Ruská plovoucí jaderná elektrárna se vydala na poslední část své cesty

DomůJaderné elektrárnyRuská plovoucí jaderná elektrárna se vydala na poslední část své cesty

Akademik Lomonosov, jediná aktuálně provozovaná plovoucí jaderná elektrárna na světě a v budoucnu také nejseverněji umístěná jaderná elektrárna na světě, odplul z ruského Murmansku do svého téměř pět tisíc kilometrů vzdáleného cíle v oblasti Čukotka. Rosatom věří, že projekt je jedním z nejslibnějších malých jaderných reaktorů na současném trhu, a pracuje na návrhu druhé generace, která bude určena k exportním účelům.

Ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se v pátek vydala na poslední část své cesty dlouhé 4700 kilometrů z doků v Murmansku na Čukotku do města Pevek, kde by měla nahradit současné dosluhující zdroje.

Akademik Lomonosov je dlouhý 144 metrů, široký 30 metrů a má výtlak 22 tisíc tun. Elektrárna disponuje dvěma reaktory KLT-40 s celkovým tepelným výkonem 300 MW a elektrickým výkonem celkem 70 MW.

„Tento moment je příležitostí pro naši společnost a pro oblast Čukotka. Akademik Lomonosov dnes začíná svou cestu do Pevku, kde bude zajišťovat spolehlivé dodávky čisté energie lidem a podnikům v celém regionu. To představuje významný příspěvek k vytvoření arktické budoucnosti, která je udržitelná a prosperující,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexey Likhachev.

Plovoucí jaderná elektrárna může pracovat nepřetržitě bez nutnosti doplňování paliva po dobu tří až pěti let, přičemž Akademik Lomonosov získal provozní licenci na začátku léta na dobu 10 let. Obdobná zařízení mají potenciál pracovat zejména v regionech s  nedostatkem energie a omezeným přístupem k elektrickým sítím.

Druhá generace plovoucích elektráren?

Společnost Rosatom uvedla, že projekt je jedním z nejslibnějších malých jaderných reaktorů na trhu a že v současné době pracuje na návrhu „druhé generace“ plovoucích jaderných elektráren, které budou moci být postaveny sériově a budou k dispozici pro export. Zájem o technologii údajně projevily země ze Středního východu, severní Afriky a jihovýchodní Asie.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom