Provozovatel elektrárny Fukušima začal vypouštět radioaktivní vodu do oceánu
Provozovatel poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, uvedly agentury. Krok už dříve vyvolal kritiku a dnes ho opět odsoudila Čína. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so podle agentury Reuters Japonsko vyzval, aby o vypouštění vody transparentně informovalo. Postupné uvolňování vody z asi tisícovky nádrží v areálu elektrárny, kterou v roce 2011 poškodily zemětřesení a cunami, má trvat příštích 30 let.
S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem vody v areálu elektrárny v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je postup v souladu s celosvětovými standardy a bude mít „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“. Pro uskladňování vody v elektrárně už docházelo místo.
Rozhodnutí Tokia dnes nicméně kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí. Čína v prohlášení uvedla, že japonský plán zbavit se kontaminované vody z elektrárny je zásadním bezpečnostním problémem s dopady na další země a že Japonsko by nemělo být jediné, kdo o něm bude rozhodovat.
Ve středu také správce Hongkongu John Lee v reakci na oznámení japonské vlády o začátku vypouštění řekl, že je rezolutně proti a že Hongkong okamžitě zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska. Proti jsou také mnozí Japonci a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti.
Mohlo by vás zajímat:
když se přestanou kupovat ryby tím líp pro ryby, aspoň je přestanou lovit.. ještě bych to vodu rozprášil na všechny téměř vyhynulé druhy živočichů, které se loví pro nějaké ujeté obřadní účely. když by se rozneslo, že jsem kontaminované "radioaktivní" vodou, snad by on ně přestal byt zájem.
a čína by měla mlčet o tom, že má nějaká krajina zásadní dopady na krajiny jiné, co se týče znečištění.
Ano, je to takové hloupé pokrytectví "protestujících" politiků, aby "vypadali dobře". Přitom všichni ví, že koncentrace tritia budou natolik malé, že pomalu nebudou rozeznatelné od přirozené koncentrace a postupne budou s dalším rozptylováním klesat.
všichni ne, jen ti co rozumí problematice. 80% vidí radioaktivní voda a už má před očima černobyl.
Všechny protijaderné emoce jsou způsobeny tím, že protijaderníci nedávali pozor ve škole a vůbec je nezajímala fyzika, chemie či dříve branná výchova.
Kdo z daných disciplín byl za 1 tak ten blbosti nepíše o Fukušimě, kde nebyla jediná fyzická oběť této havárie (mimo utonutí...a pádu z výšky) a v případě Černobylu pak ví, co sovětský člověk ve svém velikášství potentoval a tato jediná havárie s mnoha úmrtími je jen podkladem pro řešení a instalaci vyššího stupně bezpečnosti, což znamená jen určité prodražení avšak na celkové výhodnosti jaderné energetiky to nic nemění...
dobre napisane
Já myslím, že strach z atomu nemá cokoliv společného se vzděláním při fyzice a chemii . To je jen dokola opakovaná fráze. Při fyzice ani chemii jsme rozhodně nepočítali množství radioaktivity, ani její dopad na zdraví člověka - to už by patřilo spíš do bioloogie a branná výchova (chicht) tam jsme se učili první pomoc, stříleli z malorážky a vzduchovky, házeli po imperialistech granáty a chodili v pláštěnkách a igelitových pytlících. To mě naopak spíš ještě více vyděsilo.
Myslím, že opravdu málokdo dokáže reálně zhodnotit rizika atomové energie a radiace. Nejedná se o pochopení, že je země kulatá, ale o podstatně méně triviální problémy.
A záleží prostě jenom na tom, nakolik je kdo ochoten věřit expertům, kteří mu předkládají nějaké závěry.
Neví, někdo, zda po havárii vzniklo řádově více tritia než při běžném provozu, nebo je to srovnatelné?
