Domů
Jaderné elektrárny
Odsouvání výstavby Hinkley Point může ohrozit plnění britských klimatických cílů

Odsouvání výstavby Hinkley Point může ohrozit plnění britských klimatických cílů

Zpoždění, či dokonce úplné zrušení výstavby jaderného zdroje Hinkley Point C by mohlo způsobit Británii obtíže v oblasti dekarbonizace energetiky a rovněž vést k navýšení plateb za elektřinu, varuje britská ministryně energetiky a klimatických změn Amber Rudd.

Ve svém dopise adresovaném předsedovi parlamentní komise pro energetiku a klimatické změny upozorňuje ministryně energetiky na možné dopady zpoždění projektu výstavby elektrárny Hinkley Point C.

Ta by se po svém dokončení měla stát novým jaderným zdrojem v Británii po více než 30 letech. Dva jaderné bloky EPR od francouzské Arevy o souhrnném výkonu 3,2 GW mají navýšit instalovaný výkon všech jaderných zdrojů v Británii o více než 30 %. Jaderné zdroje se v současné době podílí na výrobě elektřiny v Británii necelou pětinou (18,8 %).

„I když pevně věříme, že projekt bude pokračovat, připravili jsme opatření, jež zajistí, aby jakékoliv potenciální zdržení či zrušení projektu nepředstavovalo riziko pro bezpečnost dodávek elektřiny ve Spojeném království.“

ministryně energetiky a klimatických Amber Rudd

Rozhodnutí, zda projekt realizovat, či ne, bylo již několikrát odloženo. Samotné plánování projektu s sebou nese nemalé náklady, které se již vyšplhaly do řádů jednotek miliard eur. Francouzská EDF uvedla, že bez záruk francouzské vlády další kroky podniknout nehodlá. Podle francouzského ministra hospodářství Emmanuela Macrona je však tamní vláda připravena pomoci.

Finální rozhodnutí o realizaci projektu se odkládá zejména kvůli otázce financování při současných cenách elektrické energie, které v Británii pohybují v rozmezí 30 až 35 liber za MWh. Hinkley Point C má přitom mít od britské vlády garantovánu cenu £92,5/MWh (cca 3200 Kč/MWh), tedy zhruba trojnásobek současné tržní hodnoty.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Komentáře

(4)

Jan Veselý

20. duben 2016, 16:05

To by mě fakt zajímalo, jak přispěje Hinkley Point ke slevnění elektřiny. A taky se sluší připomenout, že Británie v posledních letech dost rychle dekarbonizovala bez jediného nového jaderného reaktoru.

Frank

21. duben 2016, 10:17

Zajímalo by mě, jestli rychlost procesu dekarbonizace náhodou nekoreluje s rostoucím anglickým importem elektřiny ve kterém má největší váhu růst importu IFA vedením z Francie ?

Jan Veselý

21. duben 2016, 10:49

Eduard Majling

21. duben 2016, 17:21

Import elektřiny v Británii v posledních letech sice roste, ale větší podíl na poklesu emisí v energetice má kromě růstu výroby z OZE zcela jistě dlouhodobý pokles ve spotřebě a tudíž i výrobě elektřiny (v období 2005 až 2014 klesla celková roční výroba elektřiny z necelých 400 TWh na přibližně 340 TWh).

Pokud se budeme bavit o celkové dekarbonizaci hospodářství, tak nezanedbatelný vliv na poklesu celkových emisí CO2 má i tamní průmysl.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.