Domů
Jaderné elektrárny
První plovoucí jadernou elektrárnu čeká zavážka paliva, elektřinu má dodávat od roku 2019
plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, http://www.rosenergoatom.ru/en/for-journalists/highlights/27284/

První plovoucí jadernou elektrárnu čeká zavážka paliva, elektřinu má dodávat od roku 2019

Plovoucí jaderná elektrárna Lomonosov 19. května slavnostně vplula do města Murmansk na severu Ruska. Zde elektrárnu čeká první zavážka paliva. Po ní by se elektrárna měla vydat na plavbu do města Pevek, které by měla od léta příštího roku zásobovat elektřinou.

Stavba první plovoucí jaderné elektrárny určené ke komerčnímu využití započala již na začátku roku 2007. Blok nesoucí jméno Akademik Lomonosov byl původně budován v loděnicích města Severodvinsk. V srpnu 2008 bylo rozhodnuto o přesunu výstavby do Baltské loděnice v Petrohradu.

Povolení k provozu této elektrárny bylo uděleno na začátku letošního roku. 28. dubna elektrárna vyplula z Petrohradu do Murmansku. Do tohoto severoruského přístavu byl Akademik Lomonosov tažen po trase dlouhé více jak 4 000 km přes Baltské, Severní, Norské a Barentsovo moře.

V následujících měsících je plánováno zavezení paliva do dvou reaktorů elektrárny. Následně bude celé plavidlo odtaženo do přístavního města Pevek na Čukotce, kam by mělo doplout v létě příštího roku. Zde bude elektrárna zakotvena a připojena do elektrizační sítě této odlehlé oblasti. Stane se tak jedinou funkční plovoucí jadernou elektrárnou a současně nejseverněji provozovanou jadernou elektrárnou na světě.

Akademik Lomonosov se svými dvěma reaktory, každý o instalovaném výkonu 35 MWe, nahradí na Čukotce dožívající jadernou elektrárnu Bilibino a místní uhelnou elektrárnu. Zajistí tak bezemisní výrobu elektřiny pro 50 000 obyvatel této arktické oblasti.

Ruská společnost Rosatom, dle svého tiskového sdělení, již v současnosti pracuje na druhé generaci plovoucích elektráren. Ty by se měly vyznačovat dvěma reaktory RITM-200M, každý o instalovaném výkonu 50 MWe, a současně dosahovat menších rozměrů než současná verze.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
frantiska
27. květen 2018, 12:03

jet o velký úspěch ruské vědy a techniky

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se