Domů
Jaderné elektrárny
Spojené království zřejmě změní model financování pro nové jaderné elektrárny, legislativa se již připravuje
Výstavba Hinkley Point C
Zdroj: EDF

Spojené království zřejmě změní model financování pro nové jaderné elektrárny, legislativa se již připravuje

Spojené království připravuje legislativu pro financování nové jaderné elektrárny Sizewell C modelem založeným na tzv. regulační bázi aktiv. Tento model financování je v zemi využíván u větších infrastrukturních projektů, v ČR se používá, mimo jiné, u přenosu a distribuce elektřiny.

I přes některé problémy, se kterými se výstavba nových jaderných elektráren v Evropě musí vypořádat, plánuje Spojené království výstavbu další jaderné elektrárny. Do následujících voleb by podle premiéra Borise Johnsona mělo být vydáno konečné investiční rozhodnutí pro alespoň jednu další jadernou elektrárnu.

K investičnímu rozhodnutí má nejblíže elektrárna Sizewell C, někdy označována jako sesterská elektrárna britské elektrárny Hinkley Point C, která je aktuálně ve výstavbě. Za sesterskou je označována díky podobnosti - obě má stavět francouzská EDF a obě mají mít po dokončení obou EPR bloků instalovaný výkon 3,2 GW.

Zatímco technické parametry obou elektráren budou shodné, velice pravděpodobně se změní model financování elektrárny. Aktuálně se totiž podle informací Financial Times připravuje legislativa k tomu, aby bylo financování výstavby zajištěno tzv. modelem regulační báze aktiv.

V rámci tohoto modelu je elektrárna financována z poplatků spotřebitelů již v průběhu výstavby, vždy po určitých úsecích zvýšením hodnoty regulační báze aktiv o dosud proinvestovanou část. Poplatky vybírané společně s cenou elektřiny se úměrně zvyšují podle velikosti regulační báze aktiv.

O změnu ve financování usiluje především společnost EDF, která nejenže se model snaží prosadit, ale údajně nepřistoupí na stavbu další jaderné elektrárny s modelem postaveným na rozdílovém kontraktu (contract for difference), jako je tomu u elektrárny Hinkley Point C. S obdobou rozdílového kontraktu přitom počítá i tender na dostavbu pátého bloku v JE Dukovany, o kterou se EDF uchází společně s americkým Westinghousem a korejskou KHNP.

Hlavní rozdíl v obou přístupech k financování je v tom, kdo nese riziko zvýšení nákladu na výstavbu. Zatímco u rozdílových kontraktů je výkupní cena pevně stanovena a je na provozovateli, aby elektrárnu postavil co nejlevněji, a tedy maximalizoval svoji marži, u modelu regulační báze aktiv se případné vyšší náklady lépe přenesou na spotřebitele.

Pro EDF bude hlavní rozdíl v tom, že se podstatně sníží náklady na kapitál.  V případě rozdílových kontraktů se totiž investované peníze vrací až po dokončení elektrárny, a je tedy nutné počítat i s časovou hodnotou peněz.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Omega
12. červenec 2021, 15:07

Ten model je dobrý. Takže odběratel bude platit 7 let za stavbu elektrárny. Jakmile bude elektrárna postavená, tak se celá předá zadarmo britské elektrárenské. A to s tím, že cena může být libovolná a nakonec se to ani nemusí spustit.

Taky se vám to zdá divné?

Emil
12. červenec 2021, 21:05

Elektrárna se nepředá zadarmo. Součástí kontraktu bude cena elektřiny, za kterou bude provozovatel povinen elektřinu několik desetiletí prodávat, a která bude díky razatnímu snížení kapitálových nákladů výrazně nižší, než v případě předchozího modelu CfD. V případě této elektrárny mluví EDF o ceně elektřiny kolem 40 liber/MWh, tedy méně než poloviční oproti stejné elektrárně s jiným investičním modelem.

Milka
15. červenec 2021, 08:34

Jsem fanoušek JE,ale né EDF. To, že EDF něco slibuje, mě moc nepřesvědčilo.

energetik II
12. červenec 2021, 17:55

Takž jde tedy o to - "lépe přenést náklady na spotřebitele". To je tedy opravdu - "vylepšený model financování". Pokud u nás v tendru na Dukovany EDF vyhraje, pak tedy my spotřebitelé budeme platit celou stavbu už od prvního kopnutí a poté ještě za elektřinu. Já , když bude platit 10 let trvající stavbu elektrárny, tak chci ale dalších 10 let elektřinu z této jaderky zdarma ! To je snad logické !

blaha.p
12. červenec 2021, 19:16

jinými slovy složitost, velikost, obrovská nákladnost a délka stavby JE znemožňuje jí dokončit dle rozpočtu. Kdyby firmy chtěly mít jistotu, že nakonec neprodělají, musela by být nabídková cena mnohem větší než firmy nabízejí v tendrech = cena je výrazně podstřelena proti realitě. A to se EDF nelíbí ani u modelu HP C, která je vůbec nejdražší JE v historii, s aktuální neskutečnou cenou cca 120 €/MWh, a v době spuštění bude cena z této elektrárny už cca 150 €/MWh a stejně to nestačí

Emil
12. červenec 2021, 21:10

Jinými slovy jste stále nic nepochopil.

Emil
12. červenec 2021, 21:08

To jste nepochopil, Loudile. EDF si v Dukovanech neurčuje způsob financování výstavby, ten je zcela jiný než se uvažuje v případě elektrárny Sizewell C.

Karásek
13. červenec 2021, 02:42

Ty složité způsoby financování nových jaderných elektráren se dělají proto, aby se zakrylo, že nejsou ekonomicky rentabilní. O nic jiného tady nejde.

energetik II
13. červenec 2021, 17:40

Malá čerstvá aktualitka. Čína dnes zahájila stavbu prvního malého komerčního modulárního reaktoru na světě , svého ACP- 100 o výkonu 125 MW. Ročně dodá asi 1 TWh elektřiny.Blahopřání do Číny k dalšímu prvenství !

Milka
15. červenec 2021, 08:38

Žádné bezemisní zdroje elektrické energie nejsou ekonomicky rentabilní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se