Domů
Jaderné elektrárny
Temelín letos vyrobil podruhé ve své historii 16 TWh elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín

Temelín letos vyrobil podruhé ve své historii 16 TWh elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila podruhé ve své dvaadvacetileté historii 16 terawatthodin (TWh) elektřiny. Dosud nejvíc to bylo v roce 2017, kdy vyrobila 16,48 TWh. Za letošní velkou výrobu vděčí elektrárna zvládnutým odstávkám i modernizaci. Elektřina, kterou letos Temelín vyrobil, by stačila českým domácnostem téměř na celý rok. Vyplývá to z tiskové zprávy elektrárny.

V dosud výrobně rekordním roce 2017 se jedna ze dvou odstávek odehrála na přelomu let 2016 a 2017. Tentokrát dosáhl Temelín 16 TWh v roce, kdy absolvoval obě odstávky, při nichž se měnilo palivo. „Česká energetika potřebuje v současné době bezemisní a výkonné zdroje, na které se může spolehnout. Jsme rádi, že tuto roli můžeme plnit, a dobré výsledky budeme chtít potvrdit i v dalších letech,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Letos má Temelín za sebou dvě odstávky spjaté s výměnou paliva, kontrolami a modernizací. Dohromady je energetici zvládli za 107 dní. „Za letošním výsledkem stojí i vysoká spolehlivost provozu přes 99,5 procenta. Pomáhají i modernizace a dobré provozní nastavení, pro které využíváme moderní matematické metody. Ty zohledňují provozní a meteorologická data z posledních let,“ uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

Nyní připravuje Temelín nový software, který bude on-line hlídat efektivní provoz výrobních bloků elektrárny Temelín. Do zkušebního provozu by ho chtěli energetici nasadit v příštím roce.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 16 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Vladimír Šťastný
27. prosinec 2022, 11:39

Karásku napiš nám k tomu něco.

Ivan Švančara
27. prosinec 2022, 12:15

ale nech je to nieco uderneho, aby aj Putku potesil.

Jan Kopecký
27. prosinec 2022, 14:34

:-)

Milan Vaněček
27. prosinec 2022, 18:26

Pane Šťastný, spolehlivý provoz Temelína bez havarií je určitě pozitivní, ať už vyrobí víc nebo míň než 16 TWh za rok.

Co je ale negativní, že ačkoliv výstavba proběhla za peníze českých občanů, tak ty vyrobené TWh jsou exportovány do zahraničí za mnohem nižší ceny dlouhodobých kontraktů než jsou ceny které jsou občanům (a podnikům) ČR účtovány při dodávkách elektřiny.

Emil
27. prosinec 2022, 18:35

Výstavba Temelína neproběhla za peníze českých občanů, ČEZ si na tu výstavbu většinu peněz půjčil u konsorcia zahraničních bank.

Většina elektřiny, kterou Temelín vyrobí, se nikam neexportuje, spotřebuje se v České republice.

Naprostá většina zisku z Temelína a dalších elektrárnách ČEZu končí opět ve státním rozpočtu, tj. jde opět českým občanům.

Milan Vaněček
27. prosinec 2022, 19:24

Ano, podle některých našich energetiků je vše s cenami elektřiny v nejlepším pořádku.

Oni jsou spokojeni.

Drtivá většina občanů ČR si to však nemyslí.

Emil
27. prosinec 2022, 19:33

Co mi to zase podsouváte, Vaněčku? Já jsem nikde ani náznakem nepsal, že "je vše s cenami elektřiny v nejlepším pořádku"! Který energetik konkrétně kde psal, že "je vše s cenami elektřiny v nejlepším pořádku"? Vsadím se že nebudete schopen citovat ani jediného.

Vladimír Šťastný
27. prosinec 2022, 20:26

Ceny elektřiny je ale třeba reklamovat u politiků, protože jsou to oni, kdo ji dnes svým idiotským fušováním do trhu, dělají.

richie
29. prosinec 2022, 10:31

jednoduchy recept - dostavat aspon jeden novy blok (sebstacnost) a odpojit sa od europskej siete - a hned budu ceny aj polovicne oproti nemecku - pretoze (ak ste to stale nepochopil napriek vedeckemu vzdelaniu) tak najvacsi bordel (a to co sa tyka dostupneho vykonu ako aj ceny) sposobuje nezmyselna a nekoncepcna nemecka "energeticka" politika - a co je najhorsie, tak to cez Brusel vnucuje aj vsetkym ostatnym

Ajrocket
27. prosinec 2022, 13:27

Nemá co, tady už se bude něco vymýšlet těžko.

Baton David
27. prosinec 2022, 15:28

super :-) jen je potřeba více reaktorových bloků do Temelína!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516