Domů
Jaderné elektrárny
Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstupuje do komerčního provozu

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstupuje do komerčního provozu

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang v čínské provincii Kuang-tung splnil všechny podmínky pro komerční provoz. S informací přišla čínská CGN (China General Nuclear).

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang s čínským reaktorem ACPR-1000 o instalovaném elektrickém výkonu 1000 MWe dosáhl 22. června prvního kritického stavu. Následně byl 29. června poprvé připojen k přenosové síti. Od té doby byla na jaderném bloku provedena řada testů pro uvedení do komerčního provozu. Mezi testy patří i zkušební chod do zátěže trvající 168 hodin.

„Kvalifikace 6. bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang pro komerční provoz znamená, že bylo uvedeno do provozu všech šest plánovaných bloků v této lokalitě,“ uvedla CGN ve svém prohlášení.

První čtyři bloky v jaderné elektrárně Jang-ťiang jsou s reaktory CPR-1000. Zbylé dva bloky jsou s čínskými reaktory ACPR-1000. První blok vstoupil do komečního provozu v březnu 2015. Bloky číslo 2, 3 a 4 vstoupily do komerčního provozu v červnu 2015, lednu 2016 a březnu 2017. Blok číslo 5 vstoupil do komerčního provozu v červenci 2018.

Podle CGN bude všech šest bloků ročně vyrábět přibližně 48 TWh elektrické energie. Ve srovnání s klasickou uhelnou elektrárnou sníží jaderná elektrárna spotřebu uhlí o 14,83 milionu tun a sníží emise oxidu uhličitého o 38,8 milionů tun.

Jaderná elektrárna je vlastněna a provozována společností Yangjiang Nuclear Power Company Limited. Majoritním vlastníkem je čínská společnost CGN, a to s 66% podílem.

Šestý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang je celkově 23. blokem společnosti CGN v komerčním provozu. Celkový instalovaný elektrický výkon všech bloků je 25,9 GWe. Dalších 5 bloků s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 6,4 GWe je ve výstavbě.

Komentáře

(5)

Jaroslav Loudil

12. srpen 2019, 12:05

Elektrárna o šesti blocích má výkon 6 GW a ušetří ročně asi 15 mil. tun uhlí. Na prvním bloku začalo lití betonu 16.prosince 2008 , poslední šestý dosáhl komerčního provozu 24.července 2019. Zprovoznit 6 bloků po 1 GW tak trvalo jen něco přes 10 let a to se ještě během této výstavby -"vyskytl problém Fukušima". Tato jaderná elektrárna nyní patří k největším jaderkám na světě. Bohužel "rozjezd" nové výstavby bloků v Číně stále vázne. Čína má nyní v provozu 47 bloků a "jen" 11 nových staví. Ještě před pár lety přitom měla ve výstavbě 30 bloků. Co je za tímto "bržděním" jádra v Číně by mne samotného zajímalo. Bloky o 1 GW tam staví v průměru kolem 5 let za cenu kolem 2 mld. USD = kolem 50 mld. Kč. A to nejsou špatná čísla.

Ivan Novák

12. srpen 2019, 12:44

Po Fukušimě udělali pauzu v přípravě + v těchto letech přecházejí od závislosti na zahraničních designech GIII na relativně vlastní ("Hualong" - demonstrační Fuqin 5 je, optimistickým odhadem, méně než dva roky před spuštěním. Pro CAP1400 právě v továrně vyzkoušeli čerpadlo s mokrým vinutím, ale do stavby se nehrnou, je to přeci jen něco nového) + lokality na pobřeží jsou už dost obsazené a ve vnitrozemí se staví obtížněji, Číňani pro takové sajty teprve formulují nebo čerstvě zformulovali generické podmínky. Ale věřte tomu, co se píše v novinách...

Jaroslav Loudil

12. srpen 2019, 15:05

TO : Ivan Novák

CAP 1400 už prošel obrovským zdržením , četl jsem také, že pro tak velký reaktor je výkon navržených čerpadel nedostatečný. Pokud jde o Hualong One , tam to vypadá naopak velmi optimisticky. V Číně se staví čtyři reaktory a všechny buď jedou dle plánu nebo dokonce jsou v předstihu /Fuqing-5/. V Pakistánu se staví další dva a proti plánu jsou také v časovém předstihu. Zdá se, že model Hualong Číně přinese velký úspěch. Nový reaktor a přitom harmonogram prací je v předstihu. Výjimečná věc u nového modelu.

Carlos

13. srpen 2019, 19:26

jak to že v Číně postaví za 11 let 6 bloku ještě navíc za dobrý peníz a u nás nejsou schopni postavit vůbec nic a kdyby jako že jo tak to bude trvat 30 let a náklady budou destinasobne ???

Carlos

13. srpen 2019, 20:35

Myslím jsem Vám to už říkal, ale já jsem to byl dřív, mohl byste si zvolit jiný nick?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.