Rozšíření jaderné elektrárny Paks bude zahájeno v lednu 2018
V pondělí 29. srpna maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó uvedl, že rozšiřování jaderné elektrárny Paks začne v lednu 2018. Oznámil tak po soukromém jednání maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti.
Zahájení prací na dvou nových reaktorech jaderné elektrárny Paks v Maďarsku, ležící 100 km jižně od Budapešti, bylo zpožděno zkoumáním Evropské komise týkající se legality celého projektu. Po jednání představitelů Maďarska a Ruska ale ministr zahraničí Szijjártó podle maďarské zpravodajské služby MTI řekl, že „teď už výstavbu nemůže nic zastavit“.
Podle serveru EurActiv bylo výše popsané jednání součástí již druhé návštěvy ruského prezidenta v Budapešti. V pondělí, kdy k setkání došlo, proběhlo v Maďarsku několik menších protestů organizovaných maďarskými opozičními stranami. Opoziční strany Orbána kritizují za jeho až příliš přátelský vztah s Putinem a samotnou podobu dohody s Ruskem. Kupříkladu lídr středové strany Momentum na protestech řekl, že „nedovolí, aby bylo (Maďarsko) na desetiletí svázáno s Ruskem tajnými dohodami“. Zároveň tato strana slibuje, že pokud se dostane k moci, tak smlouvu s Ruskem zruší.
Projekt Paks II
Náklady celého projektu jsou vyčísleny na 12 miliard euro. Na základě mezinárodní dohody z roku 2014 bude 80 % rozšíření jaderné elektrárny financováno půjčkou z Ruska, a to až v objemu 10 miliard euro (261 miliard korun). Zbylých 20 % bude financovat samotné Maďarsko. Podoba financování rozšíření JE byla jednou z oblastí, kterou EU zkoumala. Komise nicméně došla k závěrům, že unijní pravidla o poskytování státní pomoci nejsou porušována.
Odstartováním prací v lednu 2018 bude splněn plánovaný časový harmonogram. S uvedením dvou nových bloků typu VVER-1200 do provozu se počítá v druhé polovině následující dekády. Celý projekt bude realizovaný ruskou společností Rosatom. Tato nebyla vybrána na základě transparentní veřejné soutěže, ale zakázku získala na základě podepsané mezivládní dohody mezi Maďarskem a Ruskem.
Podle jednoho ze šetření Evropské komise jsou relevantní maďarské argumenty, že Rosatom je jediným dodavatelem, který dokáže dostát vládnímu požadavku, aby elektrárny zůstala trvale ve státním vlastnictví Maďarska. Proto ani tato skutečnost z pohledu Evropské komise nebrání budoucí realizaci projektu.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem docela zvědavý, jak dlouho potrvá samotná výstavba. Pokud jsem dobře četl z jiného zdroje, Rusové si svoje VVERky 1200 staví jak u sebe, tak vedle Maďarska i v Bělorusku, Finsku a netrvá jim to déle než 6 let. A pořád se divím, proč je papírově takový problém JE rozšířit (stavět v místě, kde už podobný zdroj je, tedy žádné překvapení pro místní se nekoná). V současnosti mi přijdou jako jediní, kteří nabízejí již postavené a vyzkoušené reaktory, přitom nejmodernější verze a při problémech Američanů, neschopnosti Francouzů dodržovat termíny (čert ví, kde leží pravda čím to je) a rizikovým notorickým plagiátorům Číňanům se jeví jako první na koni (a to Rusy obecně moc nemusím).
V každém případě v Temelíně by se mohly stavět už ty jejich BN ka, ne VVERky.
Dotaz na autorku článku: Paní Červinková, nemáte náhodou informaci o tom, jestli uvažují modernizovat stávavající bloky VVER 440 v duchu Dukovan (následné zvýšení výkonu na 510MW/blok).
Modernizace u maďarských bloků už byla provedena. V devadesátých letech se hrubý výkon zvýšil ze 440 MWe na 470 MWe a v letech 2002 až 2009 se zvýšil hrubý výkon na 500 až 510 MWe. To je podobné jako v Dukovanech a znamená to čistý výkon okolo 470 - 480 MWe.
Děkuji! :-)
Pane Wagnere, děkuji za odpověď na dotaz.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se