Domů
Jaderné elektrárny
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČEZ

Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky

V ČR vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky i obnovitelných zdrojů. V aktuálním průzkumu agentury IBRS, do nějž se zapojilo 500 Čechů, se pro rozvoj jaderné energetiky vyslovilo 68 procent z nich. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 1994. Vyšší podporu jádra ovlivnila i válka na Ukrajině. Téměř polovina respondentů se ale také bojí, že kvůli válce na Ukrajině může být poškozená i jaderná elektrárna mimo území Ukrajiny. O výsledcích průzkumu informoval ČTK mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Jedna z hlavních otázek průzkumu zněla: Jste vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v České republice? Kladně na ni odpovědělo 68 procent zúčastněných. „Spolu s tím posiluje i názor, že ČR by měla být ve výrobě elektřiny soběstačná, což podporuje nyní 96 procent populace,“ uvedl mluvčí.

Agentura IBRS udělala průzkum na přelomu dubna a května mezi 500 Čechy staršími 18 let. Šlo o osobní rozhovory.

JE Dukovany a Mohelno
Ilustrační foto

„Hlavní roli v podpoře jádra nyní hraje energetická soběstačnost. Zatímco na podzim 2021 byl růst podpory jádra posilován hlavně situací kolem krachujících dodavatelů a růstem cen energií, na jaře 2022 se do růstu podpory jádra promítá navíc i obava o energetickou soběstačnost, která souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině,“ uvedl v tiskové zprávě jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.

Stoupla i podpora obnovitelných zdrojů. Téměř polovina populace (46 procent) podporuje rozvoj jaderné energetiky i rozvoj obnovitelných zdrojů, což je od podzimu mírný nárůst. „Kvůli hrozbě, že Rusko přestane dodávat fosilní paliva, výrazně posílil názor, že budoucnost energetiky v České republice je především v koexistenci jádra a obnovitelných zdrojů,“ doplnil Rybáček. S tím, že stát podporuje jadernou energetiku, souhlasilo 82 procent respondentů.

Válka na Ukrajině vyvolává podle agentury ve spojení s jadernou energií i obavy. Nejvíc, 69 procent dotázaných, se bojí, že kvůli válce může být poškozená nějaká ukrajinská jaderná elektrárna. Téměř polovina oslovených pak toho, že poškození hrozí i jaderné elektrárně mimo území Ukrajiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Mirek
17. květen 2022, 13:06

ČR se samozřejmě bez jádra neobejde. Druhá otázla ale je, kdo by u nás měl jaderné elektrárny stavět , když byly vyřazeny společnosti Rosatom a CNNC/CGN (Čína). Skutečnost je taková, že vybrané firmy Westinghouse, EdF ani KHNP nemají nyní ani v dohledné budoucnosti, co nabídnout.

Jsem zvědavý, jak to dopadne s JE Paks-2 v Maďarsku. Zdá se, že ten projekt normálně pokračuje, i když se jej kvůli sankcím nezúčastní naše ani jiné západní firmy. Ještě letos se očekává stavební povolení pro Rosatom.

Ladislav Novák
17. květen 2022, 21:59

Vzhledem k dobyvačné válce Ruska proti Ukrajině a na demokracii založeným státům, je Maďarská elektrárna zatížena řadou rizik a nejistot, i s ohledem na skutečnost, že Orbán se s Putinem mají rádi. :)

Rosatom přišel o zakázku na jaderný blok ve Finsku. Kvůli vlastní neschopnosti

https://ekonomickydenik.cz/rosatom-prisel-o-zakazku-na-jaderny-blok-ve-finsku-kvuli-vlastni-neschopnosti/

Miloslav Černý
17. květen 2022, 13:15

Takový průzkum by se měl upřesnit o jaký druh jaderné technologie se jedná. Je veliký rozdíl mezi kontraverzními monstrozními jadernými zdroji typu JEDU a menšími nově plánovanými modulárními, u kterých se předpokládá rychlejší výstavba, výhodnější cena a efektivnější využití společně jako zdroj tepla při větší možné blízkosti měst. Větší bezpečnost lze navíc zajistit umístěním jaderné části do vhodného podzemniho prostoru. Jedině takový průzkum může mít větší vypovídací hodnotu.

