Institut pro energetické technologie již používá simulátor SMR s integrálním tlakovodním reaktorem (iPWR), který společnost Tecnatom vyvinula a před několika lety dodala Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). MAAE poskytla simulátor iPWR členským státům zdarma k využití pro vzdělávací účely.
Ačkoli dosud simulátor iPWR potřebám Institutu pro energetické technologie vyhovoval, nyní se rozhodl pořídit si vlastní trenažér pro validaci svých studií lidského faktoru, ale i na testy řízení a výcvik více událostních úloh až pro 12 bloků.
Předmětem nové zakázky, jejíž hodnota nebyla zveřejněna, je zjednodušený a konfigurovatelný simulátor s proměnlivým počtem bloků postavený na základě obecných návrhů SMR. Tento simulátor má ústavu umožnit provádět výzkum provozu a monitorování technologie z blokové dozorny pro více reaktorových bloků a s vysoce automatizovanými systémy řízení. Kromě toho simulátor umožní také rozvoj studií v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Nové zařízení umožní simulovat v reálném čase současně všechny jevy, které se dějí na každém simulovaném reaktoru, a to nejen za běžných provozních podmínek, ale také v abnormálních a havarijních scénářích a při více blokových událostech.
Trenažér bude komunikovat s různými provozními a monitorovacími rozhraními (např. rozhraní člověk-stroj) a bude schopen přenášet všechny potřebné proměnné do nových systémů rozhraní pro testování vytvořených designů a simulací, a stejně tak umožní prověřovat reakce obslužného personálu.
V posledních letech dodala společnost Tecnatom zákazníkům v Evropě, Asii a Americe simulátory pro různé účely a v různém rozsahu, včetně simulátoru pro první blok brazilské jaderné elektrárny Angra.
Modely a makety...
Vy byste chtěl, aby se operátoři učili "na ostro"? Když už někdo kupuje simulator, značí to, že by v budoucnu chtěl i samotný reaktor. Ne?
Dne 10. března 2021 představil Spolkový úřad pro bezpečnost nakládání s jaderným odpadem (BASE) obsáhlou odbornou zprávu, která se zabývá 136 různými historickými i současnými reaktory nebo koncepty SMR, z toho 31 zvláště podrobně. Zpráva, kterou jménem BASE vypracoval Öko-Institut, obsahuje posouzení možných oblastí použití, problematiku konečného skladování, bezpečnostní otázky a riziko šíření jaderných zbraní.
Celkové kritické hodnocení uvádí: Žádná z diskutovaných technologií není v současné době a v dohledné době na trhu dostupná. Současně se o nich mluví s podobnými sliby, jaké se dávaly reaktorům v 50. a 60. letech minulého století.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se