Rosatom otestoval žíhací technologii pro jaderné reaktory, která má prodloužit jejich životnost až o 30 let
Rosatom v pondělí oznámil, že prodloužil životnost prvního bloku své Jaderné elektrárny Balakovo v ruském regionu Saratov díky tepelnému žíhání tlakové nádoby reaktoru VVER 1000. Ruská státní jaderná společnost tvrdí, že jde o světově první průmyslové vyžíhání velkokapacitní reaktorové nádoby a použití této technologie dokáže prodloužit provozní životnost bloků VVER 1000, instalovaných po celém světě, až o 30 let.
Technologie využívá pro postup, který byl navržen vědci z Kurčatovova institutu, tepelné působení na stěny tlakové nádoby, a tím obnoví původní fyzikální vlastnosti kovové slitiny.
„Dnes máme vybudováno celosvětově okolo 37 reaktorů typu VVER 1000. Vyžíhání (reaktorových nádob) je nová a v současnosti jediná technologie na světě, která dokáže prodloužit životnost reaktoru. Tato technologie bude dostupná pro export,“ uvedl generální ředitel společnosti Rosatom, Alexej Lichačov.
Příležitost i pro ostatní tlakovodní reaktory
Proces žíhání podle společnosti dokáže prodloužit životnost reaktorových nádob VVER 1000 o 15 až 30 let. Tím může celosvětově uspořit až 7,8 miliardy tun jinak vyprodukovaných emisí CO2, stejně jako podpořit bezpečnost a ekonomiku provozu jaderných elektráren, sdělil Rosatom. Při prodloužení provozní životnosti jaderné elektrárny lze snížit průměrné výrobní náklady až na 29 dolarů za MWh, tedy méně než náklady na výrobu v jakékoliv uhelné elektrárně, dodává společnost.
„Reaktorová nádoba čelí při dlouhodobém provozu neutronovému záření, které vede k degradaci kovových částí tlakové nádoby reaktoru, a tím limituje životnost celé jaderné elektrárny. Patentovaná technologie obnovy nádob reaktorů VVER 1000 žíháním může být přizpůsobena pro použití na vodou moderovaný reaktor jakéhokoliv designu a velikosti,“ poznamenal Michail Kovalčuk, prezident Kurčatovova institutu.
Technologie odzkoušená na menších reaktorech
První obnova reaktorové nádoby žíháním na 1.bloku elektrárny Balakovo byla provedena tento měsíc a vedla k obnově struktury a mechanických vlastností tlakové nádoby na původní stav. Použitím této technologie se prodloužila životnost bloku o 15 let.
Již dříve byla podobná technologie testována na menších reaktorech středního výkonu, VVER 440, na následujících JE: Novovoroněž a Kola v Rusku, Rovno na Ukrajině, Metsamor v Arménii, Greifswald v Německu a Kozloduj v Bulharsku. Žíhání umožnilo prodloužit životnost těchto elektráren na 45 až 60 let, sdělil Rosatom.
Reaktory VVER 1000 mají oproti VVER 440 větší průměr a tlustší ocelovou strukturu, což vyžadovalo vyvinutí nové technologie žíhání pro vysokokapacitní reaktorové tlakové nádoby. Kov reaktorové nádoby byl pomalu zahříván na teploty přes 565 °C, od kterých začal proces „stacionárního žíhání“, jenž trval 100 hodin. Poté byl kov pomalu vychlazován.
Veškerá technická data získaná v průběhu procesu budou sestavena do výsledné zprávy, která bude předložena národnímu jadernému dozoru, Rostekhnadzor, „ke schválení dalšího provozu reaktoru,“ uvedl Rosatom.
Zdroj úvodní fotografie: Rosatom
Mohlo by vás zajímat:
Takže Temelín i Dukovany vyžíháme, prodloužíme životnost a ušetříme spoustu peněz, tak půl bilionu Kč.
A s novými reaktory můžeme počkat až na opravdu novou generaci reaktorů.
Neobejde se to ovšem bez masivní letákové kampaně na území Německa a Rakouska.