Emil
17. květen 2022, 13:38

Už z položené otázky jasně vyplývá, že kladně odpovídali jak příznivci malých, tak příznivci velkých, v drtivé většině nejspíš příznivci bez rozdílu velikosti, pro které většinou na jaderném zdroji typu "JEDU" není nic "kontraverzního" ani "monstrozního", zvlášť když je svou velikostí naprosto srovnatelný s některými zástupci kategorie "menší nově plánované modulární". A obzvlášť když podpora jádra vyjádřená odpovědí na naprosto stejnou otázku byla vysoká i v dřívějších letech, kdy o malých modulárních reaktorech nebylo ještě ani vidu ani slechu.

Mirek
17. květen 2022, 13:40

Problém je v tom, že malé modulární reaktory mohou nyní nabídnout zase jen Rusko a Čína, které je ale zatím plánují jen pro vlastní potřebu. Snad nejpokročilejší projekt NuScale (USA/Kanada) má do praktického použití zatím hodně daleko.

Petr
18. květen 2022, 07:45

Což tedy není ani náhodou pravda.

Firem, kterých na to pracují je hodně.

Mirek
18. květen 2022, 22:28

Je asi 70 projektů SMR. Ale pravda je, že Rusko a Čína jsou nejdál i v tomto oboru jaderné energetiky s konkrétními projekty realizace SMR v současné nebo těsně nadcházející době. Na Západě je to zatím jen představa. Nebo máte jiné informace? Sem s nimi.

Rejpal
18. květen 2022, 00:09

Modulární reaktory jsou fikce, protože jsou drahé na jednotku výkonu. Podle mě musí ĆR plně využít tepelný výkon stávajících JE k vytápění měst. ČEZ místo toho plánuje obří plynovku na v Mělníku k výrobě el. energie a vytápění Prahy - to je cesta do pekel. A představa, že se bude Praha jednou místo tepla z Temelína vytápět vodíkem za enormní náklady je totální idiocie hodná snad jen energetické koncepce států evropské unie. ČEZU to samozřejmě nevadí oni ty obří náklady prostě přeúčtují i s tučným ziskem.

Petr
18. květen 2022, 07:49

To ale nemusí být brzy pravda. Jednoduše - úspory z rozsahu. Jakmile těch malých reaktorů daný výrobce výrobí alespoň desítky ročně, cena výrazně spadne, a to na zlomek.

Vyrábět jednu věc jako unikát je drahé extrémně, a dnešní velké JE jsou takový příklad.

Kdyby se Váš mobil vyráběl jako jediný originál (A to ne z koupenych součástek, ale vše by se dělalo jen pro něj) bude stát několik miliard.

Ladislav Novák
19. květen 2022, 19:28

Vy píšete o úspoře z rozsahu ve výrobě SMR, ale neuvažujete o tom, že naopak při provozu k žádné úspoře z rozsahu, jakou lze vykázat u velkých elektráren, včetně zabezpečení před možným útokem, jednoduše nedochází a naopak budou mít na jednotku výkonu náklady podstataně vyšší.

Efektivita u malých provozů rozhodně nemusí být větší, než u velkých, pokud jsou racionálně řízeny.

nikdo
19. květen 2022, 23:31

Doufám že to ČEZu nepovolí. Napadlo vás napsat na ministerstvo či na vládu váš nápad na horkovod z Temelína do Prahy třeba je to nenapadlo? ono psát to jen do diskuzí nemusí moc pomoci. Sám jsem si kdysi dovolil kvůli několika problémům psát ministrům, poslancům a městským zastupitelům ale to bylo jen kvůli vyhláškám a zákonům.

Richard Vacek
17. květen 2022, 14:25

Bohužel pokud se u nás bude reaktor stavět, tak to budou dělat firmy, u kterých je výsledek nejistý. Vláda totiž upřednostňuje politicky správné dodavatele před těmi, kteří to dovedou.

