Domů
Rychlé zprávy
Rozhodnutí EDF o Hinkley Point C opět odloženo

Rozhodnutí EDF o Hinkley Point C opět odloženo

Ani dnes nebude přijato investiční rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se má stát první postavenou jadernou elektrárnou v Británii po více než 20 letech. Již od samého počátku se projekt potýká s řadou problémů a tím největším je financování výstavby. 

S novinkou přišel deník Financial Times, který se odkazuje na dvě osoby blízké společnosti EDF. Na konečné investiční rozhodnutí se čeká již od října minulého roku, kdy finanční spoluúčast v projektu přislíbila Čína.

Podle zdrojů Financial Times bylo přijetí investičního rozhodnutí staženo z pořadu jednání kvůli obavám některých soukromých investorů a podporovatelů společnosti EDF. Hlavním bodem jednání by mělo být sloučení EDF s Arevou.

„Financování tohoto obrovského projektu se ukázalo jako velmi náročné a je pochopitelné, proč se jednání vlekla tak dlouho. Ale problémy v takto pozdní fázi jsou velkým překvapením.“

Peter Atherton, analytik v Jefferies Bank

Další možnost přijetí bude 16. února

Když v říjnu přišla zpráva, že čínská společnost China General Nuclear (CGN) investuje do projektu 6 mld. liber, vypadalo to, že se celá záležitost dá opět do pohybu a že v nejbližších týdnech bude přijato finální investiční rozhodnutí. Ani po třech měsících se tak nestane. Další jednání je na programu 16. února.

EDF kromě výstavby jaderné elektrárny Flamanville a sloučení s Arevou řeší prodej části svých aktiv, čímž by získala prostředky na stavbu elektrárny Hinkley Point C. O uhelné zdroje EDF v Polsku projevil zájem ČEZ.

Vedle finančních problémů se Hinkley Point C potýká s problémy technickými. V Evropě jsou ve výstavbě dva reaktory typu EPR (European Pressurized Reactor), oba mají velké zpoždění a jsou několikanásobně dražší, než se původně předpokládalo. Podle slov Tonyho Rolstona z univerzity Cambridge je EPR nepostavitelné. Je to jako stavět katedrálu uvnitř jiné katedrály.

„Manažeři EDF, stejně tak i zástupci zaměstnanců, jsou hluboce znepokojeni tím, že tento projekt je příliš riskantní a příliš drahý.“

John Sauven, výkonný ředitel Greenpeace

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se