Polsko podalo žádost o rezervaci kapacity v síti pro první jadernou elektrárnu
Polský provozovatel přenosové soustavy Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) stanovil parametry nutné pro připojení první polské jaderné elektrárny k národní energetické soustavě. Stavba jaderné elektrárny je plánována v lokalitě Lubiatowo-Kopalino u obce Choczewo v Pomořansku na severu Polska.
Každé čtvrtletí PSE aktualizuje seznam společností, které požádaly o připojení k přenosové soustavě. Podle nejnovějšího seznamu ze 7. prosince obdržela společnost Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podmínky pro připojení jaderné elektrárny v gdaňském regionu s instalovaným výkonem až 3 720 MWe.
Design jaderné elektrárny AP-1000 od Westinghouse; Zdroj: Westinghouse
Dalším krokem v procesu připojení nové jaderné elektrárny je uzavření dohody o připojení mezi PSE a PEJ, která je ze 100 % vlastněna Státní pokladnou, což je právnická osoba zastupující stát jako občanskoprávní subjekt. Datum uzavření dohody o připojení a datum připojení elektrárny k národní síti zatím nebylo určeno.
Výběr technologie a lokality pro výstavbu první polské JE
V listopadu 2022 tehdejší vláda vybrala pro polskou jadernou elektrárnu technologii Westinghouse AP1000. Dohodu o plánu na výstavbu elektrárny podepsaly v květnu minulého roku společnosti Westinghouse, Bechtel a PEJ.
Ministerstvo klimatu a životního prostředí v červenci vydalo pro PEJ rozhodnutí o schválení záměru pro výstavbu elektrárny. Cílem je, aby první reaktor AP1000 v Polsku zahájil komerční provoz v roce 2033.
Ministerstvo klimatu a životního prostředí v listopadu minulého roku také vydalo rozhodnutí o výstavbě druhé velké jaderné elektrárnu v zemi. Plánovány jsou dva reaktory APR1400 KHNP dodané Jižní Koreou, které mají být realizovány v regionu Patnów-Konin.
Mohlo by vás zajímat:
Naprosto absurdní. Kdy budou mít reálně dostavěno? V roce 2040? A za jaké náklady? To dnes nikdo netuší...
Ale vy to dozajista víte, když zpochybňujete. Možná byste jim měl poradit, jak to udělat lépe.
Nelíbí se Vám JE , protože si myslíte že všechno lze předělat na OZE......
Naprosto absurdní jsou dojmologie "experta" Petra.
A to mají ještě oproti nám výhovu v tom, že žádnou JE zatím nemají. U nás budou o mnoho dříve situace, že si ČR vystačí jen současné JE+OZE, popřípadě současné JE+OZE+dovoz.
Poláci mají "výhodu" že mají nejšpinavější energetiku v EU a obrovský problém co s uhelnými elektrárnami do budoucna. To je "výhoda" jak stehno.
I když na druhou stranu ve "špinavosti" výroby elektřiny jsou v tomto (zimním) období těsně za nimi (a horší, než ČR) Němci.
S jádrem to teda v Polsku nevyhrají. Bude to ekonomický debakl jako jinde. A o reaktorech AP 600 a AP 1000 od Westinghouse se psalo už v polovině devadesátých let. A kolik se jich stačilo postavit a jak se prodražily a protáhla doba výstavby?
1) O reaktoru AP 1000 od Westinghouse se v polovině devadesátých let těžko mohlo psát, Karásku.
2) Jestli to bude takový "ekonomický debakl" jako třeba ve Finsku, kde mají nový stabilní nízkoemisní zdroj obrovského množství elektřiny se zhruba 80letou životností a výrobní cenou elektřiny cca 50 €/MWh, tak takový "debakl" by bral téměř každý stát.
Emile, o těch reaktorech se psalo v podnikových novinách ČEZu. Osobně jsem to četl. Vy osobně to možná nevíte.
O reaktoru AP-1000 se v podnikových novinách ČEZu těžko mohlo psát v polovině devadesátých let, Karásku. Cituji váš dřívější výrok: "Když něco tvrdíte, tak to prokažte."
Prokázat Emile nemůžu, ty noviny jsem si neschoval, ale o těch reaktorech AP 600 a AP 1000 od Westinghouse jsem v polovině devadesátých let četl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se