Domů
Jaderné elektrárny
ŠKODA JS dokončila montáž reaktoru na 3. bloku slovenské elektrárny Mochovce
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

ŠKODA JS dokončila montáž reaktoru na 3. bloku slovenské elektrárny Mochovce

Plzeňská ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, dokončila pro Slovenské elektrárny montáž reaktoru v třetím bloku jaderné elektrárny Mochovce (JEMO). Na elektrárně pokračuje spouštění bloku, řekl dnes ČTK mluvčí firmy Jan Stolár.

„Byla dokončena montáž reaktoru po zavezení 349 palivových kazet do aktivní zóny včetně dokončení zatěsnění hermetické zóny. Zavážení paliva do reaktoru bylo zahájeno 9. září a ukončeno o tři dny později,“ uvedl.

Na montáži pracoval společný tým firmy napříč všemi divizemi společnosti. Soustředění inženýringu, servisu a výroby pod jednou střechou umožňuje podle Stolára Škodě JS zvládat složité jaderné projekty.

„Fyzikální spouštění reaktoru bude pokračovat testy těsnosti a pevnosti a dalšími kroky tak, aby bylo ukončeno přibližně za šest týdnů,“ řekl mluvčí.

Po jeho skončení bude následovat dvouměsíční etapa energetického spouštění, kdy se postupně zvyšuje výkon reaktoru.

„Od roku 2009 jsme klíčovým dodavatelem zejména pro primární okruh elektrárny v Mochovcích, jejíž oba reaktory byly také vyrobeny u nás,“ řekl generální ředitel Škody JS František Krček.

Podnik ukončil montážní aktivity na třetím bloku a pokračuje na dokončování čtvrtého bloku JEMO.

ŠKODA JS, přední evropská inženýringová a výrobní firma, dodala investiční celky, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Číně, Arménii a dalších zemích. Vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři VVER 1000. Od 90. let se zaměřila také na západní trhy a spolupracuje s předními světovými hráči v oboru. ŠKODA JS a.s. vykázala předloni hrubý zisk přes 122 milionů při tržbách přes 3,3 miliardy Kč, na nichž se rovnoměrně podílí inženýring, výroba a servis. Podnik s 1070 lidmi vyváží polovinu produkce. Loni očekával minimálně stejné tržby i zisk.

Firma byla od roku 2004 součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Letos v polovině června oznámila energetická Skupina ČEZ, že se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS. Převzetí začal koncem července posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
23. září 2022, 23:19

Co je divné: o dalších osudech 4. bloku EMO nikdo nic nenaznačuje. Vzhledem k tomu, že poslední zhruba dvouletý skluz EMO3 byl způsoben drobnými dodělávkami a hlavně úředním šimlem, podle selského rozumu měla být už podána pro spouštění EMO4 žádost u ÚJD. O rozdělení windfall výnosů by se jistě našla mezi vládou a provozovatelem dohoda. A nic.

Anton Meško
24. září 2022, 12:01

Dostavba 4. blok podľa poslednej informácie z 22.9.2022 by mala byť ukončená na 90%. Logicky, po ukončení výstavby 3. bloku stavebné kapacity sa presunuli na 4. blok. Tak ako u 3. bloku zistené a odstraňované nedostatky, napríklad v kvalite zvarov sa uskutočnia aj na 4. bloku. Skúsenosti získané na 3. bloku iste skrátia dostavbu 4. bloku. Pre mňa je dôležité, aby sa vykonalo všetko, čo zlepší bezpečnosť prevádzky. Bola to aj realizácia opatrení na zvýšenie seizmickej odolnosti jadrových zariadení. Je preto predpokladom, že 4. blok bude čoskoro v stave, aby ÚJD mohol vydať prvostupňové rozhodnutie na spustenie do prevádzky 4. bloku JE Mochovce. Aj keď by mimovládna rakúska organizácia GLOBAL 2000 podala rozklad ako v prípade 3. bloku, predpokladám, že námietky budú veľmi zhodné s námietkami u 3. bloku a ÚJD sa s nimi vysporiada oveľa rýchlejšie ako pri 3. bloku, kde medzi vydaním prvostupňového a druhostupňového rozhodnutia ubehlo až 15 mesiacov. Tak by sa mohlo spustenie 4. bloku do komerčnej prevádzky uskutočniť skôr ako je zatiaľ plán december 2024, aby mohli byť vyradené z prevádzky štyri 110 MW uhľové bloky v zmysle rozhodnutia vlády SR, najneskôr do konca roka 2023.

Ivan Novák
24. září 2022, 14:31

Kromě tradičních organizačních příčin, pro které klouzal blok EMO3 a které se zřejmě projevují nadále, vznikla ještě jedna nová: pokud nebude k dispozici neruské palivo, očekávám, že argumenty do rozhodování o EMO4 budou rozšířeny o aspekt "energetické" bezpečnosti. Kdyby ÚJD nebyl ústředním orgánem státní správy, nadto v roli stavebního úřadu, mohl by je snadno odmítnout pro nepříslušnost, ale tak jednoduché to spíše nebude. Asi by si řekl o stanovisko vlády = další čekání (třeba až do doby, kdy to alternativní palivo někdo bude schopen dodávat). Ale odůvodnění rozhodnutí o rozkladu EMO3 jsem nečetl, možná už k tomu úřad řekl něco předem, nevím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se