Domů
Jaderné elektrárny
SAE: Výstavba jaderné elektrárny Barakah 2 byla dokončena
Na bloku Barakah 2 proběhly horké zkoušky (zdroj ENEC).

SAE: Výstavba jaderné elektrárny Barakah 2 byla dokončena

Zprovoznění druhého bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech má za sebou další důležitý milník. V minulém týdnu byla dokončena výstavba druhého bloku elektrárny, který byl zároveň předán provozovateli k získání provozní licence. Celkem bude elektrárna Barakah v blízkosti Abú Dhabí disponovat čtyřmi bloky typu APR1400.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) dokončila v minulém týdnu výstavbu druhého bloku jaderné elektrárny Barakah. Blok Barakah 2, který se nachází v oblasti Al Dhafra v Abú Dhabí, byl oficiálně předán dceřiné společnosti ENEC Nawah Energy Company, která nyní může zahájit přípravy na získání provozní licence od Federálního úřadu pro jadernou regulaci (FANR).

ENEC je v závěrečné fázi výstavby celé elektrárny Barakah, která bude disponovat čtyřmi korejskými reaktory APR-1400. Po dokončení by měla elektrárna vyrobit přibližně 25 % elektřiny v zemi. Tím by měla zároveň eliminovat až 21 milionů tun emisí CO2, které by jinak vznikly spalováním fosilních paliv pro výrobu elektřiny.

„Dokončení stavebních činností na druhém bloku proběhlo v souladu s nejvyššími mezinárodními standardy bezpečnosti, zabezpečení a kvality. Předání všech systémů k uvedení do provozu společnosti Nawah jsou důležitými milníky, které odrážejí odhodlání a dovednosti všech účastníků Programu mírové jaderné energie Spojených arabských emirátů. Tyto úspěchy také zdůrazňují výhody budování čtyř identických reaktorů současně, protože zkušenosti získané při výstavbě bloku 1 přispěly k úspěšnému rozvoji bloků 2, 3 a 4,“ uvedl Mohamed Al Hammadi, generální ředitel ENEC.

Výstavba prvního bloku elektrárny byla dokončena v roce 2018. V únoru letošního roku pak blok získal od FANR 60letou provozní licenci. Zavážka jaderného paliva byla dokončena začátkem března.

Výstavba zbývajících bloků 3 a 4 je dokončena z 92 %, respektive 85 %. Celkově je výstavba jaderné elektrárny jako celku dokončena z 94 %.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
energetik II
26. červenec 2020, 07:01

Jestliže u prvního bloku byla dokončena zavážka paliva počátkem března ,tak proč už neproběhla první řetězová reakce ? Je to už 5 měsíců, což je neobvyklá doba. Jinak je celková doba stavby reaktorů 7 až 8 let na dobré úrovni, když v SAE je to první JE.

Vladimír Wagner
26. červenec 2020, 18:58

V tomto případě je důležité to, že Spojené arabské emiráty z jadernou energetikou začínají od nuly. Musely tak hlavně vybudovat systém kontroly a i vychovat klíčový personál Tam se snaží mít své lidi, nejen zahraniční odborníky nakoupené v zahraničí. To byl hlavní důvod zdržení ve spouštění prvního bloku. V každém případě je lépe v tomto případě nespěchat a klíčová je bezpečnost. Podrobněji o korejském programu a i budování reaktorů v SAE odkaz v příloze (objeví se až po kontrole admina):

Vladimír Wagner
26. červenec 2020, 18:59
Fraktik t
26. červenec 2020, 11:34

Pěkné PR.

Nulová práce redaktora, jen namátkou:

- kolik to stojí, kolik bude?

- "čistá" energie - odkud vezmou (a kam uloží) palivo?

- bezpečnost - názor libovolného odborníka (neplaceného firmou spojenou s výstavbou)?

Vladimír Wagner
26. červenec 2020, 19:09

Cena čtyř bloků je zhruba 22 miliard EUR. Kontrakt je postaven na tom, že palivo bude přivezeno a po využití zase odvezeno. Korejské reaktory tohoto typu už se provozují v Jižní Korei a mají licenci v EU i USA.

St
1. srpen 2020, 10:14

Pane Wagnere, velice Vám děkuji za upřesnění. Je obdivuhodné jaký máte přehled.

Jinak správně chápu, že za svých 22 mld získají 5380 MW výkonu. Dalo by se to prosím nějak porovnat se Španěly, kteří chtějí investovat 30 mld. do OZE? Abych jako laik pochopil kolik kdo energie získá za své peníze. Předem moc děkuji.

Milan Vaněček
1. srpen 2020, 10:30

Pro St: tady máte to cenové srovnání, přibližně stejná lokalita i přírodní podmínky.

Pejstnul jsem Vám to z nedávnédiskuse na Ekolistu.

