí, jak jsme se dozvěděli.

Na tomhle místě se dá souhlasit s argumenty pana Míla, že do budoucna by to měla být méně rizikovější cesta. Ale záleží to na tom, kdy se SMR opravdu objeví, a budou moci dostat do provozu.

Tak uvidíme, jak tohle dopadne.

Turby
15. leden 2022, 00:26

Je jen otazka kdo pak zaplati tu cenu energie v noci ci cca listopad-unor (dle pocasi) kdyz bude inverze nebo nebude zrovna funet.

A to je prave pruser vsech zavislych oze. Tu JE potrebujeme hlavne par tydnu az mesicu v roce. Ale platit jeji "jakovy" provoz kdyz sviti a funi je zase drahe.

Oze jsou peklo bezpecne energetiky a musime si jim zrejme projit. Jestli pak zelene jedince povesime na lampach, nebo jim postavime pomniky nedokazu odhadnout. Ale k te katarzi dojit zrejme musi.

JD
15. leden 2022, 11:04

Ke katarzi musí dojít určitě. Především u tradiční energetiky, kde si někteří hráči neuvědomují to, co už ví v jiných oborech. Tedy, že narušení přichází zvenčí.

Ohledně těch plateb to záleží na tom, jak dokážete odhadnout ceny a trh krátkodobých bateriových řešení pro podnikovou energetiku a domácnosti na konci 30. let. Pokud už se tedy chcete bavit o energii v noci.

Zřejmě také předpokládáte striktní národní uvědomění, které bude formovat poptávku českých zákazníků na společném evropském trhu.

A jestliže by se dalo předpokládat, že přes léto by to utáhly kapacity ve FVE, tak to zhorší ekonomiku velkých jaderných zdrojů. To už se tady taky debatovalo několikrát.

Josef
15. leden 2022, 01:59

žádné OZE za 20 EUR nejsou k dispozici. FV el. dává elektřinu za nejméně 120 eur /MWh když započtete všechny náklady.

JD
15. leden 2022, 11:13

Jde o situaci okolo roku 2040 a predikce LCOE ve scénářích ENTSO-E a ENTSO-G.

Je odvážné, že se nezabýváte minulostí ani budoucností, a chcete žít v momentálním okamžiku. Ale dělat z toho závěry ohledně dlouhodobého vývoje v jakémkolik oboru není úplně nejlepší praxe.

Carlos
15. leden 2022, 13:16

Co jste k té ceně připočetl tentokrát? Já jenom že k ceně elektřiny z JE potřebujete taky přičíst dalších cca 40€/MWh na poplatky za síť, musíte k tomu připočíst posílení linek atd., stejně tak není možné abyste k ceně jednoho zdroje přičetl jiný jenom protože dodává když ten první nedodává, to se pak sype zbytek rovnic.

To co je nejdůležitější je cena pro značnou část spotřebitelů a tam se s daněmi, poplatky a maržemi jenom těžko dostaneme k těm optimistickým cenám které uvádíte pro JE.

De Carbon
15. leden 2022, 13:24

Mozna ty stare ktere beztak neovlivnite. Ted se bavime o novych FVE ktere jsou nasobne vyhodnejsi a dle udaju energetickych spolecnosti vcetne CEZu rikaji, ze aktualne jsou FVE nejlevnejsi zdroj.

Mirek
15. leden 2022, 10:15

Ve světě existuje víc než 70 projektů SMR. NuScale je jeden z těch pokročilejších, ale do funkčního vzorku má ještě daleko a ještě mnohem dále má ke komerčnímu využití.

I v oblasti SMR mají Rusko a Čína velký náskok. Ten my však z politických důvodů nebudeme moci využít.

Nedávné studie ukazují, že náklady na stavbu a provoz velkých reaktorů jsou nižší než u SMR o stejném výkonu. Možná, že se to v budoucnosti změní. Ale zatím vidím perspektivu SMR v teplárenství. SMR budou jistě využívány v energeticky izolovaných oblastech, což ale není náš případ.

