Domů
Jaderné elektrárny
Temelín chce příští rok dodat do přenosové soustavy až o 4000 MWh víc než letos
Dostavba JE Temelín

Temelín chce příští rok dodat do přenosové soustavy až o 4000 MWh víc než letos

Jaderná elektrárna Temelín chce příští rok dodat do přenosové soustavy až o 4000 megawatthodin elektřiny víc než letos. Odpovídá to zhruba roční spotřebě 1150 domácností. Temelín toho chce dosáhnout tak, že upraví provoz čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží. Umožnila to matematická metoda zpracování velkých dat (takzvaná big data), díky které ČEZ využil provozní a meteorologická data za posledních pět let. Novináře o tom informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

Energetici porovnávali teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a vlastní spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. „Je to podobné jako jízda autem, kdy způsob jízdy ovlivňuje spotřebu. Díky řízení provozu chladicích věží můžeme snížit spotřebu cirkulačních čerpadel. A ušetřenou elektřinu můžeme dodat do přenosové sítě,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V novém systému už fungují čerpadla na prvním bloku. Na konci letošního roku srovnají energetici získané výsledky s druhým blokem, na kterém letos zatím nechávají provoz čerpadel v původním režimu.

Chladící věž JE Temelín
Ilustrační foto

Energetici dosud regulovali výkon čerpadel na základě analýz a provozních zkušeností. Matematické zpracování velkých datových souborů umožnilo podle mluvčího najít ideální vztah mezi výkonem chladicích věží a vlastní spotřebou elektřiny. Pracovníci elektrárny teď nově na začátku ranní a noční směny upravují nastavení čerpadel. „Operátoři na začátku své směny kontrolují předpověď počasí na následujících dvanáct hodin. Podle avizované teploty a vlhkosti nastavují režim natočení lopatek, a tím i spotřebu čerpadel. Největší vliv na zvýšení výroby elektrárny má tato změna přístupu v jarním a podzimním období,“ sdělil ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 8,9 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Karel Navratil
19. červenec 2022, 12:38

Němci si budou jen mnout ruce, my dáme za 50 haléřů, nakoupíme za 12 korun kW...

Emil
19. červenec 2022, 13:18

Je vidět že nám tu vznikla další nesmrtelná městská legenda...

Martin
19. červenec 2022, 13:19

Ale kdeže. Když už tak ve vaší terminologii hooodně na hrubo ..... ČEZ to vyrobí za 1, prodá 12, nakoupí to zpátky pro domácnosti taky za 12, ale těm už to prodá za 15, aby na tom přece měl taky nějakou tu marži že :D

To budou divi :D

Ivan Novák
19. červenec 2022, 14:33

Taková jasná věc, až se divím, že se to neděje už odedávna a všude, kde se používají chladicí věže. Možná, že ne každé čerpadlo takové změny umožňuje a dlouhodobě snese.

Hlavně ale, aby se nezakecalo teplo do Budějovic a do Brna.

Milan Vaněček
19. červenec 2022, 15:10

Vypadá to jako obrovské číslo, měli to uvést v kWh aby to bylo ještě větší. Ve skutečnosti to znamená nárust ze současných cca 15 TWh o 0,027 procenta.

Velkej prd.

Jo kdyby nějak dokázaly vyřešit těch 30 TWh co pouští pánu Bohu bez užitku do oken....

Jaroslav Studnička
19. červenec 2022, 16:48

Každých 4000 MWh domácí bezuhlikové elektřiny navíc dobrých.

Kdy nám podobné číslo navíc dodá FVE :-)?

hellokitty
19. červenec 2022, 15:36

it ain't much but it's honest work...

Zbyněk Poisl
19. červenec 2022, 15:59

Jestli dobře počítám, tak je to množství, které Temelín vyrobí za 2 hodiny! Což je teda darda! Klobouk dolů!

Milan Vaněček
19. červenec 2022, 17:17

A i česká fotovoltaika to třeba dnes vyrobila za necelé 3 hodiny.

Emil
19. červenec 2022, 18:04

S tím rozdílem, že na výrobu 4 GWh ročně je potřeba pokrýt panely plochu přibližně 4 hektarů. Tady stačí jen natáčet lopatky...

Milan Vaněček
19. červenec 2022, 20:37

Emile, máte hodně staré údaje, ty doby kdy 1 metr čtvereční FV panelu dával jen 100 W jsou už dávno, dávno pryč.

A nepotřebujete na to big data a superpočítače, jako na to Vaše natáčení ....

Prostě to jen nainstalujete, jen za 15 let vyměníte střídače a jedete zase dalších 15 let....

