Průzkum: Většina Čechů podporuje energetický mix postavený na jaderné energetice
Češi podporují čisté energetické zdroje, stát by podle většiny z nich měl v budoucnu spoléhat především na jadernou energetiku doplněnou o obnovitelné zdroje energie. Podporu těchto zdrojů umocnila válka na Ukrajině. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IBRS. Pro 96 procent lidí je podle něj klíčová soběstačnost země v zásobování energií.
Silnou podporu bezemisních elektráren v posledním roce umocnila podle výsledků průzkumu ruská agrese na Ukrajině. Jadernou energií nyní podle výsledků průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 500 respondentů, podporuje kolem 70 procent lidí. V závěru roku 2021 to bylo kolem 59 procent.
„Navzdory určitému uklidnění energetické krize, přetrvává velmi vysoká podpora jádra i obnovitelných zdrojů. V očích většiny veřejnosti se nevylučují, ale doplňují, respondenti vyjadřují podporu oběma. Většina oslovených (53 procent) vidí budoucnost české energetiky v jejich kombinaci,“ uvedl jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.
„V jedné z otázek měla každá respondentka či respondent k dispozici deset bodů a měli je rozdělit mezi jednotlivé výrobní zdroje podle toho, jaký by měly mít podíl na celkové výrobě elektřiny v ČR v roce 2030. První místo obsadily s 3,9 bodu jaderné elektrárny, následované obnovitelnými zdroji (3,3 bodu),“ doplnil Rybáček.
Téměř čtyři pětiny dotázaných dále podle průzkumu uvedly, že dění na Ukrajině spíše či výrazně ovlivňuje dění v energetice. Respondenti se obávají, že ztráta energetické soběstačnosti by mohla vést k dalšímu prudkému růstu cen energií. Uvedlo to 78 procent dotázaných. Asi 60 procent lidí má podle průzkumu obavy z ohrožení stability dodávek elektřiny.
sip ptd
Mohlo by vás zajímat:
A hele, další průzkum z vrátnice Dukovan nebo Temelína :-) To se s nimi najednou roztrhl pytel.
Mizerný výsledek, asi málo loajální nebo motivování zaměstnanci. Zřejmě nebyly dlouho na školení jaderného mužstva, měli by si zopakovat jak se v takových situacích chovat a jak odpovídat.
I když 100% by bylo si moc okaté, tomu by asi nikdo nevěřil.
Jaképak "roztrhl pytel"? Průzkum na který jsem odkazoval v minulé diskusi byl asi pět let starý.
Vaše teorie o tom jak musí zaměstnanci odpovídat a zda měli školení jsou směšné už jen z toho důvodu že nehlasovali jen zaměstnanci JE. Průzkum nebyl na vrátnici elektrárny.
Nasa zelena uderka tu uz mesiace demagogicky tvrdi nieco ine.
Těm co fandí jaderné energetice zbydou oči pro pláč.
Jaderná energie je dobrá některé OZE také problém je v tom ,že jádro a FVE nejsou komplementární zdroje. Protože jádro potřebuje fungovat 24/7 a OZE fungují jen někdy těžko mohu ekonomicky zálohovat FVE jadernou elektrárnou. Podle mě by se měly rychle stavět velké přečerpávací elektrárny. Potřebujeme cca 5GW výkonu kapacitu 30GWh. S Tím bychom mohly využívat letní výrobu z FVE a v zimě pokrývat dopolední a večerní špičky. Celkově by zlevnila elektřina a bylo by možné instalovat mnohem více tepelných čerpadel aniž by to způsobilo problémy v síti.
Bylo by jednodušší anektovat Rakousko, než postavit v ČR přečerpávací elektrárny s kapacitou 30 GWh.
Komplementární zdroje jádro a OZE jsou, minimálně nové jaderné zdroje umí pracovat v režimu sledování zátěže, když za to dostanou zaplaceno. Pokud nedostanou, problém má spíš ta fotovoltaika.
Přečerpávačky není moc kde stavět a navíc nevyřeší situaci kdy je inverze, tzn. chladno, bezvětří a výkon solárů nula. Inverze může být klidně 14 dní v kuse. Nejrozumější je v současnosti to co dělají němci - postaví si nové plynovky, které budou jako záložní když nefouká a nesvítí.
to mozne je. ale treba si uvedomit, ze to koncept OZE vyrazne predrazuje
Kolik budou ty přečerpávačky stát? Rozpocitejte je do ceny elektřiny..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se