Domů
Jaderné elektrárny
Správní soud se vyslovil pro jednodušší podmínky průzkumu úložišť jaderného odpadu
jaderný odpad

Správní soud se vyslovil pro jednodušší podmínky průzkumu úložišť jaderného odpadu

Nejvyšší správní soud (NSS) se znovu vyslovil pro jednodušší posuzování podmínek geologického průzkumu hlubinných úložišť jaderného odpadu. Vyhověl stížnosti ministerstva životního prostředí a zrušil loňské rozhodnutí Městského soudu v Praze, který vyhověl žalobě spolku Calla. Spolek se domáhal co nejširšího posouzení dopadů.

V kauze šlo konkrétně o stanovení průzkumného území v lokalitě Kraví hora nedaleko Moraveckých Pavlovic na Žďársku. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podobně dlouhodobě prověřuje sedm různých lokalit.

Už loni v řízení o jiné stížnosti NSS konstatoval, že geologický průzkum slouží pouze tomu, aby SÚRAO získala potřebné prvotní informace o vhodnosti lokality. Bylo by předčasné a neúměrně přísné požadovat po správních orgánech, aby se zabývaly otázkou existence veřejných zájmů bránících výstavbě hlubinného úložiště samého, respektive aby SÚRAO předkládala ke všem uvažovaným lokalitám detailní informace o parametrech úložišť.

NSS také odmítl, aby se na takzvané zvláštní zásahy do zemské kůry mechanicky vztahovala ustanovení geologického zákona, která dopadají na průzkum a dobývání ložisek nerostů. Jde o činnosti s rozdílnými technologiemi a cíli.

„Je tedy pochopitelné, pokud se ‚pravidla hry‘ dle geologického zákona pro průzkum a dobývání nerostů nepoužijí mechanicky, ale naopak ‚jen‘ přiměřeně na zvláštní zásahy do zemské kůry,“ pokračuje rozhodnutí.

NSS také nepřisvědčil městskému soudu, podle něhož mělo ministerstvo v odůvodnění svého rozhodnutí předložit „alespoň hrubý plán činností a postupů, základní parametry, vlastnosti, či podmínky fungování“ úložiště.

„Tento požadavek nemá oporu v zákoně. Navíc pomíjí, že žádost o stanovení průzkumného území je podána v nejranější fázi celého procesu (etapa vyhledávání). Bylo by předčasné, aby žadatel (SÚRAO) již v této fázi předkládal informace požadované městským soudem,“ uvedl soudce Tomáš Rychlý.

„Logické pořadí kroků je totiž opačné – po provedení geologického průzkumu v lokalitách vyhodnotí SÚRAO jeho výsledky a teprve pak může stanovit ‚plán činností a postupů‘, parametry úložiště a podobně,“ doplnil soudce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vladimír
23. srpen 2019, 06:26

Proč se má na našem území budovat tak velké úložiště. Při výměně paliva v Dukovanech naplní 2 kontejnery, při výměně paliva v Temelíně vymění 2 kontejnery. To znamená 4 kontejnery ročně. Má se budovat úložiště o celkové délce chodeb okolo 50 km. Když bude mezi kontejnery mezera 10 m je to ročně 40 m tunelu. Tunel dlouhý 1 km je na 50 let provozu. To už nám žádná atomka nevydrží. Tak proč realizovat tak obrovský projet?

energetika
23. srpen 2019, 07:52

Budeme asi zase levná skládka pro ostatní. Už prý Slovensko by také rádo se do toho zapojilo..

Nebezpečný jedený odpad není jen vyhořelé palivo, ale také vysloužilé komponenty z odstavených elektráren a toho bude také dost.

xoor
23. srpen 2019, 09:48

Přesně tak. Nejde jen o samotné vyhořelé palivo, ale především, o silně radioaktivní komponenty, které zbudou po demontáži aktivních části reaktorů. A toho bude násobně více.

Jiří
23. srpen 2019, 09:49

Konečně rozhodnutí, které potvrzuje, že SÚRAO (Správa úložišť) postupovala v souladu se zákonem. Škoda jen, že to trvalo tak dlouho. Díky obstrukcím "některých" trvalo nabytí právní moci průzkumných území přes dva roky a obce tak přišly o nemalé příspěvky. Škoda promarněného času, škoda zbytečně vynaložených peněz na soudy, škoda neudělané práce , škoda nevyplacených peněz.

Jiří
23. srpen 2019, 12:59

Ještě ke komentářům Vladimíra, "energetiky" a "xoor".

Je třeba nemíchat "hrušky s jablky".

Ty dva kontejnery ročně s vyhořelým palivem jsou kontejnery skladovací a nikoliv ukládací. Ty 130 tunové, skladovací, by totiž dopravovat do podzemí, do hloubky 500 m, bylo příliš složité, nehledě na to, že jsou odolné proti úplně jiným silám a událostem.

Těch ukládacích kontejnerů pak pro stávající bloky obou elektráren bude kolem 6 tisíc (počítáno s 20% rezervou). S odpady dalšími - vysoko aktivními - je tam také počítáno - vše najdete na str. 109 zprávy:

file:///C:/Users/NOVEK~1/AppData/Local/Temp/Rar$DIa10280.13123/003-1_P_StudieUmistitelnosti-KH_CZ_TZ136-2017.pdf

R2
25. srpen 2019, 23:51

Bylo by mozna dobre, dat si u odkazu pozor, zda jsou dostupne on-line, coz PDF na pevnem disku vaseho pocitace pravdepodobne neni.

Jiří
26. srpen 2019, 09:44

Díky za upozornění...

odkaz je tu: https://www.surao.cz/dokumenty-a-publikace/

a název zprávy SÚRAO:

Studie umístitelnosti HÚ v lokalitě Kraví hora

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se