Temelín plánovaně odstaví 1. blok, vymění čtvrtinu paliva

DomůJaderné elektrárnyTemelín plánovaně odstaví 1. blok, vymění čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín dnes zahájí plánovanou odstávku prvního bloku. Vymění při ní zhruba čtvrtinu paliva, zkontroluje turbínu i bezpečnostní systémy. Odstávka potrvá přibližně dva měsíce. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. V Temelíně budou letos dvě odstávky, druhý blok přeruší výrobu 12. června.

Při odstávce, která začne dnes, vymění energetici část paliva, zkontrolují turbínu i bezpečnostní systémy. „Přesný harmonogram odstávky ještě dolaďujeme s ohledem na opatření, která v posledních dnech vyhlásila vláda ČR. Dlouhodobě plánované odstavení prvního bloku nebude mít vliv na dodávky elektřiny,“ uvedl mluvčí.

Energetici také posilují opatření kvůli šířící se nemoci COVID-19. Zaměstnancům, u nichž to jde, umožnil ČEZ práci z domova. Elektrárna zrušila kvůli koronaviru všechny exkurze, zatím do 30. dubna. Zavřené je i její infocentrum. Elektrárna také posílila dezinfekci v autobusech, které vozí zaměstnance.

Při odstávce prvního bloku vymění Temelín 42 palivových souborů, zhruba čtvrtinu paliva v reaktoru. Začátkem března dovezl ČEZ do Temelína poslední část čerstvého paliva od ruské firmy Tvel. V každém ze dvou temelínských reaktorů je 163 palivových souborů. Jeden soubor měří přes 4,5 metru a váží 750 kilogramů. V reaktoru je asi 86 tun paliva. Palivo zůstává v reaktoru obvykle čtyři roky. Ročně elektrárna vymění čtvrtinu paliva.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,6 TWh.