No nevím, vysoké řády asi ne, ale v násobcích to zřejmě bude, tedy máme 12 let po havárii a vypouštět to budou asi 30 let, poločas rozpadu je 12 let a elektrárna není v provozu (z provozu již nic nepřibývá). Předpokládám, že se vypouští stejná aktivita jako by elektrárna běžela. Zřejmě se při rozpadu paliva uvolnila část tritia, které by zůstalo v palivu zachyceno? Pokud by šlo jen o tritium z původního provozu po jednom poločasu by to šlo vypustit do šesti let..
proč do 6 let? Po 12 letech je polovina, po dalších 12 letech polovina té poloviny, čili čtvrtina, po dalších 12 letech polovina té čtvrtiny, čili 1/8, po dalších 12 letech polovina 1/8, tedy 1/16... ve zkratce, za 10 poločasů je 1/1000 původního množství
Moje úvaha byla..
Elektrárna je odstavena 12 let, tedy právě jeden poločas, tedy množství vyprodukované za 12 let se hromadilo a jeho aktivita klesla na polovinu (tento předpoklad není přesný, tritium možná stále vzniká). Pokud by se vypouštěla stejná roční aktivita jako když byla elektrárna v provozu trvalo by vypouštění to polovinu doby. Vzhledem k tomu že to budou vypouštět třicet let je zřejmě aktivita tritia mnohem větší než ta co běžně vzniká při provozu.
Tritia určitě celkově vzniklo méně než za běžného provozu, ale vzhledem k porušení všech fyzických bariér je daleko větší procento vzniklého tritia nutné vypustit než za běžného provozu. Roční limit 22 TBq zůstal stejný jako za běžného provozu, proto je nutné vodu vypouštět déle než za běžného provozu.
není žádný fysikální důvod, aby vznikalo víc tritia, než při štěpení za provozu. Problém bude v tom, že za provozu uniká jen to, co se dostane netěsnostmi nebo při výměně palivových souborů- atomy vodíku ( tritium=vodík) jsou nejmenší atomy ... Tady byla vypuštěna pára z aktivní zony a poškozeno vyhořelé palivo v bazenech u reaktorů.
Většina tritia bude nyní v tritiové vodě- a ta se chová podobně, jako běžná voda - když se jí napijete, většinu zase vyčuráte.
Uměle je produkováno tritium zejména v důsledku využívání jaderné energie ať už pro mírové, nebo vojenské účely. V jaderném reaktoru vzniká tritium při štěpných procesech (ternární štěpení) a aktivačních procesech v konstrukčních materiálech, chladivu a moderátoru. Doposud největším zdrojem tritia v atmosféře, který je stále měřitelný, však byly testy jaderných zbraní v padesátých a šedesátých letech minulého století. Množství tritia uvolněného v průběhu testů do atmosféry se odhaduje na 186 EBq (186∙1018 Bq) [3]. Většina testů probíhala na severní polokouli. Jen asi 5 % uvolněného tritia se vlivem stratosférické cirkulace dostalo na jižní polokouli [7]. Objemová aktivita tritia ve srážkách v době kulminace atmosférických testů byla na severní polokouli přibližně 600 Bq/l [4]. Od zákazu atmosférických jaderných testů v roce 1963 dochází k postupnému poklesu globální úrovně tritia v životním prostředí. Z uváděných dat [3] můžeme odhadnout příspěvek tritia z jaderných testů v globálním inventáři pro rok 2016 na 9,6 EBq, po roce 2050 bude příspěvek srovnatelný s množstvím tritia přirozeného původu (1,3 EBq). Ve srovnání s atmosférickými testy jaderných zbraní jsou ostatní antropogenní zdroje tritia v globálním měřítku minoritní a mají spíše lokální význam [8]. Například Unscear uvádí roční celosvětovou výpust tritia do ovzduší v devadesátých letech na úrovni jednotek PTBq (1015 Bq) a celosvětovou roční výpust do vodotečí na úrovni 10 PTBq [3]. Viz: vtei cz Stanovení velmi nízkých objemových aktivit tritia pro potřeby využití tritia jako stopovače
Vtipné je že celý humbuk je kvůli třem gramům tritia v milionu tun vody, která se bude vypouštět 30 let, přičemž spotřeba fúzního reaktoru DEMO má být 300 gramů tritia denně...
To co si o tom myslí zdejší jaderná lobby je zcela irelevantní. Ono i "skladování" vyhořelého paliva na dně oceánů by se nějak naředilo a radioaktivita by nepřekročila "normy".
