Ruská plovoucí jaderná elektrárna získala provozní licenci na deset let

DomůJaderné elektrárnyRuská plovoucí jaderná elektrárna získala provozní licenci na deset let

Ruský Rosenergoatom získal provozní licenci pro svoji plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov. Světově jediná plovoucí jaderná elektrárna o velikosti 144×30 metrů s výtlakem 22 tisíc tun a instalovaným výkonem 70 MW tak může vyrábět elektřinu do roku 2029. Elektrárna nyní zamíří na sever Ruska, kde bude do konce roku připojena k elektrické a tepelné síti města Pevek.

Ruská společnost Rosenergoatom, provozovatel plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov a dceřiná společnost státního Rosatomu, na konci června uvedla, že od regulátora získala desetiletou provozní licenci pro své zařízení.

Jediná funkční plovoucí jaderná elektrárna na světě disponuje dvěma reaktory typu KLT-40S s tepelným výkonem 150 MW a elektrickým výkonem 35 MW.

„Toto nám dává možnost začít koncem srpna přepravovat plavidlo do přístavu Pevek, kde se pak na konci roku 2019 podrobí zkouškám a provozním testům tepelných a elektrických součástí,“ uvedl ředitel společnosti Rosenergoatom, Andrey Petrov.

Plavidlo s výtlakem 22 000 tun, s délkou 144 metrů a šířkou 30 metrů nyní bude přesunuto z doků v Murmansku do odlehlé části Ruska, kde bude jaderná elektrárna provozována.

Kromě dodávek elektrické energie do sítě společnosti Čukotenergo bude elektrárna do konce roku připojena také k tepelné síti města Pevek. Jaderná elektrárna má nahradit zejména dosluhující zdroje v Čanskaya a Bilibino.

„Vzhledem k tomu, že se plovoucí elektrárna bude nacházet v Pevku, podpoří sociální a ekonomický rozvoj oblasti Čaun a Čukotky obecně,“ uvedl Rosenergoatom.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom