Domů
Jaderné elektrárny
Průzkum: Většina Čechů podporuje energetický mix postavený na jaderné energetice

Průzkum: Většina Čechů podporuje energetický mix postavený na jaderné energetice

Češi podporují čisté energetické zdroje, stát by podle většiny z nich měl v budoucnu spoléhat především na jadernou energetiku doplněnou o obnovitelné zdroje energie. Podporu těchto zdrojů umocnila válka na Ukrajině. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IBRS. Pro 96 procent lidí je podle něj klíčová soběstačnost země v zásobování energií.

Silnou podporu bezemisních elektráren v posledním roce umocnila podle výsledků průzkumu ruská agrese na Ukrajině. Jadernou energií nyní podle výsledků průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 500 respondentů, podporuje kolem 70 procent lidí. V závěru roku 2021 to bylo kolem 59 procent.

„Navzdory určitému uklidnění energetické krize, přetrvává velmi vysoká podpora jádra i obnovitelných zdrojů. V očích většiny veřejnosti se nevylučují, ale doplňují, respondenti vyjadřují podporu oběma. Většina oslovených (53 procent) vidí budoucnost české energetiky v jejich kombinaci,“ uvedl jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.

„V jedné z otázek měla každá respondentka či respondent k dispozici deset bodů a měli je rozdělit mezi jednotlivé výrobní zdroje podle toho, jaký by měly mít podíl na celkové výrobě elektřiny v ČR v roce 2030. První místo obsadily s 3,9 bodu jaderné elektrárny, následované obnovitelnými zdroji (3,3 bodu),“ doplnil Rybáček.

Téměř čtyři pětiny dotázaných dále podle průzkumu uvedly, že dění na Ukrajině spíše či výrazně ovlivňuje dění v energetice. Respondenti se obávají, že ztráta energetické soběstačnosti by mohla vést k dalšímu prudkému růstu cen energií. Uvedlo to 78 procent dotázaných. Asi 60 procent lidí má podle průzkumu obavy z ohrožení stability dodávek elektřiny.

sip ptd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
energetik
24. květen 2023, 14:48

A hele, další průzkum z vrátnice Dukovan nebo Temelína :-) To se s nimi najednou roztrhl pytel.

Mizerný výsledek, asi málo loajální nebo motivování zaměstnanci. Zřejmě nebyly dlouho na školení jaderného mužstva, měli by si zopakovat jak se v takových situacích chovat a jak odpovídat.

I když 100% by bylo si moc okaté, tomu by asi nikdo nevěřil.

Antonín Mikeš
26. květen 2023, 13:52

Jaképak "roztrhl pytel"? Průzkum na který jsem odkazoval v minulé diskusi byl asi pět let starý.

Vaše teorie o tom jak musí zaměstnanci odpovídat a zda měli školení jsou směšné už jen z toho důvodu že nehlasovali jen zaměstnanci JE. Průzkum nebyl na vrátnici elektrárny.

Lukáš
24. květen 2023, 16:02

Nasa zelena uderka tu uz mesiace demagogicky tvrdi nieco ine.

Karásek
24. květen 2023, 22:10

Těm co fandí jaderné energetice zbydou oči pro pláč.

Pravoslav Motyčka
24. květen 2023, 22:52

Jaderná energie je dobrá některé OZE také problém je v tom ,že jádro a FVE nejsou komplementární zdroje. Protože jádro potřebuje fungovat 24/7 a OZE fungují jen někdy těžko mohu ekonomicky zálohovat FVE jadernou elektrárnou. Podle mě by se měly rychle stavět velké přečerpávací elektrárny. Potřebujeme cca 5GW výkonu kapacitu 30GWh. S Tím bychom mohly využívat letní výrobu z FVE a v zimě pokrývat dopolední a večerní špičky. Celkově by zlevnila elektřina a bylo by možné instalovat mnohem více tepelných čerpadel aniž by to způsobilo problémy v síti.

Emil
24. květen 2023, 23:10

Bylo by jednodušší anektovat Rakousko, než postavit v ČR přečerpávací elektrárny s kapacitou 30 GWh.

Komplementární zdroje jádro a OZE jsou, minimálně nové jaderné zdroje umí pracovat v režimu sledování zátěže, když za to dostanou zaplaceno. Pokud nedostanou, problém má spíš ta fotovoltaika.

Petr prochaska
24. květen 2023, 23:30

Přečerpávačky není moc kde stavět a navíc nevyřeší situaci kdy je inverze, tzn. chladno, bezvětří a výkon solárů nula. Inverze může být klidně 14 dní v kuse. Nejrozumější je v současnosti to co dělají němci - postaví si nové plynovky, které budou jako záložní když nefouká a nesvítí.

Michal K.
25. květen 2023, 08:52

to mozne je. ale treba si uvedomit, ze to koncept OZE vyrazne predrazuje

Antonín Mikeš
25. květen 2023, 10:46

Kolik budou ty přečerpávačky stát? Rozpocitejte je do ceny elektřiny..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se