Modulární reaktory od Westinghouse by do roku 2050 mohly Česku přinést 293 miliard korun, říká PwC
Westinghouse dnes představil výsledky studie vypracované společností PwC, která zkoumala ekonomické přínosy nasazení malých modulárních reaktorů AP300™ SMR o souhrnném výkonu 3 000 MW. Dle zprávy by projekt mohl ve fázi výstavby a instalace přinést českému HDP během 25 let až 292,7 miliard korun.
Studie předpokládá, že výrobní, inženýrská a stavební fáze projektu AP300 SMR přinese kromě zmíněné částky do HDP také 80 000 člověkoroků, tedy pracovních míst vyjádřených v počtu odpracovaných let na osobu. V přepočtu jde o zhruba 3 200 pracovních míst na plný úvazek na rok. Po uvedení do provozu by měl projekt AP300 SMR podle odhadů každý rok přispět k českému HDP částkou 95,3 miliard Kč a pomoci vytvořit zhruba 8 500 přímých a nepřímých pracovních míst.
Projekt nasazení flotily reaktorů AP300 SMR má také vzdělávací přínosy. Spolupráce s českými univerzitami zajistí odborné vzdělání pro současné inženýry, chemiky a techniky v oblasti jaderné energetiky, přičemž přibližně 3 000 pracovníků může být následně zapojeno do provozu.
Studie konzultační společnosti PwC rovněž zdůrazňuje potenciál zapojení českého dodavatelského řetězce do výstavby reaktorů AP300 SMR po celém světě, což by do české ekonomiky přineslo dalších 4,8 miliardy korun za každý instalovaný blok. Českým firmám se zároveň otevírá možnost účastnit se globálních projektů výstavby pokročilých tlakovodních reaktorů AP1000®.
Technologie AP300 SMR je v souladu s evropskými cíli Green Dealu a pomůže České republice dosáhnout energetické tranzice. Projekt zajistí bezemisní energii pro 1,95 milionu domácností v Česku.
Malé modulární reaktory mají podporu veřejnosti. Červnový průzkum agentury NMS Research ukázal, že téměř 2/3 Čechů by podpořily výstavbu SMR v blízkém okolí místa kde bydlí a zároveň 72 % Čechů podporuje využívání jaderné energie.
Celá zpráva je k dispozici zde.
Mohlo by vás zajímat:
No tak kde si takový modulární reaktor můžeme prohlédnout?
Zatím nic moc. Všechno jsou to kusovky, nebo přímo prototypy. Ale zase bude ČR alepoň v něcem an úrovni inovátorů. No a že v zrovna v téhe rizikové oblasti, to se dalo čekat. V ČR je jaderná energetika něco jako spása. Myslel sem, že Chvaletice, Počerady, Ledvice, Mělník... nahradí paroplynové zdroje s perspektivou přechodu na vodík, ale pokud našim občanům nevadí tyhle menší reaktory za humny...
Modulární reaktory seriově - začnou tak v roce 2044.
No, to je jedna otázka. Kdy. Za kolik ta druhá. Třetí je bezpečnost.
Lidstvo už v jaderné energetice nabylo takových zkušeností, že jejich využití se promítne do finální podoby SMR už viditelně brzy a bude to běžné než dokážeme dostavět aspoň jednoho zbytečného jaderného mamuta, když s tím souběžně nepolevý rozvoj všech druhů OZ včetně akumulace. Konkurence v uplatnění se na trhu je největším urychlovacím článkem.
Šéf Westinghouse popsal AP300 jako “no more and no less than an AP1000 with one loop instead of two loops”. Jinými slovy, je to pořád stejná technologie, s jednou smyčkou prý "se promítne do finální podoby SMR už viditelně brzy", ale jak se přidá druhá smyčka, už je to prý "zbytečný jaderný mamut". :-D
To už by nějaký smysl dávalo, když převládá ta přízeň k jádru s pomalým rozvojem zatím u nás úplně nedoceněných OZ a akumulace. Vývoj by nakonec ukázal, kolik by jich bylo zapotřebí bez těch jaderných mamutů.
Pořád mi nedochází, proč by bez centrálně plánované cenotvorby měla být elektřina pocházející ze SMR levnější než ze zařízení tři- až čtyřikrát větších. Prosím o objasnění.
No, Velké atomky jsou kusovka, snížení být být mohlo, pokud by nastoupila unifikace a hromadná seriová automatizovaná výroba. Ale pokud to bude dělat mnoho výrobců jako kusovku, tak určitě ne.
Svůj význam má i čas výstavby. Na celkových nákladech JE stojí velkou část úroky, takže pokud půjde postavit rychleji, dřív se bude splácet a je o to je to levnější. A úroky na začátku jsou největší.
Proč to dělat jednoduduše, když to jde složité. Proč podporovat malé spotřebitele a výrobce, když můžeme podpořit velké kartely. Proč máme vzdělávat mladé inženýry v moderních oborech, když je můžeme učit staré osvědčené technologie.
1) Vy znáte nějaký jednodušší způsob, jak postavit nízkoemisní zdroj elektřiny a tepla pro základní zatížení?
2) O jakých "kartelech" to konkrétně píšete a jak jste přišel na to že jde o kartel?
3) Jestli jste si nevšiml, tak článek právě je o moderním oboru SMR, netýká se žádných starých technologií.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se