Společnost Deep Atomic představila design modulárního reaktoru pro datová centra
Švýcarská společnost Deep Atomic odhalila své plány malého modulárního reaktoru specificky určeného k napájení a chlazení datových center. Reaktor s názvem MK60 by měl disponovat elektrickým výkonem 60 MW pro napájení výpočetní techniky a zároveň výkonem 60 MW pro její chlazení. Společnost sází na další rozvoj datových center reagující na výpočetní náročnost umělé inteligence.
Švýcarský startup Deep Atomic představil nový malý modulární reaktor, který cílí na provozovatele datových center. Kromě dodávek elektrické energie má být schopen také chladit výpočetní techniku. Lehkovodní reaktor s názvem 60 MW disponuje elektrickým výkonem 60 MW a chladicím výkonem dalších 60 MW.
„Datová centra jsou páteří digitálních inovací, ale jejich obrovské energetické potřeby jsou úzkým hrdlem blokujícím růst,“ říká William Theron, zakladatel a generální ředitel společnosti Deep Atomic.
Modulární reaktor pro datová centra MK60 od Deep Atomic (Zdroj: Deep Atomic)
Společnost uvádí, že stejně tak jako ostatní modulární reaktory je i jejich řešení škálovatelné až do výkonu běžných konvenčních jaderných bloků. MK60 má umožnit provoz datových center i v místech s nedostatečnou energetickou infrastrukturou a zároveň s nulovými emisemi CO2. Budoucí úspěch má přinést zejména vysoká poptávka po výpočetním výkonu pro umělou inteligenci.
„Reaktor je navržen pro instalaci v lokalitě u datových center. Poskytuje spolehlivou elektřinu s nulovými emisemi uhlíku a energeticky účinné chlazení, čímž výrazně snižuje uhlíkovou stopu a pomáhá datovým centrům plnit jejich stále přísnější cíle udržitelnosti,“ vysvětluje Theron.
Spolupráce IT a jaderné energetiky
Pro úspěšnou realizaci projektu je důležitá zejména spolupráce s jadernými regulačními úřady, se kterými Deep Atomic zahájil diskuze. Zároveň musí společnost na svoji stranu získat investory, kteří budou ochotní jejich energetické řešení používat.
Před sériovou výrobou a uvedením do provozu tak ještě Deep Atomic čeká dlouhá cesta. Výhodou je podle společnosti menší instalovaný výkon snižující počáteční investici a rizika ve srovnání s "malými" modulárními reaktory o výkonu v řádu stovek MW.
„Dodávkou elektřiny i chlazení řešíme pro datová centra dvě hlavní výzvy – dostupnost napájení a tepelný management. MK60 využívá odpadní teplo k chlazení, čímž se výrazně zvyšuje energetická účinnost. Náš přístup otevírá nové možnosti pro datová centra a umožňuje provozovatelům expandovat do dříve nevhodných lokalit,“ dodává Theron v tiskové zprávě.
Světové IT společnosti již s rostoucím potřebným výkonem pro svá datová centra s jadernou energetikou do budoucna počítají. Například Microsoft a Google podepsali smlouvy o nákupu jaderné energie ať už z konvenčních jaderných elektráren, tak malých modulárních reaktorů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se