Miloslav Černý
15. leden 2022, 10:49

Na základě současného neutěšeného celosvětového vývoje v energetice lze snadno předpokládat větší zájem o urychlení vývoje s bezprostřední realizací menších modulárních reaktorů. Hlavní slovo v tom bude mít byznys tak jako vždycky v minulosti. S tohoto pohledu lze jenom předpokládat překvapivých neočekávaných výsledků.

Milan
15. leden 2022, 12:49

Neni prave rychle budovani OZE a zavirani stabilnich zdroju ta rizikova cesta?

De Carbon
15. leden 2022, 13:15

A jak vidite zavreni polskeho Turowa? Pro Polaky to je vyznamny stabilni zdroj.

JD
15. leden 2022, 15:12

Záleží na tom, jak se po té cestě jde. Jedna možnost je překotně, klopýtavě a s riziky, že zakopnete a zraníte se. Další možnost je jít pomalu, podle ne úplně jasné trasy a často nebo dlouho bloudit. A pak je tu možnost jít co nejrychleji, ale zároveň bezpečně, na základě vyjasněné představy o cíli, ke kterému směřuji, s vědomím, že vím, proč do toho cíle směřuji, a čím dříve tam dorazím, tím lépe.

Třetí možnost se mi zdá nejlepší.

Ano, jaderný zdroj je stabilní, nízkoemisní a dostatečně bezpečný zdroj.

A ano, v noci je tma, v zimě bývají inverze, a občas nefouká vítr.

Energetika má pochopitelně širší souvislosti, a ta stabilita se dá definovat různě. Ne pouze technokraticky ve světě výkonových rovnováh a vyrovnaných bilancí, které tímto nerozporuji.

maly jarda
14. leden 2022, 17:22

už tady placení přátelé USA organizují největší tunel směrem USA v historii naší země ,nejdřív odstranit ruskou a čínskou konkurenci s lepšími nabídkami a pak už jen tunelovat a tunelovat

... kupování starých amerických vrtulníků z vietnamské války babišem miliardu za kus je proti tomu selanka

Jaroslav Loudil
14. leden 2022, 17:48

Malá drobnost z jiného soudku - z Číny. V Číně předevčírem dokončili nejvyšší stožár elektrického vedení na světě přes 2,5 km širokou řeku Jang-c - výška stožáru pro vedení napětí 500 KV je 385 m, tedy řádně vyšší jak Eiffelovka. V budoucnu bude vedení ročně přenášet 28 TWh. Čína dokáže překvapovat odvážnými kousky každý den. Ne nadarmo je už prakticky ve všem na světě první. Po zásluze.

Mirek
15. leden 2022, 09:01

Máte naprosto pravdu. Čína je prostě technologická a ekonomická jednička. Místo, aby nám byla vzorem, tak na ni uvalujeme všelijaké sankce a bláhově si myslíme, že ji pozdržíme.

Pokud zůstanu jen u té energetiky.

V Číně mě fascinuje nedávno postavené stejnosměrné vedení na vzdálenost asi 3200 km pro napětí nad 1 MV. Zajímavé na tom je, že tam byly použity německé transformátory/měniče. Pokud vím, tak v samotném Německu se taková vedení nestaví a už vůbec ne pro taková napětí.

Také mě fascinuje skvělý přístup k inovacím v jaderné energetice. Tomu trendu může dnes konkurovat jen Rusko.

Carlos
15. leden 2022, 13:19

A položil jste si vůbec otázku jestli Německo taková vedení potřebuje?

Proč mi přijde že tu hrůza lidí pořád mentálně žije někde v období po 2. světové?

Jan Veselý
15. leden 2022, 17:23

Někteří žijí v budovatelských 50. letech. A pak je ještě spousta dalších, kteří mají v hlavě rok 1935 a připravují se na totální válku a obléhání.

De Carbon
15. leden 2022, 13:35

Porovnal jste nekdy velikost Nemecka s Cinou nebo s ruskem? Zrejme ne, jinak by ste takovou hovezinu nenapsal. Jiste vite, ze to cinske DC vedeni nema odbocky pro odber v kazdem meste. V huste obydlene Evrope jsou jednoduse jine podminky.

