Saúdská Arábie vyjednává o nových jaderných blocích s pěti dodavateli

DomůJaderné elektrárnySaúdská Arábie vyjednává o nových jaderných blocích s pěti dodavateli

Saúdská Arábie jedná s celkem pěti dodavateli jaderných zařízení o dodávce prvních jaderných bloků na území království. Ve hře jsou americký Westinghouse, francouzská EDF, ruský Rosatom, čínská CNNC a jihokorejské KEPCO. Saúdská Arábie tak pravděpodobně bude druhou zemí Perského zálivu po Spojených Arabských Emirátech, která bude disponovat jadernou elektrárnou.

Saúdskoarabské království vyjednává, podle informací zahraniční agentury S&P Global Platts, o dodávce prvních dvou jaderných bloků s celkem pěti společnostmi. Mezi dodavatele, se kterými země komunikuje, se řadí americký Westinghouse, francouzská EDF, ruský Rosatom, čínská CNNC a jihokorejské KEPCO. Tendr na dodávku by měla Saúdská Arábie spustit příští rok.

„Ruská státní jaderná společnost Rosatom je připravena spolupracovat s partnery ze Spojených států, Evropy a Asie při výstavbě jaderné elektrárny v Saúdské Arábii,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexey Likhachev v polovině října pro agenturu Reuters .

Podle předchozích vyjádření by jako palivo pro jaderné elektrárny mohlo království využívat vlastní zásoby uranu. Tuto možnost ovšem zpochybnil americký ministr energetiky Rick Perry, zejména kvůli kvalitě a množství saúdskoarabského uranu.

Představitelé země na konferenci Future Investment Initiative v Rijádu dále uvedli, že Saúdská Arábie chce rozvíjet civilní jaderný průmysl a obnovitelné zdroje energie.

Kromě jádra i velké plány instalací OZE

Podle studie analytiků společnosti Wood Mackenzie Power & Renewables by mělo Saúdskoarabské království v následujícím desetiletí postavit 6,2 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách. Země má zároveň v plánu postavit solární elektrárnu s výkonem 2,6 GW.

Zdroj úvodní footgrafie: IEAE (jaderná elektrárna Barakah v UAE)