Domů
Jaderné elektrárny
Snaha New Jersey podpořit jadernou energetiku byla zablokována

Snaha New Jersey podpořit jadernou energetiku byla zablokována

Navrhovaná legislativa, která by jaderným elektrárnám v New Jersey poskytla 300 mil. USD ročně, byla zablokována valným shromážděním státu. Bez zavedení dotací podle provozovatelů elektráren, které v New Jersey vyrábí téměř polovinu elektřiny, hrozí jejich uzavření.

Návrhy shromáždění vlastníků a senátu, které by nejvíce prospěly společnosti PSEG provozující jadernou elektrárnu, byly vyloučeny z jednání 20. prosince, tedy 6 dní poté, co byly 14. prosince představeny shromáždění (lokální parlament každého státu USA). Předseda shromáždění Vincent Prieto však rozhodl, že návrh nebude zveřejněn a tím utnul možnost jeho přijetí, i přestože legislativní zasedání proběhne až příští úterý.

„Nikdy jsem neslíbil zveřejnit tento návrh zákona. Jen jsem souhlasil, že si ho vyslechnu, tak aby všechny strany byly vyslyšeny,“ uvedl Prieto.

Dále uvedl, že návrh ukázal obavy spotřebitelů, environmentalistů a podniků ohledně jeho možného přijetí. To bylo podle něj hlavním důvodem, proč návrh nebyl ani připuštěn do stavu, kdy by se o něm hlasovalo. Dále dodal, že PSEG mělo uvést, že jaderné elektrárny generují zisk a přinejmenším ještě dva roky budou.

Prozatím jsou elektrárny v zisku, to však dlouho nevydrží

Samotné PSEG, které vlastní většinu ve třech ze čtyř jadrných reaktorů ve státu, se k situaci vyjádřilo, že je potřeba pomoci od státu tak, aby byl udržen jejich provoz a byl vydán certifikát o jaderné diverzifikaci. Společnost přiznala, že nyní jsou v elektrárny v černých číslech, ale jen proto, že předprodaly elektřinu v rámci tříletých kontraktů za vyšší cenu, než která v současnosti panuje na burze.

Schválení návrhu by umožnilo představenstvu veřejných společností zavést program, kterým by zákazníci platili v rámci účtu poplatek na jadernou energii. Všechny jadrné elektrárny splňující požadavky pro certifikát by pak obdržely 0,004 USD za každou vyrobenou kilowatthodinu po dobu minimálně tří let. Bez těchto dotací hrozí uzavření elektráren, které v New Jersey vyrábí téměř polovinu elektřiny. V případě uzavření elektráren bude ohrožena výrobní přiměřenost státu a pracovní místa 1600 jejich stávajících zaměstnanců.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se