Domů
Jaderné elektrárny
Slovenské elektrárne a Westinghouse uzavřeli dohodu o dodávkách jaderného paliva, nahradit má ruské palivo
Chladící věže JE Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne a Westinghouse uzavřeli dohodu o dodávkách jaderného paliva, nahradit má ruské palivo

Společnost Westinghouse na základě nové smlouvy zahájí dodávky jaderného paliva pro slovenské jaderné bloky typu VVER-440. Před jeho použitím ovšem ještě musí palivo projít procesem bezpečnostního licencování. Společnost Slovenské elektrárne si od smlouvy slibuje diverzifikaci dodavatelů paliva  pro své bloky.

Slovenská energetická společnost Slovenské elektrárne (SE) oznámila podpis smlouvy o dodávkách jaderného paliva se společností Westinghouse. Uzavření smlouvy s Westinghouse Electric Sweden AB je výsledkem mezinárodního výběrového řízení, od kterého si SE slibují zejména diverzifikaci dodávek.

„Zajištění dalšího dodavatele jaderného paliva pro naše elektrárny je důležitým krokem k posílení energetické bezpečnosti Slovenska. Jaderné elektrárny jsou důležitým pilířem energetického mixu naší země, a proto považuji za klíčové zajistit diverzifikaci dodávek jaderného paliva pro jejich stabilní provoz,“ uvedl Branislav Strýček, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne.

Jaderné palivo pro tlakovodní reaktory VVER 440 před samotným použitím musí nejdříve projít licencováním pro použití ve slovenských blocích. Od doby splnění všech podmínek do první dodávky by pak měl uplynout zhruba rok. Podle loňské diskuze mezi SE a Westinghouse by tak mohlo být palivo k dispozici během roku 2025.

Náhrada ruského paliva

Společnost Slovenské elektrárne není jediná, kdo pro své ruské jaderné reaktory hledá západního dodavatele paliva. Na rozdíl od ostatních paliv ale není náhrada ruského paliva tak jednoduchá, jelikož je jaderné palivo typicky vyráběno na míru.

Společnost Westinghouse již má zkušenosti s dodávkami paliva pro reaktory VVER 1100 a k dodávce pro VVER 440 pro jadernou elektrárnu Dukovany se zavázala letos v březnu.

„Velmi nás těší, že můžeme přispět k diverzifikaci paliv na Slovensku a posílit naše dlouhodobé partnerství se Slovenské elektrárne. Nabízíme jediné západní alternativní palivo pro tento typ reaktoru a zůstáváme plně odhodláni podporovat slovenskou flotilu," řekl Tarik Choho, prezident pro jaderné palivo společnosti Westinghouse.

Slovensko má v současné době v provozu čtyři jaderné bloky VVER 440 v elektrárnách Mochovce a Jaslovské Bohunice. Další dva jsou ve fázi dokončování v elektrárně Mochovce s tím, že blok Mochovce 3 je těsně před uvedením do komerčního provozu. Podle SE nyní jádro tvoří necelých 60 % slovenské výroby elektřiny a po dokončení jaderných bloků a odstavení uhelné elektrárny Nováky podíl ještě vzroste.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se