Domů
Jaderné elektrárny
Temelín přerušil náběh prvního bloku, zapůsobily automatické systémy

Temelín přerušil náběh prvního bloku, zapůsobily automatické systémy

Jaderná elektrárna Temelín přerušila v noci na dnešek náběh prvního bloku, který po odstávce začal v pondělí vyrábět elektřinu. Důvodem přerušení bylo zapůsobení automatických systémů. Výrobu elektřiny by měl blok obnovit už začátkem týdne. ČTK to řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

„Vzhledem k nadcházejícímu víkendu s nižší spotřebou elektřiny nepředstavuje odstávka žádný problém pro dodávky elektřiny,“ uvedl mluvčí.

Dodal, že druhý temelínský blok pracuje na plný výkon.

Ještě před přerušením najíždění dokončili odborníci energetické testy, které potvrdily správnost zavezení paliva. Rovněž parametry turbíny, kde probíhaly rozsáhlé kontroly, jsou v prvních dnech provozu velmi dobré.

Přerušení najíždění bloku využijí energetici k výměně kompenzátoru na potrubí v nejaderné části elektrárny. Jde o zařízení, které tlumí chvění a omezuje teplotní dilatace. Vlastní výměna je záležitostí několika hodin. Zbývají čas tvoří vydrenážovaní potrubí a zpětné najetí bloku. I s ohledem na relativně krátkou dobu prací, zůstane jaderná část na provozní teplotě, nedojde tedy k jejímu vychlazení.

Odstávka prvního bloku začala 13. března. Energetici vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali i tlakovou nádobu reaktoru a zjistili, že její stav umožňuje provoz další desítky let. Několik týdnů zabrala výměna generátorového vypínače. Jde o zařízení, které odděluje elektrárnu od okolní přenosové soustavy.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,4 TWh.

Komentáře

(14)

energetik

15. květen 2020, 14:00

„Vzhledem k nadcházejícímu víkendu s nižší spotřebou elektřiny nepředstavuje odstávka žádný problém pro dodávky elektřiny,“

To se naštěstí u OZE nemůže stát, zaplatil jsem si za skutečně bezemisní energii z OZE a dostanu ji. A ten kdo si zaplatil za jadernou z prvního bloku Temelína, dostane fosilní :-).

energetik

15. květen 2020, 14:04

Dostane fosilní nebo z OZE a udělají se mu z toho zelené pupínky po celém těle :-)

Bob

15. květen 2020, 15:08

Vy samozřejmě nedostanete ze sítě "svou" zaplacenou OZE. Dostanete stejnou EE jako všichni. Aktuální mix, kde je OZE u nás zastoupena 10%.

Přesněji řečeno, dostáváte většinu EE z nejbližší elektrárny, bez ohledu na to, co jste si virtuálně koupil.

Je to podobné, jako když jeden "zelený" tvrdil, že Rakousko nevyužívá žádnou jadernou elektřinu. Že nakupují jen certifikovanou větrnou ze severního Německa, která jde přes naši síť. Ovšem jediné vedení od nás do Rakouska jde právě přes ústřednu, na kterou je též napojena EDU. To ale znamená, že veškerá EE jdoucí od nás a přes nás do Rakouska je vlastně jaderná.

Mimochodem, zrovna včera odpoledne jsem se díval (vidím ji po cestě z práce) na VtE. Vrtule se netočila, nefoukalo. To bych rád věděl, jakoou OZE elektřinu jste pak po setmění odebíral, když evidentně i soláry nedodávaly nic.

pr

18. květen 2020, 13:48

Milý Bobe,

samozřejmě, že o víkendu dostane svou zaplacenou OZE. Již od přibližně poloviny března je totiž jako mnoho z nás napojen pouze na svou FVE a své bateriové úložiště. Od distribuční sítě je odpojen. Takže fosil ať o víkendu čoudí kvůli zastáncům JE a ne kvůli těm kteří investovali do OZE. Stačí Vám to i jako odpověď na poslední větu? Pokud ne prostudujte web mypower

Bob

15. květen 2020, 15:17

A ke druhé části o jádru:

Elektřinu včetně jaderné, byste si mohl koupit tak maximálně od ČEZu, ale ti mají celé portfólio zdrojů.