Ještě podotýkám, že pan Vinkler je horlivý zastánce jaderné energetiky.

Miroslav Vinkler23.7.2020 08:42 Reaguje na Pavel Hanzl

Komik jste sám.

Právě spouštěný reaktor JE v SAE , první ze čtyř,předpokládaná tržní cena elektřiny 1.65 Kč/kWh.

=============

Česko platí v průměru na jednu MWh nejvyšší dotace na obnovitelné zdroje.

198,29 €/MWh , abyste tomu rozuměl i vy :

5.34 Kč/kWh

Tuplovanej komiku !!

zdroj:https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/srovnani-dotaci-pro-oze-v-evrope

Místo keců uvádějte čísla a pak se můžeme bavit o realitě a ne zbožných přáních.

Odpovědět

M

Milan Vaněček23.7.2020 12:17 Reaguje na Miroslav Vinkler

Pane Vinkler, Vy nejste hloupý, Vy jste jen neinformovaný. Pro Vaši informaci uvádím:

https://cleantechnica.com/2020/06/08/1-35-cents-kwh-record-abu-dhabi-solar-bid-is-a-sober-reminder-to-upbeat-fossil-fuel-pundits/

a ještě citace z tohoto:

A rather meaningful piece of energy news went almost unnoticed in recent weeks. The Abu Dhabi Power Corporation announced the lowest tariff for solar energy in the world. The new record came as the winning bid for the upcoming 2 gigawatt (GW) solar power plant, the Al Dhafra Solar PV project, set the world’s most cost-competitive tariff for solar PV energy, at USD 1.35 cents/kWh (AED 4.97 fils/kWh in local currency). This is approximately 44% lower than the tariff set just three years ago for the “Noor Abu Dhabi” project – Abu Dhabi’s first large-scale solar 1.2GW PV project and a world record tariff-setter at the time — which commenced its commercial operation back in April 2019

1,35 amerických centů za kWh to je 31 českých haléřů za 1kWh

VIDÍTE TEN OBROVSKÝ ROZDÍL, elektřina z JE v tomto regionu je více než 5x dražší než z fotovoltaiky !!!

Takže plně souhlasím s Vaším posledním odstavcem: místo keců uvádět čísla a bavit se o realitě

St
27. červenec 2020, 10:21

Krásná práce. Tak ať těm klukům arabským dlouho a bez problémů slouží. Jsem rád, že díky této JE se nebude muset spalovat obrovské množství ropy a zemního plynu.

Docela by mě zajímal názor místních "odborníků" proč si ti Arabové nepostavili místo JE FVE. Asi nejsou tak chytří.... :-D

Pavel K
27. červenec 2020, 11:54

Nenito spis otazka na elitu v SAE, proc radeji neporidili koncentracni solarni elektrarny? Jake maji takove elektrarny v SAE omezeni? Kdy nebudou dodavat elektrinu?

Baton David
27. červenec 2020, 13:38

co na to zdejší fotovoltaičtí samozvaní odborníci přes energetiku?

St
27. červenec 2020, 16:05

Mě se pane Pavle K neptejte já to nevím. Dle mého je pro SAE výhodnější JE jak ostatní jiné řešení. A přiznám se, trošku jsem si rýpl do zdejší "zelené" úderky, která všechno nejlépe ví i to jaká bude v budoucnu cena EE.

Pavel K
27. červenec 2020, 16:13

Proc je dle Vas pro SAE vyhodnejsi JE nez ty koncentracni elektrarny?

St
1. srpen 2020, 10:17

Dobrý den pane Wagnere. Číst Vaše příspěvky je balzám na duši. Nepíšu to proto, že souhlasím s Vaším názorem, ale proto, že to co píšete má hlavu a patu. Máte vynikající argumenty. Nikoho nenapadáte a když člověk napíše nějakou hloupost, tak mu ji trpělivě vysvětlujete aniž by jste kohokoliv jakkoliv nálepkoval. Ještě jednou Vám velice děkuji a přeji hezký, úspěšný den.

Jen bych se ještě zeptal kolik fosilních paliv jsou schopny ty bloky JE ušetřit. Předem moc děkuji.

St
27. červenec 2020, 19:23

Pane Pavle K. Soudím dle toho, že místo té koncentrační elektrárny staví JE. Předpokládám, že než ji postavili, tak si všechno moc dobře spočítali. Dle toho soudím, že za nynějšího stavu technologií je pro Spojené Arabské Emiráty výhodnější řešit své energetické potřeby jadernou a ne solární elektrárnou.

Pokud se člověk neřídí ideologickými, ale čistě technickými a ekonomickými hledisky, tak ta JE zas nevychází tak špatně, jak se nám někteří snaží prezentovat.

