Domů
Jaderné elektrárny
Švédské reaktory dosáhly nových bezpečnostních požadavků
Ringhals Vattenfall
Jaderná elektrárna Ringhals - Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Švédské reaktory dosáhly nových bezpečnostních požadavků

Po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Daiči z března roku 2011 došlo v Evropě k významným modifikacím na jaderných zařízeních. Ty se týkaly zejména zvýšení bezpečnosti při extrémních vnějších vlivech. Provozovatelé švédských elektráren nyní dokončili zapojení všech nových bezpečnostních systémů.

Švédský jaderný dozor SSM schválil nezávislý chladicí systém aktivní zóny. Do jeho vývoje byli zapojeni všichni provozovatelé jaderných elektráren v zemi. Ti byli vyzváni k zavedení takových chladicích systémů po nehodě jaderné elektrárny Fukušima Daiči. Dodatečné chladicí systémy reaktoru měly být zapojeny do konce tohoto roku, jinak by reaktory nemohly být provozovány v příštím roce.

Všechny evropské jaderné elektrárny byly po nehodě z března 2011 vyzvány k provedení zátěžových testů. Doporučené bezpečnostní vylepšení bylo vypracováno na základě vzájemného hodnocení a výsledků zátěžových testů.

Zátěžové testy analyzovaly chování elektrárny při podmínkách za projektovanými hranicemi. Nehoda na jaderné elektrárně Fukušima ukázala potřebu analyzovat i vliv více přírodních katastrof zároveň. Japonská elektrárna v pořádku přečkala silné zemětřesení, ale osudnou jí byla 20metrová vlna tsunami, která přerušila dodávky elektřiny do elektrárny.

Třetí blok jaderné elektrárny Oskarshamn
Třetí blok jaderné elektrárny Oskarshamn. Zdroj OKG

V říjnu 2014 švédský jaderný dozor oznámil dvoustupňový soubor vylepšení, která měla být zapracována ve švédských jaderných elektrárnách. Do roku 2017 měly mít všechny reaktory nezávislý systém zajištění napájení a vody pro chlazení aktivní zóny. Zásoba chladicí vody měla být projektována pro 72hodinové bezpečnostní chlazení. Společnost SSM v té době sdělila, že některé požadavky mohou být splněny pomocí mobilních diesel generátorů a vnějších zásobníků vody.

Švédský jaderný dozor dále vyžadoval do konce roku 2020 zapojení robustních permanentních systémů  napojených na stávající bezpečnostní systémy. Mezi ty byly zahrnuty systémy dodávky energií a čerpání vody s možností napojení na vnější zdroje.

Na nové bezpečnostní systémy byly vztaženy požadavky pro provoz i v náročných situacích. Mezi ty patří například silné větrné bouře, vysoké hladiny moří a zemětřesení. Zapojení nových systémů vyžadovalo významné změny v budovách a v některých případech se modifikace promítly i do primárního okruhu elektrárny.

Jaderný dozor nyní dokončil hodnocení prací zajišťovaných  společnostmi Forsmark Kraftgroupp AB, OKG AB a Ringhals AB. Společnosti společně vyvíjely nezávislé systémy chlazení aktivní zóny na 3 blocích jaderné elektrárny Forsmark, 3. bloku jaderné elektrárny Oskarshamn a 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Ringhals.

Provozovatelé jaderných zařízení již dříve splnili podmínky a nové bezpečnostní požadavky, informoval  jaderný dozor SSM. Ve zprávách o licencování a využívaných metodikách byla identifikována řada nedostatků, které se týkaly zejména analýzy odolnosti vůči zemětřesení, odolnosti vůči vysokým teplotám a pravděpodobnostnímu hodnocení těchto vlivů. Jaderný dozor nařídil elektrárenským společnostem odstranění nalezených neshod, ale poznamenal, že „neshody nijak významně neovlivňují navržené systémy“.

Švédská jaderná elektrárna Forsmark. Zdroj: Vattenfall

„Zavedení nezávislého systému chlazení aktivní zóny znamená zároveň i významné zvýšení bezpečnosti a odolnosti jaderných elektráren vůči vnějším vlivům,“ sdělila Karin Liljequist, projektová manažerka hodnocení v SSM.

„Nyní byla zavedena velká část plánovaných modifikací. Do konce roku 2021 by měly být Evropské Unii předloženy podrobné provozní informace a zprávy o nových bezpečnostních systémech,“ dodal Michael Knochenhauer, vedoucí oddělení jaderné bezpečnosti v SSM.

Společnost Vattenfall investovala přes 363 milionů dolarů na vybudování dodatečných bezpečnostních systémů na celkem 5 blocích v elektrárnách Ringhals a Forsmark. Díky těmto investicím splnila společnost nové bezpečnostní požadavky. Zástupci společnosti poznamenali, že řešení využitá v elektrárnách Forsmark a Ringhals jsou odlišná. V jaderné elektrárně Forsmark jsou totiž instalovány varné reaktory, zatímco v elektrárně Ringhals jsou tlakovodní reaktory.

„Povolení k dalšímu provozu umožňuje elektrárnám pokračovat v provozu. Implementace dodatečných nezávislých bezpečnostních systémů zvýšila úroveň bezpečnosti všech elektráren,“ sdělil Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby ve společnost Vattenfall.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: Vattenfall

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zapletal
24. prosinec 2020, 20:33

Jaderná energie je už energie minulosti. Tady vidíme, co přináší problémů a i velmi sofistikované systémy nemusí být stoprocentně bezpečné. V těch zemích, kde jadernou energetiku nemají, nebo ji omezují se jim to velice daří. U nás se sice říká něco jiné, ale to jsou většinou lži a účelové dezinformace.

Jaroslav Studnička
24. prosinec 2020, 22:14

No, já když se podívám např. sem https://www. electricitymap. org/map, tak vidím, že se daří státům, které mají buď extrémně výhodné podmínky pro OZE a nebo kombinaci JE + OZE.

Zuzana Šmídová
25. prosinec 2020, 12:02

No nevím, jediný, kdo ve velkém likviduje jaderné elektrárny jsou Němci. Ti budou likvidovat i uhelné. K větrníkům a fotovotaice potřebujete náhradní stabilní zdroj. Němci to budou řešit plynovými kotly. Tito kotle ale také mají velké emise a budou závislé na dovozu tohoto plynu, proto se staví nonstrým, nebo jak se to potrubí jmenuje. Myslím, že EU to už s tou ekologií vede do extrému a na to sama doplácí svou konkurenceschopností. Ale co by jsme chtěli, vedou to tam socani a zelení a ti, EU sami zlikvidují. U nás jim kývají naši práskači do EU Piráti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se