Domů
Jaderné elektrárny
Technologie AP1000 není jenom na papíře, nabízíme ověřenou a bezpečnou technologii, říká Brzezina z Westinghouse
Ad
Zdroj: Westinghouse Electric Czech Republic
Zdroj: Westinghouse Electric Czech Republic

Technologie AP1000 není jenom na papíře, nabízíme ověřenou a bezpečnou technologii, říká Brzezina z Westinghouse

Česká republika vybírá nového dodavatele jaderného reaktoru v Dukovanech. Tendr se blíží do finále a americká firma Westinghouse nedávno potvrdila, že do konce října podá aktualizovanou nabídku.  Podle Petra Brzeziny, který je prezidentem společnosti Westinghouse pro Česko a Slovensko, nabízí Westinghouse nejspolehlivější a nejověřenější reaktor na trhu. „Jaderné reaktory stavíme 70 let. Umíme je stavět, víme, co děláme, a oproti ostatním nenabízíme něco, co by existovalo jen na papíře,” uvedl v rozhovoru pro web oEnergetice.cz.

Média v posledních týdnech spekulovala o tom, jestli společnost Westinghouse podá nabídku na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. Co stálo za spekulacemi?

Nechtěli jsme průběh tendru komentovat, a protože ho ostatní uchazeči komentovali, tak možná vznikl dojem, že jsou v nějaké jiné pozici. Nabídku samozřejmě podáme. Jaderné reaktory stavíme 70 let, umíme je stavět, víme, co děláme, a oproti ostatním nenabízíme něco, co by existovalo jen na papíře.

Zmínil jste, že ostatní nabízí “něco na papíře”, berete jako konkurenční výhodu, že vaše reaktory jsou už v  provozu?

Přesně tak, bereme. Naší největší výhodou jsou zkušenosti z praxe, které za ta dlouhá léta máme. Reaktor AP1000, který nabízíme České republice je v provozu v USA, druhý tam bude dokončen na přelomu roku. Čtyři další reaktory jsou v Číně, šest se tam postaví a tři chystáme v Polsku. A pokud podepíšeme kontrakt i v Česku, tak to bude číslo 16, případně i 17, 18 a 19. Naše technologie je ověřená a spolehlivá. To ostatní konkurenti říct nemohou.

Vidíte ještě nějaké výhody reaktoru AP1000? Co je na něm tak výjimečného?

Těch výhod reaktoru AP1000 je celá řada. Vyzdvihl bych bezpečnostní stránku reaktoru, protože zejména v jaderném průmyslu je bezpečnost vždy na prvním místě, a proto byl reaktor AP1000 navržen s maximálním ohledem na celosvětové bezpečnostní standardy a to vedlo ke konstrukci pasivního bezpečnostního systému, který minimalizuje dopady projektových havárií. Jsme jediní, kteří Česku nabízí nejvyspělejší jadernou technologii generace III+ vhodnou pro české elektrárny. Navíc zdejší prostředí dobře známe, působíme na českém trhu přes 30 let a dokázali jsme si vybudovat slušnou síť českých dodavatelů.

Zapojení českého průmyslu do výstavby jaderného bloku je také jeden z klíčových faktorů pro českou ekonomiku. Westinghouse již avizoval, že se české firmy budou podílet na výstavbě z 65 %.  Jsou to jenom slova nebo je to opravdu uskutečnitelné?

Číslo 65 % je reálné. Máme analýzu, která říká, že je možné, aby byl podíl českých firem až 70 %. Jak jsem řekl, podařilo se nám v Česku vybudovat širokou dodavatelskou síť lokálních firem. Za ty roky spolupráce jsme si navzájem předali velké množství příležitostí a zkušeností, a pokud bychom stavěli jaderný reaktor v Dukovanech, tak by spolupráce rozhodně pokračovala. Vybudovaná dodavatelská síť, která je klíčová pro pochopení místního trhu i pro dodávky a servis náhradních dílů, by se nemusela omezovat pouze na český trh. Prostor se otevírá i v sousedním Polsku a dalších zemích, kde Westinghouse působí.

 Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikované síly. Nebojíte se, že jednoduše nebudete mít dostatek lidí?

S nedostatkem kvalifikované pracovní síly se nepotýká jenom Česko, ale celá Evropa. U nás je jaderná energetika tradičním oborem a máme tady vzhledem k historii dost šikovných lidí i firem, které s tímto odvětvím mají zkušenosti. Statistiky jsou ale neúprosné a ukazují na nemilý trend, kdy klesá zájem u mladých lidí o technické obory a to by v kombinaci s větší vlnou odchodů do důchodu nemuselo být úplně šťastné. Společnost Westinghouse si tuto situaci uvědomuje a snaží se ji předejít.