Ladislav Novák
17. květen 2022, 21:21

Jak vidno, Rusko, které máte jistě na mysli, opravdu ukázalo vyvoláním energetické krize a válkou proti Ukrajině, "co umí"... Obavy tajných služeb se naplnily vrchovatou mírou.

Richard Vacek
18. květen 2022, 04:27

Tuším, že energetickou krizi si zvolila řada zemí EU, protože namísto levných surovin z Ruska se obrátila jinam. A tak jdou levné ruské suroviny do Indie a Číny. Opět tak vidíme důsledek politického rozhodnutí nad rozumem - Pepíček je ošklivý, tak si s ním hrát nebudeme

Ladislav Novák
18. květen 2022, 05:15

Sám vidíte, že Rusko odřízlo (nejen) Finy od dodávek el. energie a zneužívá závislosti EU na komoditách dovážených z Ruska. Nepopiratelné jsou současné zcela mimořádné příjmy, které Rusko z tohoto stavu má. Podrobíme li celou situaci otázce Cui bono?, odpověď je jasná nade vši pochybnost. Gazprom nenapnil včas zásobníky plynu, které má pronajaté, a ano, díky hlouposti energetické politiky Německa a EU/EK svým postupem vyvolal prudký růst cen energií. Následně jej Putin podpořil dobyvačnou válkou proti Ukrajině.

Putinovi se už nesjpíš krátí doba pobytu v Kremlu, protože už se v živém vysílání ruské státní TV Rossia 1 objevila kritika z úst vojenského veterána a bariéra vylhané ruské propagandy o "speciální operaci na Ukrajině" byla prolomena. Teď, když už je "císař nahý", a bude se o hrubých chybách Kremlu veřejně a otevřeně diskutovat i v cenzurovaných státních médiích, je jenom otázkou času, kdy Putina a jeho věrné z Kremlu vyženou.

"...v pondělí vystoupil Michail Chodarenok, plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, s mimořádnou kritikou invaze na Ukrajinu. V diskusním pořadu zpochybňoval informace, které o válce Kreml šíří, a vytrvale odporoval moderátorce a známé propagandistce Olze Skabejevové. "Celý svět je prakticky proti nám. I když si to nechceme připustit," uvedl Chodarenok. "

;-)

Ladislav Novák
18. květen 2022, 05:19

Napsal jsem vám delší odpověď, ale cenzura ji nepustila - bez vysvětení se příspěvek jednoduše nezobrazuje. Takže tak. :-)

Petr
18. květen 2022, 07:52

Sorry, ale za ty levné suroviny se pak platí vlivem a v dlouhodobém měřítku nadvládou v rámci imperiálních ambicí tamějších gerontní elity. Nic dražšího už být nemůže.

Richard Vacek
18. květen 2022, 13:25

Proč myslíte, že Rosatom má nejvíc zakázek? Protože Rusko má nejvíc přátel?

Je to proto, že v řadě zemí se pořád ještě rozhodují v takových záležitostech podle rozumu.

Proč západ od rozumu ustoupil, je ve hvězdách - asi se jedná o další znak jeho pokračujícího úpadku.

Ladislav Novák
18. květen 2022, 20:34

Re: Richard Vacek 18. květen 2022, 13:25

"Proč myslíte, že Rosatom má nejvíc zakázek? Protože Rusko má nejvíc přátel?"

Nezapomínejte, že píšete o zakázkách, které Rusko získalo před zahájením války proti Ukrajině. Takže např. ve Finsku Rosatom o zakázku (se zahájenými přípravami stavby) právě přišel. Za rok či dva můžeme posoudit, kolik Rosatom získal zakázek od března 2022. ;-)

Jimi
17. květen 2022, 14:37

Já jsem taky pro rozvoj jaderné energie, ale ne za moje daně :)

Emil
17. květen 2022, 14:43

Za vaše daně se tu ani nikdo rozvíjet jadernou energetiku nechystá.