Emil
19. červenec 2022, 21:12

Nejde pochopitelně o 1 metr čtvereční panelu ale o 1 metr čtverční fotovoltaické elektrárny. Mezi panely bývají rozestupy, víte? Např. loni spuštěný solární park Weesow-Willmersdorf o výkonu 187 MW, kterým jste se tu mnohokrát oháněl, leží na ploše 164 hektarů, takže ty doby dávno, dávno pryč nejsou, naopak to pořád přibližně platí.

Pavel
19. červenec 2022, 21:57

Emile, muzu vas uklidnit ze nejsou jenom instalace na zelene louce a jenom s rozestupy... staci jen nebyt takovy zabednenec a prijdete na to sam: uvidite to vsude kolem sebe, staci otevrit oci. A mohu vas ubezpecit, ze takovych reseni bude letos nove zprovozneno nasobne vice, nez je techto avizovanych 4GWh. Jinak nic proti nim, kazde zvysovani ucinnosti je super, JE nevyjimaje. A krome toho, ani ty instalace na zelene louce, pokud jsou setrne provedeny tak nejsou vubec nic spatneho, naopak, cmelaci a motyle to maji radi. Staci se nenechat ovladat zlobou a predsudky a neco si o tom zjistit. Pevne verim, ze az si prectete clanek o zvyseni ucinnosti solarnich panelu o 0.027 procenta, co tady vypocital pan Vanecek, ze budete mit nasobnou radost, nebot instalace FV jsou kazdy rok nasobne vetsi - tedy nasobne vice uzitku :) vzdyt jde vam prece o energetiku jako takovou a nenadrzujete jedne technologii, nebo se mylim?

Milan Vaněček
19. červenec 2022, 22:03

Emile, můj dům taky zaujímá jen malou část mého pozemku. Ale kdybych bydlel v centru Prahy tak by zaujímal celou část mého pozemku.

Ale to je zcela bezvýznamné stejně jako to vaše senzační natáčení lopatek.

Ale co má třeba význam pro občany ČR?

1)extrémně vysoké ceny elektřiny i když jí ČR vyrábí nadbytek vzhledem ke spotřebě ČR

(nadvýroba a extrémně vysoká cena, to nějak odporuje standardnímu kapitalismu volné soutěže)

2) k tomu navíc vysoká výroba elektřiny v paroplynových resp plynových elektrárnách (ČEZ, samozřejmě na export, i když ČR nemá zajištěn dostatek plynu pro domácnosti a průmysl na zimu)

Emil
19. červenec 2022, 22:51

Ad "Pavel": Já jsem netvrdil že jsou instalace jen na zelené louce, to se mi snažíte vkládat do úst něco co jsem netvrdil. Takže o "zabedněncích" bych být vámi radši pomlčel. Pro střechy domů nebo jinou půdu než zelenou louku ten výrok platí také. I u nich je potřeba pokrýt podobně velkou plochu - na rovných střechách bývají rozestupy a na těch šikmých se také obvykle ani zdaleka nedá pokrýt celá střecha. A nevím kde vidíte něco o "zvyseni ucinnosti solarnich panelu o 0.027 procenta", to jste spíš to sdělení vůbec nepochopil.

Ad Vaněček a jeho tradiční úkrok stranou: Standardnímu kapitalismu volné soutěže tu nic neodporuje, s elektřinou se totiž neobchoduje na nějakém uzavřeném českém trhu ale v poměrně významné části Evropy, která rozhodně žádnou nadvýrobu nemá, spíš naopak.

hellokitty
20. červenec 2022, 12:42

na sikmej streche tiez nepotrebujete vela, vsetko zavisi od spotreby domacnosti, mne panely nepokryvaju ani 50% celej plochy strechy, mozno tak stvrtinu

Pavel
19. červenec 2022, 16:03

dovedl by mi prosim nekdo vysvetlit proc ta klasicka energetika, ktera prece nepotrebuje zadne dotace - ziskava skryte dotace ve zvyhodnene cene vody?

Porovnání ceny za odběr povrchové vody pro rok 2021 a 2022

Účel užití

Cena pro rok 2021 v Kč/m3 Cena pro rok 2022 v Kč/m3 Rozdíl v % Rozdíl v Kč

ostatní odběry 4,10 4,22 2,93 0,12

průtočné chlazení parních turbín 1,41 1,45 2,84 0,04

spotreba vody v temeline rocne 38,3 milionu m3

hezkych radove 100 mil korun rocne do kapsy ve skryte dotaci.

Kolikpak takovychto skrytych dotaci jadernici pobiraji?

Emil
19. červenec 2022, 16:15

Temelín nepoužívá průtočné chlazení parních turbín, takže ten váš výpočet je úplně mimo.

Pavel
19. červenec 2022, 16:54

To je pravda, slovo průtočné jsem přehlédl, vlastně mě ani nenapadlo že by u nás průtočné chlazení někde bylo použito.

Emil
19. červenec 2022, 17:54

Třeba elektrárna v Hodoníně minimálně ještě donedávna používala průtočné chlazení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se