První švýcarská jaderná elektrárna zvažuje provoz za 60letou hranici
Provozovatel první švýcarské jaderné elektrárny Beznau zvažuje prodloužení jejího provozu za původně plánovanou 60 letou hranici. Dvoubloková elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 730 MW vyrábí elektřinu od přelomu 60. a 70. let minulého století. V současné době je první blok nejstarším komerčně provozovaným jaderným blokem na světě. Zda jeho prodloužený provoz pomůže zemi s produkcí nízkoemisní elektřiny i nadále, má být podle provozovatele jasné během příštího roku.
Švýcarská energetická společnost Axpo oznámila, že zahájila předběžný přezkum možnosti provozovat svou jadernou elektrárnu Beznau více než 60 let. Cílem společnosti je mimo jiné i zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v zemi, která v současné době importuje zhruba 70 % své spotřeby. K naplnění klimatických cílů do roku 2050 podle Axpo bude Švýcarsku chybět až 50 TWh bezemisní elektřiny ročně.
"Ve Švýcarsku neexistují žádná omezení životnosti jaderných elektráren – mohou být provozovány, dokud je to bezpečné. Axpo stále plánuje provozovat jadernou elektrárnu Beznau po dobu 60 let. Nyní navíc posuzuje proveditelnost jejího provozování nad tento rámec. Aspekt bezpečnosti je samozřejmě nejvyšší prioritou a nebudeme o něm vyjednávat," uvádí Axpo v tiskové zprávě.
V průběhu životnosti dvou bloků typu PWR od americké společnosti Westinghouse zvýšili technici výkon každého z nich z 350 MW na 365 MW. Axpo uvádí, že do vylepšení bloků investovala již 2,5 miliardy švýcarských franků (necelých 65 miliard Kč).
První blok elektrárny procházel sérií bezpečnostních kontrol v letech 2015 a 2016, na základě kterých provozovatel rozhodl jaderný blok i nadále provozovat. Současná analýza prodloužení provozu by podle Axpo měla být hotova příští rok.
Nejstarší provozovaná jaderná elektrárna na světě
Elektrárna Beznau je v současné době nejstarší provozovanou jadernou elektrárnou na světě. Stavba jejího prvního bloku oficiálně začala v roce 1965 a v roce 1969 elektrárna zahájila komerční provoz. Druhý blok následoval se zprovozněním o 3 roky později. Elektrárna kromě výroby elektřiny dodává také tepelnou energii do systému centrálního zásobování teplem.
"Jaderná elektrárna Beznau vyrábí bezpečným a klimaticky šetrným způsobem kolem 6 terawatthodin elektřiny ročně. To odpovídá spotřebě 1,3 milionu čtyřčlenných domácností. Jaderná energie je zvláště důležitá pro bezpečnost dodávek, protože ji lze vyrábět i v zimě, kdy téměř polovina elektřiny vyrobené ve Švýcarsku pochází právě z jádra," dodává Axpo ve zprávě.
Přestože se Švýcaři v referendu z roku 2017 přiklonili ke konci využívání jaderné energie v zemi, žádné finální datum nebylo stanoveno. Omezení se týká jen potenciálních nových jaderných zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Prodlužování životnosti JE , je dobrý způsob pro jejich využití jenže vše má svoje limity Švýcarsko musí zahájit nový jaderný program jinak nebude mít dost vlastní elektřiny.
Proč musí? Mají spoustu jiných možností jak vyrobit tu menšinu elektřiny, která není z vodních elektráren. Navíc mají dlouhou praxi se škubáním hejlů, co mají moc elektráren, které nechtějí vypínat.
Švýcaři a Nizozemci provozují staré werky ala Škoda 1203. Němci lehce ojetý Mercedes vyhazují do šrotu...
Je to o racionalitě a také finanční odpovědnosti...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se