Domů
Jaderné elektrárny
Stator pro kanadskou jadernou elektrárnu Darlington dokončil cestu z Polska

Stator pro kanadskou jadernou elektrárnu Darlington dokončil cestu z Polska

Zásadní komponenta pro modernizaci třetího reaktorového bloku elektrárny Darlington společnosti Ontario Power Generation (OPG) dorazil na místo. Stator, který bude instalován příští rok, je největší komponentou, která dorazila na elektrárnu Darlington od původní výstavby elektrárny.

Schéma reaktorového bloku typu CANDU; Zdroj: CNA.ca

Stator je klíčovou komponentou turbogenerátorového soustrojí, který slouží jako stacionární část elektrogenerátoru a převádí měnící se magnetické pole na elektrickou energii.

Hmotnost statoru činí 350 tun a je dlouhý přes 12 metrů. Zkonstruován byl v Polsku společností GE Power. Komponenta byla přepravena lodí přes Atlantický oceán, vodní cestou Svatého Vavřince do přístavu Oshawa v Kanadě, kde byla přeložena na člun a přepravena do 8 kilometrů vzdáleného areálu elektrárny Darlington.

Při příjezdu do Darlingtonu bylo vybavení vyloženo samohybným modulárním transportérem pomocí speciálně navržených ramp, které byly položeny pro překonání mezery mezi lodí a přístavištěm elektrárny.

Stator pro JE Darlington; Zdroj: OPG

Jeff Richardson, senior viceprezident společnosti OPG pro obnovu jaderných zařízení, sdělil, že celý proces přepravy byl náročný kvůli vysoké hmotnosti a kritické důležitosti bezpečného dokončení prací s důrazem na bezchybný průběh manipulací. Tým dopředu naplánoval a důkladně procvičil možné scénáře, čímž se připravil na případné komplikace.

Desetiletý program obnovy

V současnosti probíhají práce na modernizaci třetího bloku. Reaktor typu CANDU s instalovaným výkonem 878 MWe vstoupil do komerčního provozu v roce 1993.

Celý program obnovy elektrárny Darlington má trvat podle OPG 10 let. Modernizace druhého bloku začala v roce 2016 a její dokončení je naplánováno na rok 2020. Kompletní rekonstrukce má být dokončena podle plánu v roce 2026.

Zdroj úvodní fotografie JE Darlington: CNA.ca

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se