Co je ale relevantní je ekonomická stránka, cituji:
"Hongkong okamžitě zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska. Proti jsou také mnozí Japonci a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti."
Kdo ty možné škody místním rybářům zaplatí? Nebo nikdo to nezaplatí, tisíce rybářů "jen zchudnou".
mala by ich kompenzovat firma zodpovedna za prevadzku elektrarne
Co kdyby to zaplatil ten, kdo vyvolává tuto paniku, třeba Čína (když objektivně žádné riziko vypouštěním nevzniká)? Jenže to by nesmělo platit "vaše trable naše Gusto".
to by bola logika ako u nas doma, ze decka si porozhadzuju lego, ktore ja potom musim upratovat
co keby si kazdy za svoj neporiadok zodpovedal sam?
Příklad Vaší logiky je úplně chybný, lego jste děckám koupil vy, copak Čína nebo lidé vystrašení antiradiační kampaní koupili Japonsku elektrárnu? Jistě že ne.
Japonsko si za svůj nepořádek zodpovídá, ale když někdo šíří paniku ve snaze někoho poškodit, měl by za tento nepořádek (paniku) zodpovídat sám, nemyslíte? Vypouštěná voda žádné riziko nepřináší, je pod přísným dohledem mezinárodních agentur a koncentrace vypouštěných látek jsou stejné jako z provozu každé podobné elektrárny. Proč Čína nezakáže rybolov na svém pobřeží v blízkosti JE, když se tak moc tritia bojí?
Copak vy se bojíte zplodin svíčky, nezapomeňte, že i ty Vás mohou zabít, přestože obsahují to co se na Zemi přirozeně vyskytuje.
i ten nejzapřísáhlejší protijaderný aktivista ale sám vyzařuje radiaci, ročně vyprodukuje asi jako zhotovení 4 rentgenových snímků
tohle je realita u sousedů Japonska
"Chinese statistics show that 13 nuclear power plants in China each released more radioactive tritium into the ocean in 2021 than the planned amount to be released from Japan's Fukushima Daiichi nuclear power plant in one year."
nhk. or. jp/nhkworld/en/news/20230824_36/
Krásná ukázka čínského pokrytectví, uměle vyvolávané a úplně zbytečné hysterie. Vaněček samozřejmě nevynechá jedinou příležitost přiložit si polínko.
Přitom pití dvou litrů denně té z Fukušimy vypouštěné vody způsobí za rok stejnou dávku jako pětihodinový let letadlem...
a také usměvné je že spalování uhlí uvolňuje do vzduchu radiaci, a je to daleko větší množství než tritium ve vodě, a občasné zdroje potřebují kooperovat jednak se zdroji v režimu baseload a se zdroji špičkovými, oze pro svou činnost nepotřebují palivo a uvolňují radiaci pokad má baseload zastoupení v uhlí. Tak zdejší jádrofobní propagovači oze nejen že sami uvolňují malé množství radiace ale ještě propagují zdroje co pro svou činnost potřebují uvolňování radiace větší a odmítají stabilní zdroje kde se radioaktivní materiál separuje a radiace se pak využije k výrobě energie a pak se tento materiál zase izoluje
Kde jste vzal tu hloupost, že oze potřebují jakýsi baseload? To se vyučuje kde, a jak se ta teorie baseloadu přesně jmenuje ?
:-) To není žádná teorie. To je teoretizování rádoby odborníků, kteří nepoznají rozdíl mezi optimálním řízením zdrojů za určitých technických podmínek (když jsou provozně nejlevnějším zdrojem velké tepelné elektrárny) a nutnou podmínkou provozu sítě.
tak pokud by ste měl nějaký mocný oze zdroj řízený aktuální spotřebou a ne počasím a zasoupení v rozvodné síti by bylo stoprocentní tak samozřemě nepotřebujete žádné další kooperující zdroje energie, víte o takovém zdroji?
zhotovení snímků potřebuje různé množství záření. Snímek zubu nula celá nula nic ;-), snímek plic už trochu jo- ale v závislosti na tom, jestli snímkujete prsatou dámu nebo vietnamské děvčátko...až po snímky bederní páteře u českého pivaře. (Typické dávky: hrudník: 0,02-0,1 mSv, bederní páteř 2,4 mSv)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se