Palivo pro slovenské reaktory VVER bude kromě Westinghouse dodávat i Framatome
Zástupci společností Slovenské Elektrárne a Framatome podepsali smlouvu o dodávkách jaderného paliva pro slovenské jaderné bloky typu VVER. Pro Slovensko znamená smlouva další diverzifikaci v dodávkách paliva, které nyní dodává ruská společnost TVEL. V loňském roce země podepsala smlouvu o dodávkách paliva také s americkým Westinghouse. První jaderné palivo od Framatome očekává Slovensko v roce 2027.
Francouzská společnost Framatome oznámila, že podepsala smlouvu o dodávkách svého jaderného paliva pro společnost Slovenské Elektrárne. Ta provozuje pětici jaderných bloků ruského typu VVER-440 v elektrárnách Mochovce a Bohunice. Smlouva navazuje na memorandum o porozumění uzavřené oběma společnostmi v květnu loňského roku. První dodávky paliva mají na Slovensko dorazit v roce 2027.
„Zabezpečení smlouvy s jedním z předních světových dodavatelů jaderného paliva pro naše elektrárny je důležitým krokem k posílení energetické bezpečnosti Slovenska. Jaderné elektrárny jsou důležitým pilířem v energetickém mixu naší země. Pro jejich stabilní provoz proto považuji za klíčové zajistit diverzifikaci dodávek jaderného paliva,“ uvedl Branislav Strýček, předseda představenstva a generální ředitel Slovenských Elektráren, a.s.
Slovensko od roku 2022 aktivně hledá alternativní dodavatele jaderného paliva ve snaze zajistit si bezpečné dodávky. Až do roku 2026 mají Slovenské Elektrárne uzavřenou smlouvu s ruským dodavatelem - společností TVEL.
Náhrada ruského paliva
Na jaderném palivu pro jaderné bloky typu VVER pracuje kromě Framatome také americká společnost Westinghouse. Smlouvu s Westinghouse podepsalo Slovensko již před rokem, podmínkou pro dodávky je ovšem bezpečnostní licencování paliva. Zkušební soubory od Westinghouse by mohly být k dispozici v příštím roce.
„Tato smlouva představuje nový milník dlouholeté a plodné spolupráce mezi společnostmi Framatome a Slovenské Elektrárne. Jsme rádi, že můžeme přispět k diverzifikaci paliva na Slovensku a k bezpečnému, spolehlivému a nepřetržitému provozu jaderných elektráren Bohunice a Mochovce,“ poznamenal Lionel Gaiffe, výkonný viceprezident divize paliv společnosti Framatome.
Evropskou alternativu jaderného paliva podporuje také EU v rámci projektu SAVE. V červnu oznámil Framatome, který evropské palivo vyvíjí, že od Unie obdrží 10 milionů EUR (zhruba čtvrt miliardy Kč). V EU je v současné době v provozu devatenáct ruských bloků, čtyři VVER-1000 a patnáct VVER-440.
Mohlo by vás zajímat:
A co ŠJS, pořád se k ničemu nemá?
SJS je ovládaná z ČEZ, výrobu licenční v ČR nabízel i TVEL, teď je v Lingenu, ale domácí moci paní s fanatiky zeleného kříže to pohřbili. No
V roce 2026 bude již po UA konfliktu a EU poléze zpátky za RF pro levnější suroviny. Jen i my pak budeme dál závislí na dražším a méně efektivním palivu, navíc s nejasnými důsledky pro konec palivového cyklu.
Nic netrvá věčně ani ta válka, to je jasný. Podle mě jestli se má svět posunout, bude muset být zavedeno nějaké opatření, aby se Rusku zamezilo podobný konflikt zase začít a ne jenom jim. Po splnění podmínek nebude důvodu z východu neodebírat na nějakou dobu plyn nebo ropu aby, se neopakovalo dějství po 1. světové s Německem. Do jaderných mamutů se nikdo hrnout nebude, protože to na dlouhodobý ekonomický provoz vycházet nebude, max. budou brány na milost malé SMR také na přechodnou dobu, jako snadnější regulátor při vhodné ekonomické dostupnosti. Prosazovat se budou postupně nejekonomičtější OZ včetně akumulace kam směřují obrovské světové ivestice, takže bude snaha o jejich návratnost.
Už nesmí nikdy vyrůst! Je nutné, aby byly uhrazeny reparace na kompletno obnovu a i tak nesmí být Evropa závislá na jednom hlavním dodavateli, je třeba diverzifikace kde agresor bude mít minimální podíl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se