Domů
Jaderné elektrárny
Společnost EDU II dnes podala kasační stížnost k NSS proti opatření k Dukovanům
Jaderná elektrárna Dukovany, nuclear
Zdroj: Pexels

Společnost EDU II dnes podala kasační stížnost k NSS proti opatření k Dukovanům

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, dnes podala kasační stížnost proti opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. ČTK o tom dnes informovala firma EDU II. Stížností se bude zabývat Nejvyšší správní soud (NSS). Vlastní stížnost proti opatření chce podat také korejská KHNP.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.

"Krajský soud podle společnosti EDU II především nesprávně posoudil otázku, zda veřejný zájem na podpisu smlouvy po několik let trvající transparentní soutěži převažuje nad teoretickou možností žalobce (EDF) ucházet se o zakázku," uvedla dnes společnost EDU II.
Jaderná elektrárna Dukovany, nuclearIlustrační foto

Firma zároveň upozornila, že bude respektovat rozhodnutí soudu, výsledek celého tendru to však podle ní nezmění. "Ať už soudní přezkum dopadne jakkoli, nikdy nemůže být jeho výsledkem, že by se horší nabídka stala rozhodnutím soudu nabídkou lepší. I kdyby soud shledal nějaké vady v proceduře, pořadí nabídek to změnit nemůže," uvedla firma v dnešním prohlášení.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Novák
19. květen 2025, 20:40

Obávám se, že pro rozhodnutí soudu, co je naléhavějším veřejném zájmu než něco jiného, musí u nás proběhnout nějaký předepsaný vleklý proces.

Bob
20. květen 2025, 13:03

NSS může rozhodnout v řádu několika týdnů. Zvláště, když se potvrdí, co bylo zveřejněno (a každý se může sám přesvědčit), že zákon o nedovolené podpoře státními dotacemi, na který se odvolává EDF byl schválen až po zahájení výběrového řízení na dodávky reaktorů.

Sám jsem tu dával u dřívějšího článku odkazy na znění dopisu toho komisaře EU, datem zahájení tendru a zněním zákona o nedovolené podpoře s datem podpisu.

Ivan Novák
20. květen 2025, 14:00

Právnická výživa podle mne nevyplývá z dopisu Eurokomisaře, ale z toho, že veřejná zakázka "na výjimku", zdá se, není zákonem pro tento případ přiléhavě upravena. ÚOHS stížnost EdF nezamítl z věcných nebo procesních důvodů, ale projednávat ji odmítl, protože se k tomu nepokládá ze zákona za oprávněný, což je podle Ústavy nutné. Soud v předběžném opatření pravil, že výběr, když je to (komerční, civilní) veřejná zakázka, by nějak úředně řešitelný být měl, dodávám včetně možnosti ho přezkoumat soudem. To NSS rychle shodí sotva, mohl by se tím cítit na cestě proti nezávislému spravedlivému souzení, což je pro něj svatý grál. Ale třeba pohnou.

Miloslav Černý
20. květen 2025, 10:42

Zastánci jádra by měli zpozornět, kam se ubírá vývoj v důležitém energetickém rezortu. Reaktor Thorizon One využije jadrný odpad a thorium k výrobě čisté energie. Odkaz- Karel Killián dnes na VTM. Názor si snadno udělá každý sám.

Bob
20. květen 2025, 11:24

Thorizon je jistě zajímavý koncept, ale není možno s ním počítat v horizontu plánované dostavby nového bloku v Dukovanech. Dokonce, ani kdyby se jim vše dařilo dle plánu, přičemž je otázka, zdali je vůbec ten koncept životaschopný.

Vítězslav Novák
20. květen 2025, 12:30

Jsou mnohem propracovanější projekty využívající jaderný "odpad" než projekt, u něhož je třeba ještě "úplné minimum" - dokončit prototyp kazet, finalizovat návrh reaktoru a zahájit procesy licencování. Nemluvě o tom, že představa, že jaderná elektrárna bude uvedena do provozu 3 roky od zahájení stavby, by byla naprostá fikce i v Číně - natož v přeregulované EU, kde do čehokoli házejí vidle Zelení Khmérové.

Vladimír Šťastný
21. květen 2025, 07:15

Proč jsme pořád vyděšení tím, co řekne nějaký kašpar v Bruselu? Maďarsko si staví svůj Paks, nechá si ho financovat Rosatomem a na kecinky v EU zvysoka kašle.

Pavel
24. květen 2025, 16:23

A to, že "maďarsko si staví" sis vycucal z kterýho prstu, kašpare? Prozatím soudruzi za 7 let, kdy se mělo intenzivně stavět, zvládli tak akorát srovnat plac. Jestli někdo něco financuje, tak maďarský děravý rozpočet extrémně nevýhodný rusácký úvěr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se