Domů
Jaderné elektrárny
Projekt britské jaderné elektrárny Wylfa má podle tamního ministra energetiky stále šanci
Jaderna elektrarna Wylfa Newydd
Zdroj: Flickr @ Department of Energy and Climate Change

Projekt britské jaderné elektrárny Wylfa má podle tamního ministra energetiky stále šanci

Projekt výstavby jaderné elektrárny Wylfa Newydd, který japonská společnost Hitachi pozastavila v polovině minulého měsíce, má podle britského ministra energetiky stále šanci na realizaci. Klíčové podle něj bude nalezení shody na modelu financování.

Vedení japonské společnosti Hitachi loni v květnu odsouhlasilo pokračování v dalším vyjednávání s britskou vládou o projektu jaderné elektrárny Wylfa Newydd, která by měla vyrůst v severním Walesu. Vyjednávání mezi britským a japonským veřejným, i soukromým sektorem probíhají již několik let, konečné rozhodnutí o budoucnosti projektu však zatím stále nepadlo.

Na začátku června se následně objevily informace, že Spojené království zvažuje v projektu přímý podíl, čímž by tak země mohla porušit po desetiletí vyznávanou politiku, že nebude investovat veřejné prostředky do výstavby nových reaktorů.

Hitachi však na začátku letošního roku projekt plánované jaderné elektrárny zmrazila s tím, že se jedná ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters byl na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos okolo brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.

Podle Grega Clarka, britského ministra podnikání, energetiky a průmyslové strategie, však možná výstavba elektrárny stále není mimo hru.

„Stále je možné elektrárnu spustit v 30. letech, pokud nalezneme shodu na modelu financování,“ sdělil britské parlamentní komisi podle agentury Reuters ministr Clark.

Britská vláda se nyní otázkou financování projektu zabývá, v úvahu připadá například i využití modelu regulační báze aktiv (RAB), který je často využívaným způsobem stanovení zisku v regulovaných odvětvích, například v oblasti přenosu či distribuce elektrické energie. Bližší výstupy z vládních analýz by měly být známy v průběhu letošního léta.

„Jedním z důvodů, proč je financování jaderných elektráren náročné, je existence spousty alternativ, které jsou levnější,“ dodává Clark s tím, že jaderná energetika má mnohem větší prodlení mezi investicí a dokončením zdroje než kterákoliv z alternativ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se