Domů
Jaderné elektrárny
Projekt malého modulárního reaktoru v Rumunsku získal další financování
Rumunská uhelná elektrárna Turceni
Zdroj: CristianChirita / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5 (licence)

Projekt malého modulárního reaktoru v Rumunsku získal další financování

EXIM Bank USA schválila financování projektu malého modulárního reaktoru v hodnotě až 99 milionů dolarů. Jedná se o pokračování dřívějšího rumunského úsilí o rozvoj jaderných technologií.

V nedávném oznámení potvrdila RoPower Nuclear SA, že Export-Import Bank of the USA (EXIM) schválila finanční závazek až do výše 99 milionů dolarů na podporu vývoje projektu malých modulárních reaktorů (SMR) v uhelném regionu v Doicesti. Tento závazek je součástí počátečního balíčku financování v hodnotě 275 milionů dolarů, který zahrnuje významné příspěvky od dalších mezinárodních institucí, jako je US International Development Finance Corporation (DFC) a soukromí partneři.

Ministr energetiky Sebastian Burduja se vyjádřil, že projekt malých modulárních reaktorů (SMR) v Doicesti je důležitým signálem od Rumunska a jeho strategického partnera, Spojených států amerických. Tento projekt má za cíl podpořit energetickou nezávislost, bezpečnost a inovace, a také představuje pragmatický přechod od uhlí k jaderné energii. Projekt SMR bude využívat technologii NuScale Power. Implementace této pokročilé jaderné technologie byla zvolena i kvůli efektivnější integraci do stávajících energetických infrastruktur.

"Tato investice má potenciál zařadit naši zemi mezi nejdůležitější světová centra energetických inovací. Rumunsko se chce stát příkladem pro ostatní země v regionu, kde je mnoho uhelných elektráren, které by se mohly rychleji přeměnit na kapacitu jaderné výroby elektřiny – výrobu s nulovými emisemi CO2 – pomocí technologie SMR. Bezpečná, čistá a cenově konkurenceschopná energie. Tento cíl bude hrát klíčovou roli ve vyvažování národního energetického systému, protože je mnohem flexibilnější při přizpůsobování výroby energie než velké jaderné reaktory," uvedl Sebastian Burduja, ministr energetiky.

Projekt, jehož výstavba začne po dokončení druhé fáze projekčních a inženýrských studií (FEED), pomůže Rumunsku snížit emise uhlíku přibližně o 4 miliony tun ročně. Financování od EXIM Bank je důležité pro pokračování projektu skrze aktivity, jako jsou stavební práce, příprava inženýrských sítí a získávání povolení od rumunských úřadů.

Projekt Doicesti by měl během výstavby vytvořit více než 2000 nových pracovních míst a více než 230 trvalých pracovních míst pro provozování elektrárny, plus tisíce dalších pracovních míst v přidružených odvětvích. Životnost nové elektrárny SMR je více než 60 let, s plánovaným uvedením do provozu na konci současného desetiletí. Tento projekt  je klíčovým bodem v závazku Rumunska ztrojnásobit své výrobní kapacity z jaderných zdrojů do roku 2050.

Komerční rozvoj SMR v ČR

O možném přínosu rozvoje SMR v ČR informovala například studie Westinghouse od PwC, která analyzovala ekonomické výhody nasazení malých modulárních reaktorů AP300™ SMR v ČR. Studie předpokládá, že projekt přinese českému HDP během 25 let až 292,7 miliard korun a vytvoří přibližně 3200 pracovních míst během výstavby. Po spuštění by měl projekt každoročně přispět k HDP 95,3 miliardami Kč a vytvořit zhruba 8500 pracovních míst.

V Česku se, alespoň prozatím, rýsuje spolupráce s firmou Rolls-Royce, kdy polostátní energetická společnost ČEZ plánuje strategickou spolupráci při vývoji SMR právě s touto společností. Česká republika chce být zapojena do globální výroby SMR, nikoliv jen do jejich nákupu. Premiér Fiala zdůraznil, že české firmy mohou stát u zrodu mezinárodního dodavatelského řetězce Rolls-Royce. ČEZ plánuje do roku 2050 postavit až deset SMR o celkovém výkonu tři gigawatty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Miloslav Černý
3. říjen 2024, 14:28

Jestli jsou výhodnější SMR proti mamutům v Rumunsku, tak to u nás musí platit taky.

Jaroslav Studnička
3. říjen 2024, 14:41

Však i v ČR se uvažuje nahradit část výkonu uhelných bloků (typických 200 MWe) pomocí SMR.

V výstavbou "mamutů" se to nevylučuje.

Emil
3. říjen 2024, 14:42

Akorát to že jsou v Rumunsku "výhodnější SMR proti mamutům" jste si vymyslel vy.

Miloslav Černý
4. říjen 2024, 13:21

Pro Emila

"Tato investice má potenciál zařadit naši zemi mezi nejdůležitější světová centra energetických inovací. Rumunsko se chce stát příkladem pro ostatní země v regionu, kde je mnoho uhelných elektráren, které by se mohly rychleji přeměnit na kapacitu jaderné výroby elektřiny – výrobu s nulovými emisemi CO2 – pomocí technologie SMR. Bezpečná, čistá a cenově konkurenceschopná energie. Tento cíl bude hrát klíčovou roli ve vyvažování národního energetického systému, protože je mnohem flexibilnější při přizpůsobování výroby energie než velké jaderné reaktory," uvedl Sebastian Burduja, ministr energetiky.

Emil
4. říjen 2024, 13:32

Nic o tom, že by byly "výhodnější SMR proti mamutům" se tam nepíše. Zvlášť když Rumunsko připravuje výstavbu i těch "mamutů", konkrétně třetí a čtvrtý blok v lokalitě Cernavoda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se