9. duben 2026
První blok Temelína začal dnes po odstávce vyrábět elektřinu

První blok jaderné elektrárny Temelín začal dnes v 15:04 znovu vyrábět elektřinu. Skončila tak plánovaná odstávka kvůli výměně paliva, která začala 1. března. Trvala 59 dní, energetici při ní vyměnili téměř třetinu paliva, také zkontrolovali bezpečnostní systémy a otestovali nový kontejner na použité palivo. Než bude první blok na plném výkonu, udělají ještě energetici testy, až bude reaktor na výkonu 80 procent. Začátek odstávky druhého bloku plánuje elektrárna na druhou polovinu června, také na dva měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
První blok začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Výkon budou energetici postupně zvyšovat.
„Sledovat budeme také turbínu. Zde rozhodují setiny milimetrů a v minulosti jsme právě při najíždění po odstávce museli ladit usazení turbíny. Důležité budou také první dny, kdy stabilizujeme provoz na plném výkonu,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
20. květen 2026
8. červen 2026
17. červen 2026
22. červen 2026
24. červen 2026
24. červen 2026
25. červen 2026






