Domů
Jaderné elektrárny
Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstupuje do komerčního provozu

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstupuje do komerčního provozu

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang v čínské provincii Kuang-tung splnil všechny podmínky pro komerční provoz. S informací přišla čínská CGN (China General Nuclear).

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang s čínským reaktorem ACPR-1000 o instalovaném elektrickém výkonu 1000 MWe dosáhl 22. června prvního kritického stavu. Následně byl 29. června poprvé připojen k přenosové síti. Od té doby byla na jaderném bloku provedena řada testů pro uvedení do komerčního provozu. Mezi testy patří i zkušební chod do zátěže trvající 168 hodin.

„Kvalifikace 6. bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang pro komerční provoz znamená, že bylo uvedeno do provozu všech šest plánovaných bloků v této lokalitě,“ uvedla CGN ve svém prohlášení.

První čtyři bloky v jaderné elektrárně Jang-ťiang jsou s reaktory CPR-1000. Zbylé dva bloky jsou s čínskými reaktory ACPR-1000. První blok vstoupil do komečního provozu v březnu 2015. Bloky číslo 2, 3 a 4 vstoupily do komerčního provozu v červnu 2015, lednu 2016 a březnu 2017. Blok číslo 5 vstoupil do komerčního provozu v červenci 2018.

Podle CGN bude všech šest bloků ročně vyrábět přibližně 48 TWh elektrické energie. Ve srovnání s klasickou uhelnou elektrárnou sníží jaderná elektrárna spotřebu uhlí o 14,83 milionu tun a sníží emise oxidu uhličitého o 38,8 milionů tun.

Jaderná elektrárna je vlastněna a provozována společností Yangjiang Nuclear Power Company Limited. Majoritním vlastníkem je čínská společnost CGN, a to s 66% podílem.

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang je celkově 23. blokem společnosti CGN v komerčním provozu. Celkový instalovaný elektrický výkon všech bloků je 25,9 GWe. Dalších 5 bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 6,4 GWe je ve výstavbě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jaroslav Loudil
12. srpen 2019, 12:05

Elektrárna o šesti blocích má výkon 6 GW a ušetří ročně asi 15 mil. tun uhlí. Na prvním bloku začalo lití betonu 16.prosince 2008 , poslední šestý dosáhl komerčního provozu 24.července 2019. Zprovoznit 6 bloků po 1 GW tak trvalo jen něco přes 10 let a to se ještě během této výstavby -"vyskytl problém Fukušima". Tato jaderná elektrárna nyní patří k největším jaderkám na světě. Bohužel "rozjezd" nové výstavby bloků v Číně stále vázne. Čína má nyní v provozu 47 bloků a "jen" 11 nových staví. Ještě před pár lety přitom měla ve výstavbě 30 bloků. Co je za tímto "bržděním" jádra v Číně by mne samotného zajímalo. Bloky o 1 GW tam staví v průměru kolem 5 let za cenu kolem 2 mld. USD = kolem 50 mld. Kč. A to nejsou špatná čísla.

Ivan Novák
12. srpen 2019, 12:44

Po Fukušimě udělali pauzu v přípravě + v těchto letech přecházejí od závislosti na zahraničních designech GIII na relativně vlastní ("Hualong" - demonstrační Fuqin 5 je, optimistickým odhadem, méně než dva roky před spuštěním. Pro CAP1400 právě v továrně vyzkoušeli čerpadlo s mokrým vinutím, ale do stavby se nehrnou, je to přeci jen něco nového) + lokality na pobřeží jsou už dost obsazené a ve vnitrozemí se staví obtížněji, Číňani pro takové sajty teprve formulují nebo čerstvě zformulovali generické podmínky. Ale věřte tomu, co se píše v novinách...

Jaroslav Loudil
12. srpen 2019, 15:05

TO : Ivan Novák

CAP 1400 už prošel obrovským zdržením , četl jsem také, že pro tak velký reaktor je výkon navržených čerpadel nedostatečný. Pokud jde o Hualong One , tam to vypadá naopak velmi optimisticky. V Číně se staví čtyři reaktory a všechny buď jedou dle plánu nebo dokonce jsou v předstihu /Fuqing-5/. V Pakistánu se staví další dva a proti plánu jsou také v časovém předstihu. Zdá se, že model Hualong Číně přinese velký úspěch. Nový reaktor a přitom harmonogram prací je v předstihu. Výjimečná věc u nového modelu.

Carlos
13. srpen 2019, 19:26

jak to že v Číně postaví za 11 let 6 bloku ještě navíc za dobrý peníz a u nás nejsou schopni postavit vůbec nic a kdyby jako že jo tak to bude trvat 30 let a náklady budou destinasobne ???

Carlos
13. srpen 2019, 20:35

Myslím jsem Vám to už říkal, ale já jsem to byl dřív, mohl byste si zvolit jiný nick?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se