Domů
Jaderné elektrárny
Stavba reaktorů EPR v Británii je v plném proudu, obdoba by mohla být v Dukovanech
Ad
Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Stavba reaktorů EPR v Británii je v plném proudu, obdoba by mohla být v Dukovanech

Stavba dvou nových reaktorů EPR v jaderné elektrárně Hinkley Point C na jihozápadním pobřeží Anglie běží na plné obrátky. Pro Česko je tento projekt zajímavou referencí, Velká Británie je totiž v podobné situaci jako Česká republika, kdy musí revitalizovat svůj jaderný průmysl po letech nízké aktivity a úbytku odborných kapacit. Pro plánovanou výstavbu nového bloku v Dukovanech nabízí společnost EDF obdobu reaktoru EPR, jeho středně velkou verzi EPR1200.

Mezi poslední významné milníky v Hinkley Point C patří dokončovací práce na systému přivádějícím z moře vodu pro chlazení reaktoru. Na moři byly v akci dva obří lodní jeřáby Neptune a Sea Challenger, které do hloubky 20 metrů pod mořským dnem usazovaly svislé šachty pro přívod chladicí vody do elektrárny. Potrubí spojující šachty s reaktorem bude mít délku přes tři kilometry.

Výstavba JE Hinkley Point C. Zdroj: EDF

Dalším mimořádným stavebním strojem na staveništi v Hinkley Point je mamutí jeřáb přezdívaný Big Carl, největší svého druhu na světě. Nedávno zde s jeho pomocí usadili na místo 730tunový prefabrikovaný bazén šachty reaktoru. A čeká ho například instalace 13 metrů dlouhé a 500 tun vážící reaktorové nádoby. Ta už je připravena na místě od února, kdy byla po moři a řece dovezena z Francie.

Reaktorovou nádobu zblízka a další unikátní záběry z probíhající stavby si můžete prohlédnout na tomto videu.

64 procent pro britské firmy

V poslední době bylo na staveništi až devět tisíc pracovníků denně. Celkový počet lidí zapojených do výstavby se pohybuje kolem 22 tisíc. Většinu prací na dvou nových reaktorech zajišťují firmy z Velké Británie, jejich podíl na objemu celé zakázky činí dosud 64 %.

V pokročilé fázi příprav je také stavba dalších dvou identických reaktorů EPR v britské elektrárně Sizewell C, kde se počítá se stejnou mírou lokalizace projektu. A shodný model spolupráce s místními firmami plánuje EDF i pro Českou republiku.

Výstavba JE Hinkley Point C. Zdroj: EDF

Nicméně české firmy jsou součástí dodavatelského řetězce EDF už nyní. Například plzeňská Škoda JS dodává na Hinkley Point C vnitřní části tlakové nádoby reaktoru. Další z firem je třebíčská MICo, která zde získala prestižní zakázku na dodávky obřích palivových nádrží o váze 65 tun.

Projekt v Hinkley Point C nyní postupuje podle upraveného harmonogramu, který ovlivnila zejména pandemie covid-19. Aktuálním plánem je připojit první nový reaktor do sítě v roce 2027 a měl by zásobovat elektřinou tři miliony britských domácností.

Vzniká flotila reaktorů EPR

V polovině dubna 2023 začal dodávat elektřinu do rozvodné sítě další reaktor EPR, a to ve finské elektrárně Olkiluoto 3. Jedná se největší evropský jaderný reaktor s výkonem 1600 MWe, který zajišťuje 14 procent veškeré elektřiny v zemi. Další EPR se dokončuje ve francouzské elektrárně Flamanville. Od roku 2018 už tento reaktor úspěšně funguje v Číně.

Výstavba JE Hinkley Point C. Zdroj: EDF

Pro Českou republiku EDF nabízí středně velkou verzi EPR1200. Tuto variantu zvažují i další země, například Slovinsko či Nizozemí. Postupně tak vzniká flotila nejmodernějších reaktorů EPR, což s sebou nese možnost sdílení zkušeností s výstavbou i provozem a šanci pro české firmy uplatnit se jako dodavatelé i v dalších zemích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Zdeves Pavel
28. duben 2023, 00:13

Určitě dobré zprávy kdy se zdá , že se konečně stavby rozhýbaly. Nicméně je tu i další zpráva, která jak to vypadá asi bude potlačena. Do Turecké JE se po 5 letech od zahájení závaží jaderné palivo. Zahájení sledovali presidenti RF a Turecká. Rosatom to staví v zemi NATO a každý další rok bude spouštěn další blok (4).

Emil
28. duben 2023, 06:37

Palivo se nezaváží do reaktoru, bylo doručeno pouze do areálu elektrárny, do spuštění elektrárny je ještě hodně daleko, ale před volbami bylo potřeba prezentovat nějaký úspěch, tak se z toho udělala ceremonie. To je celé. Nejde o žádné "zahájení".

Michal K.
28. duben 2023, 10:11

Viete kedy zacala vystavba v Hinkley Point C ?

A aky je casovy ramec pre dva nove reaktory v Sizewell C ?

Petr
28. duben 2023, 16:15

Ta výstavba je naprosté plánovací fiasko. Náklady rostou, zprovoznění se odsouvá. Doufejme, že u nás se do jaderného dobrodružství nepustíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se