De Carbon
15. leden 2022, 13:49

Ve vasem zazracnem rusku kolabuje elektricka sit pobliz ukrajinskych hranic. Nastehovalo se tam pres 100 tisic vojacku a kdyz vsichni najednou nabijeli sve mobily, tak to sit nevydrzela. Doufejme ze jim ty JE pri chybejicim odberu nebudou nasledovat cernobylsky vzor. Zazracne rusko...

Roman Cejka
14. leden 2022, 23:24

Nejlepší cenu mohla země získat přiznáním Rusů a Číňanů do soutěže a teprve po odevzdání nabídek řešit cenu vs bezpečnost. Jenže pokud tady lobista Westinghouse Kolář starší vyhrocuje vztahy s Ruskem, Koudelka místo zájmů ČR preferuje zájmy Američanů, tak taháme za kratší provaz. Dnes opět lobista Westinghouse ve veřejnoprávní televizi utvrzoval, že je nutné vztahy s Ruskem nechat zmrazené.

Co chcete v takové zemi řešit ? Jediné o co jim jde, je vytáhnout z Čechů prachy a sanovat Westinghouse. Český jaderný průmysl ? Nikoho z politiků to nezajímá.

Mirek
15. leden 2022, 09:05

Včera byl zveřejněn seznam firem, s kterými chce Wesrtinghouse spolupracovat při dostavbě Dukovan. Je směšné, když vyřadil takové skvělé a v jaderné energetice osvědčené firmy jako je Škoda JS a Arako (ruští majitelé) a ŽĎAS (čínský).

Miloslav Černý
15. leden 2022, 15:57

Je to relativní pohled na hodnoty. Handlovat svrchovanost za ekonomický zisk se dlouhodobě nevyplácí. Být svobodně nezávislí se nedá vyvážit žádným zdánlivě finančním prospěchem. Kdo by chtěl žít ve zlaté kleci s všeho dostupností bez volného opuštění této bubliny. Každý si může odpovědět.

De Carbon
15. leden 2022, 16:33

Za penize si nechate provrtat koleno. Kdyby vam nekdo nabidnul za levou nohu 10 tisic, tak si ji nechate uriznout a budete se jeste chlubit, ze usetrite za jednu botu.

Jan Stehlik
15. leden 2022, 18:24

A čím porazily USA Sovětský svaz ? Že by ekonomikou ? Tržní síly fungují stále . Buď máte konkurenci nabídky alá USA (láci) nebo konkurenci poptávky (drahoty ) . Krásně je to viditelné na trhu s bydlením u nás . Naprosto není duvod , aby v dnešní technologické době byl tak beton a cihly drahé (komunistické králikárny) . Ale díky nastavení systému je to dnes pozlacené zboží . Přitom podle statistik je 15% nemovitostí prázdných . Klasický socialismus a plýtvání.

Vlastimil Kornas
16. leden 2022, 09:35

Za ten bilion za soláry baronům jsme mohli mít

2 bloky JE.

De Carbon
16. leden 2022, 09:50

Ty solary nam poskytuji pres den nizsi ceny. Kouknete jak se snizuje cena elektriny v dobe mezi vychodem a zapadem slunce. To fosilni lobby s Tykacem v cele zuri. Ale my na tom usetrime. Pouze rozumem mdly lide vidi jen dotace do solaru. pritom by se meli uspory dat jako protihodnota. Bez solaru by cena elektriny byla pres den v dobe nejvetsi spotreby uz davno tak vysoka jako ted. Solary zastavily zdrazovani elektriny.

Roman Cejka
16. leden 2022, 21:48

To je demagogické tvrzení.

Pokud bychom neměli přímé dotační transfery FVE, dále dotace skrze distribuci a místo toho museli majitelé FVE do cen promítnout odpisy bez vlivu dotací, byla by cena elektřiny jinde. Za 20 let to bude v této zemi cca bilion na dotacích. Při výrobě (2021) 2191GWh*20let vychází náklady na dotace cca 22tis CZK/ 1MWh !!!!!

Tyto peníze jsou z transferů skrze daňové zatížení a skrze distribuci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se