Domů
Rychlé zprávy
Americké Ministerstvo obrany udělilo kontrakty na nové jaderné mikroreaktory

Americké Ministerstvo obrany udělilo kontrakty na nové jaderné mikroreaktory

Americké Ministerstvo obrany (DOD) uzavřelo se společnostmi BWX Technologies Inc (BWX), Westinghouse Government Services (WGS) a X-energy LLC kontrakt na přípravu designu prototypů mobilních jaderných mikororeaktorů. Tato fáze přípravy technického návrhu projektu má trvat až dva roky. Po dvou letech může být jeden ze tří týmů vybrán pro stavbu a demonstraci prototypového reaktoru.

Kontrakty byly uzavřeny v rámci vládního programu Pele, iniciativy Úřadu pro strategické schopnosti. Cílem kontraktů je vývoj bezpečného, mobilního a pokročilého jaderného mikroreaktoru pro podporu různých misí DOD, jako je například výroba energie pro vzdálené operační základny.

„Využijeme naše partnery z průmyslu pro vývoj systému, který bude možné bezpečně a rychle přemístit pomocí silnic, železnic, po moři anebo vzduchem. Konstrukční řešení tohoto systému bude navíc již ze své podstaty bezpečné.“ – Jeff Waksman, programový manažer projektu Pele

DOD v současnosti spotřebuje přibližně 30 TWh elektrické energie ročně, denní spotřeba paliva přitom činí přes 378 hektolitrů paliva. DOD přitom očekává, že spotřeba paliva a energie se bude do budoucna zvyšovat. Malý, bezpečný, mobilní jaderný reaktor by mohl poskytovat téměř „nekonečný“ zdroj čisté energie, který by mohl sloužit kdekoli na planetě.

V civilních oblastech by mikroreaktory mohly být využívány při pomoci s následky přírodních katastrof. Díky možnosti snadné přepravy by je bylo možné snadno přemístit na potřebná místa a dočasně nebo po delší dobu tak vytvořit zdroj energie pro místní kritickou infrastrukturu, jako jsou nemocnice.

Tři zmíněné společnosti, BWX Technologies Inc, Westinghouse Government Services a X-energy LLC, byly vybrány v soutěži na vývoj konstrukčních řešení. BWX tak bude v rámci kontraktu uděleno 13,5 milionu dolarů. X-energy obdrží 14,31 milionu dolarů. WGS pak obdrží 11,95 milionu dolarů. Koordinace s Ministerstvem energetiky, jadernou regulační komisí, Národní správou pro jadernou bezpečnost a dalšími průmyslovými partnery má umožnit rychlý vývoj realizovatelných prototypů.

Společnosti mohou podporu použít i pro finalizaci již existujících návrhů

Westinghouse prohlásil, že získané finanční prostředky plánuje využít pro dokončení návrhu svého prototypu mobilního jaderného reaktoru defence-eVinci, který má dále rozvinout přenositelnost svého reaktoru eVinci tím, že umožní převoz zařízení v rámci současné vojenské dopravy.

„Mobilní jaderné reaktory poskytují pro naše zákazníky čistou, flexibilní a spolehlivou energii. Nyní vyvíjíme technologii zajišťující energetickou bezpečnost pro Ministerstvo obrany a realizujeme tak náš vzrušující koncept.“ – prezident a generální ředitel Westinghouse Patrick Fragman.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Hejna Petr
14. březen 2020, 19:17

Jako obvykle, když se objeví něco nového a zajímavého, zavládne nadšení a jmenují se pouze plusy. Ale i ten nejmenší jaderný reaktor se musí zabezpečit jako velká výkonná elektrárna. Nehlídaný a bezpečnostně nechráněný reaktor, se stane vítaným zdrojem pro všechny teroristické skupiny.

Jan Tauš
15. březen 2020, 01:42

Nemusí tomu tak být,v systému bude integrovaná zabezpečovací jednotka nebo hned několik, která při překročení nastavených faktorů uvědomí nejbližší vojenskou základnu s oznámením o ohrožení nebo místo instalace mikrogenerátoru bude na dálku monitorováno. Není také problém, vzhledem k ceně zařízení, generátor monitorovat stacionárním satelitem. Rovněž není žádný problém, aby zařízení obsahovalo ovládací prvky řízené umělou

inteligencí, která sama zvolí, v případě ohrožení, nejvhodnější aktivací obranného systému. Vzhledem k situacím, které lidstvo již muselo řešit, umíme dnes kontrolovat jakékoliv teroristické dění, i kdyby tím teroristou byla malá opancéřovaná myš nebo nanovirus.

energetik
15. březen 2020, 16:10

Jen aby na to všechno provozovatel reaktoru vydělal, zvláště když už i cena na jednotku instalovaného výkonu bude vyšší než u současných reaktorů a tedy i vyšší cena výstupní elektřiny. A nedostával to od státu jako bonus jak je tomu v současné době.

Vladimír
16. březen 2020, 06:10

Je těch informací poněkud poskrovnu. Jaký je výstupní výkon, jaká je vlastní spotřeba, Jak je řešeno chlazení?

Vladimír
16. březen 2020, 06:19

Opravdu málo informací. Jaký je svorkový výkon, jaká je vlastní spotřeba, jak je zařízení chlazené?

Jan Veselý
16. březen 2020, 07:06

To je jednoduché. Ty peníze jsou na vypracování projektů, na základě kterých bude možné s dalším grantem, výhledově, možná postavit prototypové jednotky.

Na nějaké konkrétní specifikace je brzo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se