SAE: Výstavba jaderné elektrárny Barakah 2 byla dokončena

DomůJaderné elektrárnySAE: Výstavba jaderné elektrárny Barakah 2 byla dokončena

Zprovoznění druhého bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech má za sebou další důležitý milník. V minulém týdnu byla dokončena výstavba druhého bloku elektrárny, který byl zároveň předán provozovateli k získání provozní licence. Celkem bude elektrárna Barakah v blízkosti Abú Dhabí disponovat čtyřmi bloky typu APR1400.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) dokončila v minulém týdnu výstavbu druhého bloku jaderné elektrárny Barakah. Blok Barakah 2, který se nachází v oblasti Al Dhafra v Abú Dhabí, byl oficiálně předán dceřiné společnosti ENEC Nawah Energy Company, která nyní může zahájit přípravy na získání provozní licence od Federálního úřadu pro jadernou regulaci (FANR).

ENEC je v závěrečné fázi výstavby celé elektrárny Barakah, která bude disponovat čtyřmi korejskými reaktory APR-1400. Po dokončení by měla elektrárna vyrobit přibližně 25 % elektřiny v zemi. Tím by měla zároveň eliminovat až 21 milionů tun emisí CO2, které by jinak vznikly spalováním fosilních paliv pro výrobu elektřiny.

„Dokončení stavebních činností na druhém bloku proběhlo v souladu s nejvyššími mezinárodními standardy bezpečnosti, zabezpečení a kvality. Předání všech systémů k uvedení do provozu společnosti Nawah jsou důležitými milníky, které odrážejí odhodlání a dovednosti všech účastníků Programu mírové jaderné energie Spojených arabských emirátů. Tyto úspěchy také zdůrazňují výhody budování čtyř identických reaktorů současně, protože zkušenosti získané při výstavbě bloku 1 přispěly k úspěšnému rozvoji bloků 2, 3 a 4,“ uvedl Mohamed Al Hammadi, generální ředitel ENEC.

Výstavba prvního bloku elektrárny byla dokončena v roce 2018. V únoru letošního roku pak blok získal od FANR 60letou provozní licenci. Zavážka jaderného paliva byla dokončena začátkem března.

Výstavba zbývajících bloků 3 a 4 je dokončena z 92 %, respektive 85 %. Celkově je výstavba jaderné elektrárny jako celku dokončena z 94 %.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC