Domů
Jaderné elektrárny
Temelín plánovaně odstaví 1. blok, vymění čtvrtinu paliva

Temelín plánovaně odstaví 1. blok, vymění čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín dnes zahájí plánovanou odstávku prvního bloku. Vymění při ní zhruba čtvrtinu paliva, zkontroluje turbínu i bezpečnostní systémy. Odstávka potrvá přibližně dva měsíce. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně budou letos dvě odstávky, druhý blok přeruší výrobu 12. června.

Při odstávce, která začne dnes, vymění energetici část paliva, zkontrolují turbínu i bezpečnostní systémy. „Přesný harmonogram odstávky ještě dolaďujeme s ohledem na opatření, která v posledních dnech vyhlásila vláda ČR. Dlouhodobě plánované odstavení prvního bloku nebude mít vliv na dodávky elektřiny,“ uvedl mluvčí.

Energetici také posilují opatření kvůli šířící se nemoci COVID-19. Zaměstnancům, u nichž to jde, umožnil ČEZ práci z domova. Elektrárna zrušila kvůli koronaviru všechny exkurze, zatím do 30. dubna. Zavřené je i její infocentrum. Elektrárna také posílila dezinfekci v autobusech, které vozí zaměstnance.

Při odstávce prvního bloku vymění Temelín 42 palivových souborů, zhruba čtvrtinu paliva v reaktoru. Začátkem března dovezl ČEZ do Temelína poslední část čerstvého paliva od ruské firmy Tvel. V každém ze dvou temelínských reaktorů je 163 palivových souborů. Jeden soubor měří přes 4,5 metru a váží 750 kilogramů. V reaktoru je asi 86 tun paliva. Palivo zůstává v reaktoru obvykle čtyři roky. Ročně elektrárna vymění čtvrtinu paliva.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,6 TWh.

Komentáře

(5)

Martin Prokš

13. březen 2020, 09:15

Dobrý den

Tak si tak říkám jestli je rozumné teď zahajovat odstávku. Lze očekávat, že v průběhu příštích 4 týdnů nakažení raketově porostou. Zatímco udržet v provozu blok vyžaduje relativně jen pár lidí, při odstávce je třeba násobně více lidí ne jen z ČEZu, ale hlavně subdodavatelů. A ti budou odpadat. Přeci jen Čína a Korea nám mají ukazat jak to bude.

Snad to ČEZ dobře zvážil.

Emil

13. březen 2020, 09:27

Já si zas myslím, že pro odstávku hraje to, že teď výrazně klesne spotřeba, a navíc není žádná záruka, že to třeba za měsíc za dva se zaměstnanci bude lepší, spíš naopak. A prodlužovat kampaň donekonečna také nejde.

Vladimír Šťastný

13. březen 2020, 09:56

Odstávky na energetických blocích jsou plánovány i na rok dopředu. To aby se nekryly přes sebe a kvůli subdodavatelům, kteří mají jen určité kapacity. Zamíchat s termíny sice jde, ale pro spoustu lidí je to problém v kterém musí zbytečně improvizovat.

Milan Vaněček

13. březen 2020, 16:54

Žádný problém s odstávkou, už brzy bude rovnodennost a slunce bude svítit čím dál tím dýl.

Jestli 1GW v Temelíně poběží nebo ne, to je jedno...

pepik

16. březen 2020, 09:35

Jo, jo, hlavně v noci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.