Miloslav Černý
17. květen 2022, 15:45

Děkuji za Vaše tendenční odpovědi, které můžou pomoci spousta příznivcům jádra s Vašimi rozporuplnými odpovědí udělat jasno. Ďábel je skrytý v detailech a v tomto strategickém odvětví to bude platit o to víc. Vědomě úmyslným pokrytickým arogantním přehlížením současné reality pomáháte vyjasnit tuto problematiku širší veřejnosti. Jestli se má budocí využití jádra prosadit bez státní podpory pouze na žádoucí komerční bázi (erárních prostředků nebude nikdy dost), tak to nepovede cestou jakou nevím proč (můžu se domýšlet) prosazujete za jakoukoli cenu, i když jsou již patrné pro nás ukazující se vyhodnější postupy.

Emil
17. květen 2022, 16:41

Vzkaz autorovi tohoto generátoru náhodných slov: je to sice lepší než tradiční Lorem ipsum dolor sit amet..., ale informační hodnota je stejná, tedy nulová. Na druhou stranu někam na schůzi SSM, kde je potřeba dlouho mluvit a nic nesdělit, je to asi dostačující.

Milan Vaněček
17. květen 2022, 17:20

Já bych řekl, že nejdůležitější informace z celého průzkumu je tato, cituji:

"Válka na Ukrajině vyvolává podle agentury ve spojení s jadernou energií i obavy. Nejvíc, 69 procent dotázaných, se bojí, že kvůli válce může být poškozená nějaká ukrajinská jaderná elektrárna. Téměř polovina oslovených pak toho, že poškození hrozí i jaderné elektrárně mimo území Ukrajiny".

To že ČR nehrozí tsunami, jako ve Fukušimě, neznamená, že je vše bezpečné. Většina lidí má obavy.

Emil
17. květen 2022, 18:27

A já bych zase řekl, že jste opět úplně vedle. Kdyby ty obavy skutečně hrály nějakou roli, nebyla by podpora rozvoje jádra na jednom z nejvyšších čísel v historii průzkumů.

Milan Vaněček
17. květen 2022, 19:15

Proč tak osobně, Emile, já jen cituji průzkum veřejného mínění, nic víc a nic míň.

hlpb
17. květen 2022, 19:30

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nechte Emila být, stejně jako já už má nachlazenou Bohemku na oslavu spuštění nového bloku v Dukovanech. Už jen za pouhých cca 17 let tuto ARCHIVNÍ láhev otevřeme, snad se to bude dát ještě po těch letech pít : ).
.

Emil
17. květen 2022, 20:09

Vaněčku, kde se v tom průzkumu píše, že "Já bych řekl, že nejdůležitější informace z celého průzkumu je tato", když "jen citujete"?

Miloslav Černý
18. květen 2022, 13:08

Na Vaši nesmyslnou irelevantní odpověď je ztráta času odpovídat. Mohu jenom doufat, že dokážete časem své názory přehodnotit i vzhledem zájmu o tento v současnosti ožehavý celosvětový problém. Jedině zájem široké veřejnosti si dostatečně vyjasnit celou problematiku zahrnující všechny pohledy nevyjimaje na věc, umožní se hnout tím žádoucím správným směrem.

Emil
18. květen 2022, 13:34

A o tom co je ten "žádoucí správný směr" byste pochopitelně nejraději rozhodoval vy sám, že? Ale aspoň se shodneme na to tom, že můžete jenom doufat...

Miloslav Černý
18. květen 2022, 17:48

Podsouvání polopravd a lží jste se opravdu naučil používat dobře, hlavně v momentě nedostatku vlastní sebekritiky.

Emil
18. květen 2022, 19:37

Co to melete, Černý? O jakých polopravdách a lžích to píšete? Citujte jeden jediný můj výrok a dokažte, že to je polopravda nebo dokonce lež! Začněte s tou sebekritikou hlavně u sebe, pokud toho nejste schopen, vy automate na plky a prázdné fráze.

Miroslav
17. květen 2022, 15:36

Já jsem taky za rozvoj OZE, ale ne za moje daně:)

Miloslav Černý
17. květen 2022, 16:09

Jestliže státní investice formou dotací přinesou pro celkovou společnost zisk, tak to neni důvod se jich obávat. V podvědomí fotovoltaický tunel u nás samozřejmě do této kategorie nepatří, to bylo zneužití podporované lidmi hlavně pro osobní výhody. Samozřejmě se ocitáme v podobném stavu a bude záležet hlavně nejenom na těch morálních kvalitách lidí, který to ovlivňují, ale potažmo s vědomím široké veřejnosti.

