Domů
Jaderné elektrárny
Pracovní skupina vedená Polskem chce podpořit výstavbu reaktoru BWRX-300 v Evropě
Studie malého modulárního reaktoru BWRX-300 od společnosti GE Hitachi
Zdroj: GE Hitachi Nuclear Energy

Pracovní skupina vedená Polskem chce podpořit výstavbu reaktoru BWRX-300 v Evropě

Skupina 18 evropských společností, vedená polskou Orlen Synthos Green Energy (OSGE), podala žádost k Evropské průmyslové alianci pro malé modulární reaktory. Žádost se týká vytvoření pracovní skupiny zaměřené na implementaci technologie BWRX-300 od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy.

Žádost o vytvoření pracovní skupiny byla připravena společností OSGE ve spolupráci s GE Hitachi a 16 členy aliance z 10 členských států EU a Norska. Všichni partneři mají zájem podílet se na vývoji evropských projektů BWRX-300 v různých fázích. „Jednotliví členové mají dlouholeté zkušenosti na energetickém trhu, působí jako developeři, energetické společnosti, projekční a inženýrské firmy a disponují kompetencemi pro vybudování potřebného dodavatelského řetězce,“ uvedla OSGE.

Cíle pracovní skupiny

Pracovní skupina si klade za cíl koordinovat členy Evropské průmyslové aliance pro SMR v různých členských státech EU a urychlit výstavbu reaktorů BWRX-300. Konkrétní cíle zahrnují širokou škálu témat, zejména potom standardizaci procesu licencování technologie v zemích EU, maximalizaci účasti dodavatelů z EU na společném robustním evropském dodavatelském řetězci, přípravu výroby jaderného paliva, rozvoj potřebných kompetencí a zajištění přípravy personálu a vytvoření odpovídajícího podpůrného systému pro tento typ investic.

Podpora Evropské komise

V reakci na výzvy jaderného průmyslu, výzkumné komunity a národních jaderných regulátorů oznámila v listopadu loňského roku evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová, že Evropská komise vytvoří Průmyslovou alianci zaměřenou na SMR. Ta byla zřízena v únoru tohoto roku s cílem usnadnit a urychlit vývoj, zkušební provoz a nasazení této technologie v EU na počátku 30. let 21. století. Aktivity mají za cíl podpořit konkrétní projekty SMR a urychlit jejich nasazení na evropském trhu.

Složení skupiny 18 evropských společností vedená Orlen Synthos Green Energy. Zdroj: OSGE

OSGE plánuje výstavbu řady reaktorů GE Hitachi BWRX-300 v Polsku. V květnu 2023 společnost obdržela pozitivní obecné stanovisko od předsedy Národní agentury pro atomovou energii k vybraným technickým specifikacím technologie reaktoru BWRX-300, které je součástí předlicenčního procesu. V prosinci vydalo Ministerstvo pro klima a životní prostředí rozhodnutí o záměru realizovat investice na šesti lokalitách: Stawy Monowskie, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta a Stalowa Wola-Tarnobrzeg.

V únoru 2024 bylo vydáno rozhodnutí, které stanovilo rozsah Posouzení vlivu výstavby SMR na životní prostředí (EIA) pro lokalitu Stawy Monowskie v Malopolském kraji. Toto je první takové rozhodnutí v Evropské unii.

Technologie BWRX-300

BWRX-300 je malý vodou chlazený modulární reaktor (SMR) s výkonem 300 MWe, vyvinutý společností GE Hitachi Nuclear Energy. Vychází z licencovaného varného reaktoru ESBWR a využívá osvědčený design paliva GNF2. Reaktor je vybaven pasivními bezpečnostními systémy, které zajišťují vysokou úroveň bezpečnosti bez potřeby vnějšího zásahu v případě nouze.

Průřez modulárním reaktorem BWRX-300 Průřez modulárním reaktorem BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi Nuclear Energy

„BWRX-300 má nejen potenciál stát se prvním SMR postaveným v EU, ale také vytváří příležitosti pro evropské společnosti významně se podílet na jeho výstavbě, včetně výroby klíčových komponent na území EU,“ uvedl Rafał Kasprów, předseda představenstva OSGE. „Vytvořená pracovní skupina 18 společností potvrzuje silný zájem o technologii BWRX-300 ze strany evropských subjektů.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
3. srpen 2024, 14:31

Ach jo. Pracovní skupina? Když se podívám na cíle, tak vidím klasické bla bla bla od těch, kteří ničemu nerozumí, ale chtějí se na tom přiživovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se