Jak znám naše vedení, tak cokoli je z Ruska nepřipadá v úvahu, protože Amerika to zarazí, protože všechno od nich je lež a propaganda. Ikdyby vymysleli perpetum mobile
A nebude účinnější kouřová clona? Tedy nevím, nalákat je na nějaké větrníky, nebo solární parky, nebo památky, nebo co já vím co? :)
Tak to si netroufám soudit, do vzorce uvažování těchto dvou národů jsem zatím nepronikl. Nevylučoval bych ale ani možnost, že po roce 2030 to bude trochu kontraproduktivní. Snad s výjimkou těch památek.
Myslel jsem to tak že bychom odlákali jejich pozornost něčím zeleným a pak jim to provedli za zády, když se budou dívat jinam.
No a pak můžeme zkusit tajnou kulturní zbraň - Káju Gotta. :D
Jak znám naše vedení, tak vyžíhání nepřipadá v úvahu, protože cokoli pochází z Ruska, je pro Ameriku nepřijatelné. Proto Babiš nemůže rozhodnou o výstavbě nových bloků, protože Rosatom je pro nás nejlepší
A uhlí, které teď tvoří 50% mixu nahradíme liščími ohony.
Á, jaderníci už jsou tu zase s liščími ohony a ebonitovou tyčí. To byl jejich hlavní argument před deseti lety, teď už ho užívají jen velmi ojediněle a jsou akorát trapní. Uhlí nahradíme tím čím ho nahradí sousední Němci. Jen je nesmíme chtít předstihnout jako v roce 2010. Naopak, musíme počkat až ho tak z 90% nahradí oni a pak ho začít masivně nahrazovat. Tehdy (2009-10) také zřejmě všehoschopní mystifikovali poslance, že fotovoltaika dá tolik elektřiny jako liščí ohon a ebonitová tyč, že klidně mohou vypsat jakoukoli vysokou výkupní cenu. A jak to dopadlo ....
Dopadlo to tak, jak jsem čekal. Velkohubé sliby zelených, že ekodaň za dotovanou fotovoltaiku zaplatí firmy už ...... ano neplatí, naopak tento fašo nápad platí zase lidi :)))) a firmy ty se na nestabilní FTV můžou tak leda vykašlat. Kdyby to totiž mělo smysl, postavili by si za barákem vlastní FTV elektrárnu. Jenže to se nevyplatí. Všem blbům třikrát huráááá
:-) :-) nezklamal
Němci nahradí uhlí plynem ....
Ale vy jste asi myslel 40 TWh ročně ze solárů, že? tak až to budete umět rozložit během roku... nebo teď nastoupí argument s větrem ... to se tu taky moc regulovat nedá a k tomu zabíjení ptáků.... tak co dál? na 2000tun nezrecyklovaných autobaterií (když jste tvrdil, jak je recyklace zvládnutá..), na to asi taky neodpovíte, nebo ano?
Ano, ono to půjde ...
Němci nahradí uhlí pomocí dalších 30% OZE. A jako doplněk na pár týdnů v roce když dost nefouká a slunce je nízko nad obzorem použijí plyn. Nebo chcete tvrdit že kogeneraci teplo plus elektřina z plynu budou používat i v létě nebo když se naše síť hroutí pod přebytkem elektřiny z větru z Německa? ???
a kdyz jim moc fouka nebo sviti tak musi platit za to, aby sme si vzali jejich elektrinu a oni nemeli blackout... komu za to zaplatime my, kdyz vsichni budem na OZE
Power to gas je řešení, Němci ho začínají pilotně dnes, my můžem tak okolo 2030-40.
Pane Závodský,
to hledáte zase jak to nejde? Německo bude ve 2. fázi potřebovat nalézt způsob jak rozložit produkci OZE - zejména FVE - v průběhu jednoho jediného dne, stejně jako bychom to museli dělat u nás, stejně jako by to museli udělat kdekoliv jinde, na tomto či jiném světě. Takže to rozložení bude takové že určitou část roku se pojede na denní cykly z FVE+akumulaci, k čemuž musí v Německu upravit zákony kolem PVE, jinou část se pojede více na parní elektrárny.
To myslite vazne, ze vyzihani reaktorove nadoby staci k prodlouzeni zivotnosti JE? Musim Vas zklamat. Je to jen jeden z mnoha potrebnych kroku. A podle konkretni elektrarny a jejiho stavu to vubec nemusi byt krok nejdulezitejsi. Myslim, ze panove a damy z Dukovan by mohli vypravet.