Teoreticky byste si ji mohl koupit od hypotetické budoucí společnosti ČEZ jaderná divize. Ovšem i tam je to dostatečně zálohováno ostatními reaktory.

Rozhodně si nikdy nebudete moci ani teoreticky koupit EE z jednoho konkrétního reaktoru.

Nebo Vy kupujete OZE elektřinu z konkrétní (třeba FV) EE z Horní-dolní s.r.o.? To byste měl smůlu, protože byste si pravidelně po západu slunce (ale ani za nízké oblačnosti) nemohl ani rozsvítit světlo, nešlo by Vám topení, apod.

pr

18. květen 2020, 13:59

Je vidět, že Vaše obzory Bobe jsou silně omezené. Samozřejmě, že si kupuji elektrickou energii z firmy s.r.o. Nejsem blázen abych v ČEZkém bordelstánu měl FVE psánu na fyzickou osobu. To bych také mohl přijít na buben. A jelikož ji kupuji za tržní cenu 0,7Kč/kWh (nikdo firmě s.r.o. na trhu více nenabídne), tak mohu investovat cca. 4Kč/kWh na její uložení do dostatečně velkých akumulátorů a pořád jsem pod cenou za kterou mi dodá elektřinu libovolný obchodník osolenou o distribuční poplatky. A minimálně třídenní temno v pohodě překryji.

Nu ale schválně - nepředpokládám, že tuto ekonomiku budete schopen rozklíčovat. Nebo se mýlím?

St

15. květen 2020, 16:22

Jako, že u OZE nemůže dojít k výpadu či poruše? No vlastně s tím se jaksi předem počítá a všechny zdroje OZE mají zálohy v tom lepším případě v plynu, v tom horším v uhlí.

Vladimír Šťastný

15. květen 2020, 20:59

:-)))))). Vy jste neskutečně naivní exot. Takový je snem každého obchodníka s EE.

St

15. květen 2020, 16:05

Takže pokud tomu správně rozumím. Něco bylo špatně automatická kontrola zafungovala, zařízení se vypnulo a po neděli se zapne.

Za mě naprosto v pořádku a jsem moc rád, že vše funguje jak má. Předpokládám, že nějaký informovanější kolega nás bude inforovat o tom, co přesně se tam stalo.

Elektro

15. květen 2020, 19:19

V ETE se potkalo nyní více problémů. První problém je podtlakový kompenzátor na kondenzátoru vyměněný při odstávce. Ten nedrží tvar a omezuje odtok vody z kondenzátoru pod turbínou. Jeho výměna byla plánovaná na tento víkend a u bloku mělo dojít k postupnému snížení výkonu a odstavení. Druhým problém byl částečný kolaps řídícího systému elektrárny dnes v noci, kdy došlo k zapůsobení bezpečnostních systémů a blok byl bezpečně odstaven. A třetím problém bylo, že díky nefunkčnímu řídícímu systému nebylo možné bezpečně ovládat některé části technologií na dálku a z toho důvodu se muselo přijít na těchto částech na ruční ovládání z místa.

Josef Novák

16. květen 2020, 00:10

"částečný kolaps řídícího systému elektrárny"....tak to jsem snad raději neměl číst :-(

Ondřej Matějka

17. květen 2020, 11:48

Ale jak vidíte, tak jsou řídící systémy na svoje selhání připraveny a elektrárnu odstaví, což je v pořádku. A navíc to nic neříká o bezpečnostních systémech, které to stále jistí v pozadí a při vybočení parametrů by elektrárnu také odstavily ????

St

19. květen 2020, 19:25

Děkuji moc za objasnění.

Přeji hezký den.

Jan Veselý

15. květen 2020, 23:42

Je třeba to zkoušet i tomuhle se to nakonec podařilo.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.