Domů
Jaderné elektrárny
Práce na americké JE Vogtle běží dle plánu. Ve hře je i dřívější spuštění
Jaderná elektrárna Vogtle
Jaderná elektrárna Vogtle. Zdroj: public domain

Práce na americké JE Vogtle běží dle plánu. Ve hře je i dřívější spuštění

Americká společnost Georgia Power, která staví dva bloky typu AP1000 jaderné elektrárny Vogtle, zhodnotila postup prací za klíčový rok 2018. Přestože projekt čelil možnému ukončení, dosáhla stavba důležitých milníků a elektrárna je z 74 % hotova. Vzhledem k současnému pracovnímu nasazení by dokonce mohly být bloky 3 a 4 spuštěny v dubnu roku 2021, respektive 2022, což je o 7 měsíců dříve, než je aktuální plán.

Společnost Southern Company, mateřská společnost Georgia Power, oznámila v rámci výsledků hospodaření za poslední čtvrtletí roku 2018 také aktuální stav prací na stavbě jaderné elektrárny Vogtle, jediné jaderné elektrárně stavěné na území USA. Dva jaderné bloky typu AP1000, které se začaly stavět v březnu, respektive v listopadu 2013, jsou nyní dokončeny ze 74 %.

„Rok 2018 byl rokem neuvěřitelných úspěchů pro Southern Company. Do roku jsme vstoupili s velkou nejistotou ohledně reformy daně z příjmů právnických osob a našeho prvního úplného roku jako generálního dodavatele na Vogtle 3 a 4,“ uvedl prezident a výkonný ředitel Southern Company, Thomas Fanning.

Během posledních tří měsíců byla na bloku 3 provedena instalace prvního čerpadla pro chlazení reaktoru, umístění posledního prstence tlakové nádoby a střechy řídící místnosti. V bloku 4 pak byl na své místo instalován druhý parogenerátor.

Loni na pokraji ukončení

Společnost Georgia Power převzala projekt elektrárny Vogtle jako většinový vlastník (ostatními jsou: Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities) v roce 2017 po krachu Westinghouse, který elektrárnu rozestavěl. Vzhledem k revizi nákladů, jejichž odhad se navýšil o 2,3 miliardy dolarů, muselo minulý rok proběhnout hlasování o tom, zda se ve stavbě bude i nadále pokračovat. V září 2018 však všichni vlastníci rozhodli pro další pokračování projektu.

Dřívější spuštění?

V návaznosti na rozhodnutí pokračovat se na plno rozběhlo také pracovní nasazení. Southern Company odhaduje, že k naplnění cíle spustit bloky v listopadu 2021, respektive listopadu 2022, je třeba 110 000 odpracovaných hodin týdně. Za letošní únor ovšem počet odpracovaných dosáhne zhruba 141 000, což je také měsíční průměr, kterého by se projekt chtěl držet dlouhodobě. Při tomto pracovním nasazení by pak mohly být spuštěny o 7 měsíců dříve – tedy v dubnu 2021 a dubnu 2022.

„V současné době odhadujeme, že potřebujeme udržet zhruba 110 000 odpracovaných hodin týdně, abychom splnili harmonogram schválený regulátorem, tedy listopad 2021 a listopad 2022,“ dodal Fanning.

Současně probíhá revize prací na projektu, která by měla být hotova do poloviny května, přičemž z předběžných výsledků vyplývá, že náklady by již neměly vzrůst a naopak by mělo dojít k úspoře okolo 600 000 pracovních hodin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se