Obávám se, že k praktickému nasazení u nás nedojde. Náš "spojenec" z USA už se třese na obří zakázku dostavby Temelína a Dukovan, na stovky mld. Kč, které potřebuje chřadnoucí americká ekonomika.
Ostatně proto aktuálně probíhá ten hon na premiéra Babiše či přesněji úsilí o jeho odstranění za každou cenu. Nová vláda orientovaná na USA má jednak co nejdříve přihrát firmě Westinghouse tuto zakázku, dále má rozhodnout o vybudování amerických vojenských základen na našem území - podobně, jak to už udělali ti přihlouplí Poláci. Vystaví nás tak akutnímu nebezpečí případného odvetného úderu ruských jaderných raket.
Pane Rouene, mohu se zeptat jestli vás platí přímo Agentura pro výzkum internetu z Petrohradu nebo jste za šíření falešných zpráv odměňován nějakou pobočkou zde v ČR?
Nesmysl, pokud by amíci tak moc stáli o naše JE, tak Zemana zvou obden na večeři do Bílého domu. Jako největšího propagátora jádra v ČR.
Ros Atom ani jednu zakázku za posledních 20 let nedokončilo a všude kde stavily jsou velké problémy.
Kde pak jste přišel na tento argument? Rus uvádí do provozu minimálně jeden jaderný blok ročně. Už řadu let. Nerozumím vaší myšlence.
Tak napište kde, jaký výkon, kdy uvedeno do komerčního provozu, kdy začala stavba. Jinak jsou to jen zbytečné kecy (oba AP i Honza).
V Číně spustil 2 bloky v roce 2007, další blok letos a další bude příští rok. V Indii spustil jeden blok v roce 2014 a další 2016. Další 2 bloky staví. V Íránu spustil blok v roce 2013. Další 2 jsou ve výstavbě. V Rusku loni spustili blok v Novovoroněži a Leningradě. Druhé bloky v těchto lokalitách jsou před dokončením. V Rostově letos dokončili 1 blok.
žíhání tlakové nádoby reaktoru na místě jejího trvalého pobytu v reaktorové budově je mistrovský technický kousek ?
Ano je to technický kousek který trvá docela dlouho. EDU 4. byl spuštěn v roce 1987. To znamená že má za sebou 31 let provozu. Bez vyžíhání má před sebou reaktorová nádoba cca 10 let provozu. Když budou dnes hotové podklady pro novou výstavbu a není ani projekt pro stavební povolení, tak nový blok může být postaven a najet za 15 let od prvního kopnutí, zatím nic. Mezitím dochází dech uhelkám. Jestli se dnes zdražuje elektřina je pakatel proti zdražení až budeme vše dovážet. Opravdu pěkná představa.
Proč bychom dováželi když můžeme Dukovany udržet v chodu ještě dalších 29 let (do 60 let, viz povolení v USA či pan Wagner). Ale musíme se o ně dobře starat, ne tak jako tomu bylo s kontrolou svarů.
Reagujete pouze na něco. Dochází dech uhelným elektrárnám a Dukovany taky nemají dlouhou budoucnost. Když je napadnou opravdu znalí provozu tak mají odstávku velice blízkou.
To jste neměl říkat, já do toho šťourat nebudu. Už mlčím.
No řeknu vám ještě jednu děsivou věc, my nedovezeme ani to uhlí... Prostě není jak jej dovézt leda by se na patřičných místech zbláznili a jezdilo se přes Liberec, Meziměstí, Miedzilesie, ale to je tak na dvě mašiny vepředu dvě vzadu a drahé to bude neskutečně (nezávislá trakce), snadnější by to bylo na Ostravsku, ale obávám se že ani prodloužení provozu Dětmarovic a vůbec plný provoz tamějších elektráren by tím moc nepomohl. V plynu máme reálně tak 1500MW a to tam uvažuji třeba i teplárny v Brně, které rozhodně nebudou chtít pálit plyn zbytečně.
Kupujeme a prodáváme na burze a dále budeme. Nějaké odstavené Dukovany na to nemají vliv, to je jen plivnutí do moře. Silovou energii to neovlivní.
Belgičané mají s tím pliváním poměrně čerstvé zkušenosti...