Jak konkrétně se snažíte problému s nedostatkem kvalifikovaných lidí předejít?

Klíčová je nová generace. Na mladých lidech záleží, protože to, jak zkušení a kvalitní budou, se promítne do situace za 5, 10, 15 let. Z tohoto důvodu jsme zrealizovali program studentských stáží. Hlavním cílem je propojit studia s praxí a usnadnit jim pomyslný přestup ze studentských lavic na pracovní trh. Letos na konci června jsme vyslali pět studentů z českých vysokých škol, konkrétně z ČVUT v Praze a ZČU v Plzni. Strávili šest týdnů v centrále Westinghouse v USA a podíleli se přímo na konkrétních projektech za dohledu starších kolegů. To se mi na tom také líbí, jak se nám podařilo propojit zkušenosti starších kolegů s novou energií stážistů. Myslím si, že takové věci mají smysl.

Velmi populární jsou teď malé modulární reaktory, v Česku je také plánujeme zařadit do energetického mixu. Vidíte tam příležitost i pro Westinghouse?

Rozhodně. Nabízíme jednosmyčkový tlakovodní modulární reaktor AP300, který má výkon 300 MWe a je schopen zásobovat elektřinou přibližně 300 000 domácností. SMR AP300  přináší také řadu výhod, včetně nižších investičních nákladů, a to především díky velmi kompaktní a zjednodušené konstrukci, s níž souvisí rychlejší proces výstavby. Navíc v případě lokality v Temelíně, kterou vytipovala společnost ČEZ, by se tento proces mohl ještě více urychlit vzhledem k existující místní jaderné infrastruktuře. Náš malý modulární reaktor je založený na provozních zkušenostech a pokročilé technologii, kterou máme v našem vlajkovém reaktoru AP1000. Skvěle se doplňují.

Jak vidíte vývoj jaderné energetiky v Česku ale i ve světě?

Velmi pozitivně. Jaderná energetika zažívá rozkvět. Není se čemu divit, přispěla k tomu geopolitická situace a následná energetická krize. To, co jaderná energetika přináší je bezpečnost a nezávislost. Reaguje i na potřeby klimatických změn a je tak udržitelným a bezemisním zdrojem energie. A to je to, co chceme nabídnout České republice - bezpečný, udržitelný a stabilní zdroj, který v našem případě stojí na více než 70 letech zkušeností. Je prověřený časem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Ivan Novák
30. říjen 2023, 10:16

Ověřená technologie ... kolik let už odpracovala hlavní cirkulační čerpadla AP1000 ve verzi pro EU? Noviny před 10lety psaly, že Curtiss-Wright do Evropy dodávat nechce, to už neplatí? Co Vogtle 4, už běhá? Co závazněprávnicky apriori prohlásit, že spor s KHNP nebude mít v žádném případě dopad na projekty v ČR?

Emil
30. říjen 2023, 10:59

Že Curtiss-Wright do Evropy dodávat nechce už zjevně neplatí, tady píšou: "

Earlier in 2022, Curtiss-Wright secured Westinghouse’s commitment to our reactor coolant pump (RCP) technology in future AP1000 power plants, including Eastern Europe;

Westinghouse's initial partnership with Poland covers the first three of potentially six AP1000 reactors, which are expected to begin producing electricity in 2033; and

The agreement provides an opportunity for Curtiss-Wright to receive new RCP orders within the next three to five years.":

curtisswright. com/news/press-releases/news-release-details/2022/Curtiss-Wright-Reports-Third-Quarter-2022-Financial-Results-and-Updates-Full-Year-2022-Guidance/default.aspx

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 11:03

Bylo by možné, aby redakce zveřejnila zde i další reklamní sdělení těch, co mají stavět GW elektrány? Myslím tím nejen Francouze a Korejce se svými jadernými reaktory ale i ty firmy, co budou stavět ČEZu plánovaný víc než 1 GW ve větrných elektrárnách a několik GW ve velkých fotovoltaických elektrárnách. A to bude již v této dekádě, ne až v té příští...

A jako skutečně stabilní zdroj cca 1 GW s koeficientem ročního využití 100% (ne jen 80%) v jedné širší lokalitě, což je kombinace FVE + VtE + akumulace (přečerpací vodní a bateriová) a špičková uhelná či plynová elektrárna. Číňané již něco takového budou mít dobudováno pro zásobování Pekingu (přes 3 GW stálého výkonu). ČEZ to může výhodně ekonomicky udělat v podkrušnohoří a v Krušných horách.

