Domů
Jaderné elektrárny
Odsouvání výstavby Hinkley Point může ohrozit plnění britských klimatických cílů

Odsouvání výstavby Hinkley Point může ohrozit plnění britských klimatických cílů

Zpoždění, či dokonce úplné zrušení výstavby jaderného zdroje Hinkley Point C by mohlo způsobit Británii obtíže v oblasti dekarbonizace energetiky a rovněž vést k navýšení plateb za elektřinu, varuje britská ministryně energetiky a klimatických změn Amber Rudd.

Ve svém dopise adresovaném předsedovi parlamentní komise pro energetiku a klimatické změny upozorňuje ministryně energetiky na možné dopady zpoždění projektu výstavby elektrárny Hinkley Point C.

Ta by se po svém dokončení měla stát novým jaderným zdrojem v Británii po více než 30 letech. Dva jaderné bloky EPR od francouzské Arevy o souhrnném výkonu 3,2 GW mají navýšit instalovaný výkon všech jaderných zdrojů v Británii o více než 30 %. Jaderné zdroje se v současné době podílí na výrobě elektřiny v Británii necelou pětinou (18,8 %).

„I když pevně věříme, že projekt bude pokračovat, připravili jsme opatření, jež zajistí, aby jakékoliv potenciální zdržení či zrušení projektu nepředstavovalo riziko pro bezpečnost dodávek elektřiny ve Spojeném království.“

ministryně energetiky a klimatických Amber Rudd

Rozhodnutí, zda projekt realizovat, či ne, bylo již několikrát odloženo. Samotné plánování projektu s sebou nese nemalé náklady, které se již vyšplhaly do řádů jednotek miliard eur. Francouzská EDF uvedla, že bez záruk francouzské vlády další kroky podniknout nehodlá. Podle francouzského ministra hospodářství Emmanuela Macrona je však tamní vláda připravena pomoci.

Finální rozhodnutí o realizaci projektu se odkládá zejména kvůli otázce financování při současných cenách elektrické energie, které v Británii pohybují v rozmezí 30 až 35 liber za MWh. Hinkley Point C má přitom mít od britské vlády garantovánu cenu £92,5/MWh (cca 3200 Kč/MWh), tedy zhruba trojnásobek současné tržní hodnoty.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
20. duben 2016, 16:05

To by mě fakt zajímalo, jak přispěje Hinkley Point ke slevnění elektřiny. A taky se sluší připomenout, že Británie v posledních letech dost rychle dekarbonizovala bez jediného nového jaderného reaktoru.

Frank
21. duben 2016, 10:17

Zajímalo by mě, jestli rychlost procesu dekarbonizace náhodou nekoreluje s rostoucím anglickým importem elektřiny ve kterém má největší váhu růst importu IFA vedením z Francie ?

Jan Veselý
21. duben 2016, 10:49
Eduard Majling
21. duben 2016, 17:21

Import elektřiny v Británii v posledních letech sice roste, ale větší podíl na poklesu emisí v energetice má kromě růstu výroby z OZE zcela jistě dlouhodobý pokles ve spotřebě a tudíž i výrobě elektřiny (v období 2005 až 2014 klesla celková roční výroba elektřiny z necelých 400 TWh na přibližně 340 TWh).

Pokud se budeme bavit o celkové dekarbonizaci hospodářství, tak nezanedbatelný vliv na poklesu celkových emisí CO2 má i tamní průmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se