Zajímavé, pokud vím tak Škoda JS provedla regenerační žíhání reaktoru už v roce 1996 ve Finsku (JE Loviisa) a protože je od roku 2004 vlastněna Rusy, takže je klidně možné, že know how mají " od nás " :)
To je dobrá zpráva, kterou je nutné podrobit kontrole ze strany jaderného dozoru a uplatnit. Jaderná energetika není žádná hračka pro politiky, jde o velmi vážnou věc a pokud skutečně "umí" Rusové zvýšit životnost JE, tak není o čem mluvit. Zatím celoročně výkon celého Temelína "vyvezeme" , takže máme přebytek el. energie a můžeme utlumit uhelné zdroje, kde stejně potřebujeme uhlí do tepláren a nikoliv na výrobu proudu. Získaný čas ukáže,jak jsou na tom OZE a kterým směrem se budeme ubírat. Pokud se podaří ekonomicky zvládnou akumalaci, tak jsou OZE správnou cestou, protože jejich "výhoda" je obrovská!!, nepotřebujete do nich žádné palivo!! Je nutné zkontrolovat ekonomiku OZE, kdy se cena stále snižuje a už se přibližuje bez dotací, ceně na energetické burze! OZE jsou také ve vývoji, zrovna jako "jádro" a uvidíme, která cesta bude správná!
Jediné co z toho vyplývá je, že je efektivnější se soustředit na Temelín, kde bude dostavba na už vyčleněném místě jednoduší, a je pozičně výhodnější pro nahrazování severočeského uhlí, a ještě rychleji se zvyšující potřeby Česka elektřiny i pro robotizaci a elektroauta.
Ano Temelín, ale až po roce 2050 a to už bude každému jasné jaká by to byla pitomost. Po roce 2050 už tu bude zcela jiná energetika.
Já samozřejmě myslím hned, aby bylo nejpozději do roku 2030 už dostavěno.
Přez rok 2030 se o nějaké to desetiletí můžou nákladněji dováženým cizím černým uhlím odkládat maximálně tak jaderné hutě na Ostravsku.
Ros Atom ani jednu zakázku za posledních 20 let nedokončilo a všude kde stavily jsou velké problémy.
???
Zrovna teď dokončují už pravidelně každý rok pár reaktorů.
Rosatom pokrýva viac ako 60% trhu s budovaním jadrových elektrární, teraz dokončujú Lomonosova - plávajúcu JE a priebežne vyrábajú nukleárne ľadoborce. Takže ten príspevok bude iba nejaké trolenie, informácie o počte budovaných a vybudovaných JE sú ľahko dohľadateľné.
Rosatom v posledních dvaceti letech sice dokončil výstavbu jaderných bloků např. v Číně, Indii i v Rusku. Všude ale stavěl se zpožděním a hlavně nestavěl pod přísným evropským jaderným dozorem. V současnosti má Rosatom, stejně jako Areva, potíže s finským STUKem a stejně tak v Maďarsku na nové výstavbě v Pakši. V tomto má pravdu D.Drábová a Zeman se může stavět na hlavu.
Škoda JS tímto způsobem vyžíhala v letech 1993 až 1996 tři reaktorové nádoby- 2x na JE Bohunice V1 a 1.blok finské JE Loviisa, kde vyhrála v soutěži proti ruské konkurenci. Je důležité uvést, že všechny tři žíhané nádoby byly vyrobeny v Rusku. Škoda JS sama vyrobila v letech 1980 až 1992 celkem 21 reaktorů VVER 440 a 3 reaktory VVER 1000. Z nich je v provozu dvanáct bloků VVER 440 (+ 2 bloky v Mochovcích ve výstavbě), a tři bloky VVER 1000 (2x Temelín + 1x Kalininská/4). Podle dosavadních šetření žádný ze škodováckých reaktorů - na rozdíl od ruských - nevyžaduje zatím žíhání. O degradaci materiálu vlivem ozáření rozhoduje mj. čistota tavby základního materiálu. Vzhledem k absenci potřeby nebyl dosud na české straně důvod vyvinout elektrickou pec pro fungující trh. Rusové si na své bloky nikoho cizího nepustí.
Kdysi jsem četl článek o malých rektorech bez nutnosti výměny paliva. Něco jako reaktory do ponorek a lodí. Teoreticky by mohl stát v každém krajském městě a bez nutnosti dlouhých vedení. Proč se nezabývají i touhle možností?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se