Předem děkuji.

Emil
30. říjen 2023, 11:23

Nebylo, protože nikdo takový, kdo bude "stavět ČEZu plánovaný víc než 1 GW ve větrných elektrárnách a několik GW ve velkých fotovoltaických elektrárnách", ani není. Nemáte zač.

P.S.: Stále plavete v termínu koeficient využití. Kombinace "FVE + VtE + akumulace (přečerpací vodní a bateriová) a špičková uhelná či plynová elektrárna" nemůže mít "koeficient ročního využití 100%", v čitateli zlomku, který vyjadřuje koeficient využití, je totiž součet skutečné výroby jednotlivých zdrojů té kombinace zdrojů a ve jmenovateli zase součet teoretických výrob jednotlivých zdrojů té kombinace, kdyby jednotlivé zdroje vyráběly celý rok na nominální výkon.

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 11:55

To jsem nevěděl, že Emil je nick redakce. Samozřejmě vím, že od něj se odpovědi nedočkám.

Emil asi neví, co vědí Číňané, že lze udělat takovou kombinaci FVE+VtE+akumulace+uhlí či plyn, aby dávala (vzhledem k mnohaleté informaci o povětrnostních podmínkách v dané oblasti) zaručený výkon 7/24/365 třeba 0,5 GW nebo 1 GW nebo nyní v Číně 3 GW. To, jaký musí být "nameplate" výkon jednotlivých zdrojů skládačky si již umí Číňané spočítat (ale i v EU to pracoviště spočítat dovedou, myslím že i u nás). Od toho má každé zařízení štítek ("nameplate") který definuje kolik a za jakých (laboratorních) podmínek to dané zařízení vyrobí kolik elektřiny.

Emil
30. říjen 2023, 12:05

Emil není nick redakce, to ale Emilovi nijak nebrání na položenou otázku odpovědět.

Instalovaný výkon "skládačky" je součtem instalovaných výkonů jejích jednotlivých dílů, proto ani tato skládačka nebude mít "koeficient ročního využití 100%".

Jaroslav Studnička
30. říjen 2023, 12:07

Vaněčku, tak nám všem poraďte, které firmy plánují ČEZu stavět "víc než 1 GW ve větrných elektrárnách a několik GW ve velkých fotovoltaických elektrárnách"?

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 13:01

Pane Studničko, že se bude stavět 6 GW FVE (část na střechách ale většina bude velkých, na brownfieldech) to vím z tohoto webu, z naší televize a z novin. A že VtE mají dosáhnout 1,5 GW, a to vše do 2030. Peníze na to jsou již (snad) přiklepnuty, jen to vysoutěžit.

Snad by jste to měl vědět taky.

Ale kdo se ČEZu nabízí, víme jen o stavbě JE, které budou o dekádu později.

O tom aktuálním (FVE, VtE) víme málo, proto se ptám redakce Oenergetice.

Ptám se jenom redakce, ta je jistě informována.

Jaroslav Studnička
30. říjen 2023, 13:47

Pane Vaněčku, evidentně jste málo informovaný.

Michal K.
30. říjen 2023, 12:49

suhlasom s vami pan Vaněček.

Ked mozu mat priestor na reklamu jedni, preco by nemohli mat aj ti dalsi.

Jiří Švarc
30. říjen 2023, 13:15

Tak schválně pojďte nacenit vaše ekonomicky výhodné řešení v podobě zhruba této:

4 GWp FVE + 2 GWp VTE + 5 GWh PVE + 5 GWh baterie + 1 GW plyn. elektrárna.

A u FVE, VTE a baterií nezapomeňte dát x2 pro fér porovnání s životností JE.

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 13:47

Vy si to představujete zcela naivně, to se musí vypracovat optimalizační studie pro danou lokalitu. Ne Vaše nesmyslné cifry vytažené z klobouku.

A dlouhá životnost JE (včetně velmi dlouhé doby výstavby) představuje nevýhodu, brzdí technický pokrok, a zvyšuje rizika havarie. Levná výroba v již odepsaných JE zvyšuje morální hazard. Japonci by mohli vyprávět....

Jiří Švarc
30. říjen 2023, 13:48

Takže, když nevíte, nejjednodušší je napadnout příspěvek jako nesmyslný.

