Domů
Jaderné elektrárny
Škoda Praha se chce podílet na výstavbě jaderných bloků v Egyptě a Jordánsku
Jádro

Škoda Praha se chce podílet na výstavbě jaderných bloků v Egyptě a Jordánsku

Ministr Mládek navštívil Egypt a Jordánsko za účelem posílení exportu českých firem mimo území EU. V daných státech plánuje Rosatom stavět jaderné elektrárny a české firmy by se na projektech rády podílely. Firmy si musí zajistit dostatečné finanční jištění.

Návštěva na Blízkém východě

Hospodářské noviny informovaly, že se tento týden ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vydal na návštěvu do Egypta a Jordánska. Jedním z hlavních důvodů pro návštěvu dvou zmíněných zemí je posílení exportu českých firem mimo členské státy EU. Konkrétně v těchto dvou zemích se vyjednává možná výstavba jaderných bloků a české firmy v čele se Škodovkou by chtěly být při tom.

„Jsou to pro nás rozhodně zajímavá území, na obou projektech bychom se rádi podíleli,“ sdělil Peter Bodnár, šéf Škody Praha a předseda Aliance české energetiky.

Aliance má za úkol získávat nové zákazníky a zlepšovat dostupnost českých firem, v současnosti má 14 členů, například ČEZ či Vítkovice.

Na blízkém východě vyjednává výstavbu jaderných bloků ruský Rosatom. To představuje pro české firmy výhodu, protože s ruským jaderných gigantem mají bohaté zkušenosti ve spojení s výstavbou jaderné elektrárny Temelín. V obou zemích jsou vyjednávání v různých fázích. V Jordánsku se diskuze pohybují již okolo financování českých firem, zatímco v Egyptě se zatím o subdodavatelích pouze mluví.

Škoda Praha se za účelem získání pozice subdodavatele spojila s anglickou firmou AIMEC a společně by chtěly získat pozici „owners engineera“. Ten v zásadě zastává roli poradce a vypomáhá s realizací projektu pro zákazníka.

Financování

Vzhledem k současné situaci na poli jaderných elektráren je financování jednou z hlavních otázek a řešených témat při přípravě výstavby. Samotný Rosatom, který se například podílí v Evropě na výstavbě jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku či Hanhikivi ve Finsku, má poslední dobou finanční potíže z různých důvodů. Kvůli finančním problémům je požadováno finanční jištění, které si společnosti musí zajistit samy a ty české by ho měly získat od státní pojišťovny EGAP.

Nejenom jádro

Do Jordánska a Egypta se nevydal pouze ministr, ale i řada českých firem. Ty se zajímaly o různá odvětví energetiky. Egyptský protějšek našeho ministra Mládka například sdělil, že jeho země připravuje projekty na modernizaci některých starších elektráren, na kterých se v minulosti již české firmy podílely. Dále pak svoje služby nabídla česká firma ETD Transformátory, která hledá možnosti projektů u tamního správce přenosové sítě. V loňském roce se mezi Egyptem a Českou republikou zobchodovalo zhruba 10 miliard korun.

Zdroj úvodní fotografie: www.newsweek.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se