Peter Zachara
17. květen 2022, 18:15

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

ty si musel byt za totaca minimalne nastenkar.
.

Ladislav Novák
17. květen 2022, 21:40

Nevím, jestli mi místní cenzura nechá projít příspěvek proti Bilionovému tunelu OZE (už mi jich několik neprošlo, prý "se něco pokazilo" :), ale zkusím to.

Za těch 1000 miliard Kč, co už se utopily v dotované masívní a nesmyslné výstavbě OZE, jsme mohli mít nejméně dvě jaderné elektrárny (od roku, kdy byl přijat Zák. 180/2005 Sb. o podpoře OZE) a další se mohly stavět (tunel pokračuje dál a navyšuje množství utopených miliard bez hmatatelného energetického přínosu a zisku, jen samé ztráty). El. energie z nich by se klidně mohla stát (jak vidno z cenového vývoje v EU) velmi lukrativním vývozním artiklem, výhodnějším než slavná výroba elektromobilů VW - Škoda, které by navíc získaly pro provoz skutečně BEZEMISNÍ ZDROJ elektrické energie s trojnásobnou dobou života oproti OZE, které navíc bezemisní prokazatelně nejsou, naopak vyvolávají nutnost dalšího budování záložních zdrojů na fosilní paliva.

Žádný zisk české společnosti z budování OZE neplyne, ty tisíce miliard jsou nenávratně utopené náklady. Jediný, kdo z nich má prospěch, jsou firmy, které na OZE poberou tučné dotace.

nikdo
19. květen 2022, 23:21

A co když dotace přinesou ztrátu? kdo rozhodne že jsou dotace vynaloženy na rozumnou věc? a kdo bude zodpovědný za to když se zpětně zjistí že se dotoval neužitečný nebo škodlivý projekt?

Ladislav Novák
19. květen 2022, 23:46

To je politická odpovědnost politiků. kterým mozek zachvátila zelená plíseň nebo korupce. S tím nic nenaděláte, pokud je lidé budou volit. Jediné, co zbývá těm ostatním, je pokoušet se vzepřít vládním nesmyslům a nebo si počkat na katastrofický vývoj (třeba časté blackouty z nedostatečných zdrojů el. energie v zimě). To pak bude legraxce a větví na stromech bude nedostatek. :-P

Rejpal
18. květen 2022, 00:17

No tak podle toho volte u voleb. Ono když si člověk přečte program ODS například o biozemědělství ( což je stupidní způsob ošetřování půdy s minimálním produkcí potravin) a domyslí si co to udělá s cenami potravin nebo o tom že les nemá sloužit jako zdroj dřeva ,ale má plnit nějaké nespecifikované společenské funkce - v překladu majitel tam bude muset vysázet listnáče s minimální produkcí dřeva pak si jen člověk říká jací hlupáci mohou takovou stranu volit..... Ano potraviny nejsou ze supermarketu a elektřina není ze zásuvky. Racionalita je to co chybí v této společnosti a proto je situace taková jaká je ta válka to jen urychlila a odhalila dopady zelené ideologie.

Petr
18. květen 2022, 09:20

Rád budu podporovat rozvoj JE že svých daní.

Co mě ale nebaví je třeba podpora profesionálního fotbalu (0.5G/rok) nebo dorovnávání důchodového účtu že státního rozpočtu.

Kde to mohu odhlásit?

Ivan Novák
18. květen 2022, 11:50

Tak pozor, my starobní důchodci jsme na takové řeči citliví a někteří z nás jsou ještě schopni dojít k volební urně.

Na okraj, dva momenty od sousedů: v před pár dny byl secvičen start ze tmy JE V2 Jaslovské Bohunice pomocí VE Gabčíkovo (obdoba českého tandemu Dukovany/Dalešice), a úřední povolení uvedení do provozu EMO3 smutně oslavilo první výročí, aniž se stalo víc, než že proti němu jacísi Rakušani obratem tehdy podali rozklad k rukám šéfky ÚJD.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se