Domů
Jaderné elektrárny
Tecnatom dodá Norsku simulátor malého modulárního reaktoru
Simulátor malého modulárního reaktoru od společnosti Tecnatom; Zdroj: Tecnatom
Zdroj: Tecnatom

Tecnatom dodá Norsku simulátor malého modulárního reaktoru

Španělská inženýrská společnost Tecnatom získala od norského Institutu pro energetické technologie zakázku na vývoj a dodávku trenažéru malého modulárního reaktoru (SMR). Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Institut pro energetické technologie již používá simulátor SMR s integrálním tlakovodním reaktorem (iPWR), který společnost Tecnatom vyvinula a před několika lety dodala Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). MAAE poskytla simulátor iPWR členským státům zdarma k využití pro vzdělávací účely.

Možnosti simulace různých událostí

Ačkoli dosud simulátor iPWR potřebám Institutu pro energetické technologie vyhovoval, nyní se rozhodl pořídit si vlastní trenažér pro validaci svých studií lidského faktoru, ale i na testy řízení a výcvik více událostních úloh až pro 12 bloků.

Simulační schéma malého modulárního reaktoru iPWR vyvinuté pro MAAE; Zdroj: MAAE

Předmětem nové zakázky, jejíž hodnota nebyla zveřejněna, je zjednodušený a konfigurovatelný simulátor s proměnlivým počtem bloků postavený na základě obecných návrhů SMR. Tento simulátor má ústavu umožnit provádět výzkum provozu a monitorování technologie z blokové dozorny pro více reaktorových bloků a s vysoce automatizovanými systémy řízení. Kromě toho simulátor umožní také rozvoj studií v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Vizualizace elektrárny s SMR Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce

Nové zařízení umožní simulovat v reálném čase současně všechny jevy, které se dějí na každém simulovaném reaktoru, a to nejen za běžných provozních podmínek, ale také v abnormálních a havarijních scénářích a při více blokových událostech.

Modifikace a různá rozhraní

Trenažér bude komunikovat s různými provozními a monitorovacími rozhraními (např. rozhraní člověk-stroj) a bude schopen přenášet všechny potřebné proměnné do nových systémů rozhraní pro testování vytvořených designů a simulací, a stejně tak umožní prověřovat reakce obslužného personálu.

SMR v pokročilé fázi vývoje - infografika

V posledních letech dodala společnost Tecnatom zákazníkům v Evropě, Asii a Americe simulátory pro různé účely a v různém rozsahu, včetně simulátoru pro první blok brazilské jaderné elektrárny Angra.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vojvodik Petr
5. únor 2022, 12:06

Modely a makety...

A.O
5. únor 2022, 12:59

Vy byste chtěl, aby se operátoři učili "na ostro"? Když už někdo kupuje simulator, značí to, že by v budoucnu chtěl i samotný reaktor. Ne?

Juan Convidado
6. únor 2022, 06:56

Dne 10. března 2021 představil Spolkový úřad pro bezpečnost nakládání s jaderným odpadem (BASE) obsáhlou odbornou zprávu, která se zabývá 136 různými historickými i současnými reaktory nebo koncepty SMR, z toho 31 zvláště podrobně. Zpráva, kterou jménem BASE vypracoval Öko-Institut, obsahuje posouzení možných oblastí použití, problematiku konečného skladování, bezpečnostní otázky a riziko šíření jaderných zbraní.

Celkové kritické hodnocení uvádí: Žádná z diskutovaných technologií není v současné době a v dohledné době na trhu dostupná. Současně se o nich mluví s podobnými sliby, jaké se dávaly reaktorům v 50. a 60. letech minulého století.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516