Škoda, že nemáte koule na to přijít s něčím konkrétním, optimalizační studii po vás nikdo nechce, jen jakou máte představu, že by to mělo fungovat, když ten můj nástřel je podle vás tak mimo. Přitom je založený velmi rozumně jako minimální možná náhrada JE se srovnatelnou celkovou roční výrobou, nejmenší možnou rozumnou hodinovou/denní zálohou a větším využitím plynu (cokoli jiného by dopadlo ekonomicky mnohem hůře).

Jaroslav Studnička
30. říjen 2023, 14:16

Podobných "expertů" tu máme několik :-).

Nedávno jeden z nich vyjmenoval několik zdrojů s tím, že to vyjde levněji než proběhlá dostavba Mochovců.

I když byl několikrát vyzván, aby své tvrzení doložil, tak dělal "mrtvého brouka".

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 14:20

Pane Švarci, nacenění třeba toho Vašeho nástřelu najdete na straně 2 nejnovějšího vydání Lazards (April 1923). A z něj Vám bude hned jasné proč se v USA staví FVE a VtE a akumulace a paroplyn. A proč se raději nedostavěly 2 reaktory AP100.

Pro ČR taková spolehlivá data nemám, ale lze usuzovat, že když vše i u nás budou stavět USA či EU firmy, že to bude podobné.

Emil
30. říjen 2023, 13:58

Vaněčku, nevyjadřujte se k věcem o kterých nemáte ani páru. Dlouhá životnost JE nijak technický pokrok nebrzdí a riziko havárie už vůbec ne. Starší JE nejen že musí splňovat stejné bezpečnostní požadavky jako když byla nová, běžně ještě daleko přísnější. Např. Dukovany snížily pravděpodobnost tavení aktivní zóny za svou životnost o dva řády.

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 14:07

Raději to tu nebudu rozbírat, ale snad víte že současné Dukovany mají řadu věcí, které nejsou u nových elektráren, které se budou stavět, povolené.

Emil
30. říjen 2023, 14:18

No raději to nerozebírejte, ovšem vaše tvrzení "dlouhá životnost JE" "zvyšuje rizika havarie", je z výše uvedených důvodů nepravdivé, když se to riziko v čase nezvyšuje ale díky průběžným investicím do bezpečnosti naopak snižuje. S elektrárnami které se budou stavět to vůbec nijak nesouvisí.

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 14:23

Jsem rád, že to nemusím rozebírat, co vše musí mít nová JE a co současné Dukovany nemají a ani technicky mít nemohou v rámci jakékoliv modernizace.

Emil
30. říjen 2023, 14:30

Ne to nemusíte, protože to s vaším původním tvrzením ani nijak nesouvisí.

Mirek
30. říjen 2023, 16:53

Když je AP1000 tak vynikající, proč o tento reaktor není zájem ani v USA samotných?

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 18:04

Mirek uhodil hřebíček na hlavičku. Přesný zásah.

Emil
30. říjen 2023, 18:41

Jaké "ani", Mirku? Zájem o něj je jak v Číně tak v Evropě (Polsko, ČR, Ukrajina, Slovinsko, Bulharsko). V USA obecně není zájem o žádné nové velké bloky, protože mají levný domácí zemní plyn a nemají tak ambiciózní dekarbonizační plány jako Evropa.

Mirek
31. říjen 2023, 09:08

USA nemají, co nabídnout sami sobě -ani velké jaderné bloky ani malé. Mají sice hodně projektů,SMR (proč. když je podle Vás nahradí plyn - nemluvím o dekarbonizaci, o které Američani raději nemluví) ale jen na papíru. Zdá se, že jejich podle mne relativně nejpokročilejší projekt NuScale je mimo hru - alespoň prozatím. Zbývá nadfějný BWRX-300 od GEH a britský SMR od Royce - kde už pracují?. O velké reaktory je v některých zemích zájem z politických důvodů. A Čína by se bez čínské modifikace CAP1000 jistě obešla, ale kapacitně asi nestačí budovat sama 23 reaktorů najednou.

Emil
31. říjen 2023, 11:41

Já jsem o tom, že plyn něco nahradí, vůbec nic nepsal, Mirku. Vaše dojmy typu "podle mě", "zdá se", "asi" apod. komentovat nebudu. Podstatné je, že o AP1000, navzdory vašim opakovaným proklamacím, zájem je. Nejen v té Číně ale i v Evropě, jakkoliv se to snažíte bagatelizovat nějakými svými konstrukcemi. Dřívější tvrzení, která jste tu citoval, typu "The AP1000 is dead in China, and it may very well be dead all over the world. I don’t know who would place an order for a new AP1000" se ukázala jako nepravdivá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se