Vladimír Wagner
27. červenec 2020, 20:17

Spojené arabské emiráty se potřebují co nejvíce připravit na období,kdy nebudou moci těžit ze zásob ropy a plynu. Vzhledem k tomu, že nemají problém s finanční hotovostí, mohou zvolit finanční model, který nezávisí na ceně peněz a jaderné bloky jim tak vycházejí z hlediska dlouhodobé strategie (budou dodávat elektřinu nejméně šedesát let) absolutně nejlevnější. Fotovoltaika i sluneční koncentrační elektrárny (méně) mají značné problémy s písečnými bouřemi a negativním dopadem vlivu prachu a písku který je větrem vrhán na plochy určené ke koncentraci sluneční energie. Tyto elektrárny tak vydrží ještě méně než v jiných podmínkách. Jaderné bloky jsou pro SAE extrémně dobrá dlouhodobá investice do budoucnosti. Předpokládám, že její cestu postupně budou následovat i další státy této oblasti.

Carlos
27. červenec 2020, 13:48

Roli bude hrát i ptákometrie.

St
27. červenec 2020, 16:08

Jako, že si pane Carlo v Emirátech řekli. Ty jo Saudi mají JE, tak my musíme mít taky a nejlépe dvě? Myslíte si, že takto oni uvažují? Myslím, že ne. Domnívám se, že to mají moc dobře spočítané. Že se jim ty náklady rychle vrátí díky tomu, že místo pálení ropy a zemního plynu budou moci tyto komodity úspěšně vyvážet.

Carlos
27. červenec 2020, 17:17

Velká část států ve světě je na mentální úrovni Západu před 50-70 lety. Pro ně je postavení si buď jaderné elektrárny, nebo rovnou jaderné pumy ničím jiným než dokazováním si jak jsou vyspělí.

Jestli jste měl třeba někdy musel spolupracovat s Indy, nebo jejich výmysly měly na Vaši činnost přímý dopad, tak asi víte o čem mluvím.

St
1. srpen 2020, 10:34

No nevím pane Pavle K. Nějakou tu místní čokoládku bych si dal líbit :-) ;-) Ale teď vážně. Opravdu neznám místní situaci a nedovedu posoudit co by pro ně bylo nejlepší. Předpokládám, že země která léta do vesmíru je na tolik chytrá, erudovaná, aby věděla jakým způsobem je pro ně nejlepší řešit své energetické problémy. A nebojím se, že by přechod z doby "kamenné" do doby atomové nezvládli.

St
1. srpen 2020, 10:35

Moc se omlouvám pane Carlos. To mělo patřit Vám a ne panu Pavlku K. Doufám, že se nezlobíte a můj omyl omluvíte.

St
27. červenec 2020, 19:37

Pane Carlos. Nikdy nespolupracoval s Indy, takže opravdu nevím, jak přemýšlejí. Rozhodně si nemyslím, že by s státy typu Pákistán, Indie, Saúdská Arábie či SAE dokazovali jak jsou vyspělí tím, že si postaví JE. Ty první jsou moc chudí na to, aby pro nic za nic dotovali OZE a ti druzí si z "ekologie" nic nedělají a umí moc dobře počítat. Takže jak jsem psal výše si moc dobře spočítali, že v současné situaci je pro ně výhodné vyrábět EE v JE.

Carlos
27. červenec 2020, 20:49

Buďte rád, St.

Indie i Pakistán a hromada dalších zemi která se účastní toho co nazýváme s panem Veselým ptákometrií není na takové úrovni aby potřebovala JE, nemají centrální síť, mají obyvatelstvo rozházené po malých vesnicích. Tam víc udělá dát do každé vesnice na dům 250Wp panel a baterie, to na drobnou elektroniku bude stačit a je to rychlejší. Pákistán nebo sousední Afghánistán mají obrovské možnosti ve využití vody, což by mimochodem pomohlo tedy i se zemědělstvím, jenže některé země místo toho aby si vybudovaly základní průmysl a kolem toho i "technickou" kulturu, tak zkouší skočit z preindustriální doby rovnou do jaderného věku.

A to neuděláte nijak rozumě.

Jan Veselý
27. červenec 2020, 14:59

Vysvětlení je jednoduché. Ty reaktory jsou důsledek rozhodnutí učiněných před 10-15 lety, na základě tehdejších dat. Tady si můžete počíst o tom, jak se v posledních 10 letech vyvíjely plány na jadernou výstavbu v SA. Stav posledních 2 let je ... ticho po pěšině. JE Barakah, vypadá to, je typický "bílý slon".

Mezitím země okolo Perského zálivu lámou rekordy v tom jak levně lze kupovat elektřinu z FVE. Ani SA není výjimkou. Odkazovaná cena je nižší než jsou pouhé provozní náklady JE. SA teď místo velkých plánů s jadernou energií pouští do světa velké plány okolo fotovoltaiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se