
Temelín v lednu dosáhl historicky nejvyšší měsíční výroby
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu 1,62 terawatthodiny (TWh) energie, což je nejvyšší měsíční výroba od začátku jejího provozu v prosinci 2000. Pomohly loňská výměna separátorů na druhém bloku a chladné počasí. Mráz provoz reaktoru neovlivňuje, díky ochranné budově jsou tam stabilní podmínky celý rok. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.
Rekord ovlivnil hlavně druhý blok. Energetici tam loni vyměnili dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. Výkon bloku stoupl o čtyři megawatty. „Z hlediska životního prostředí pomohla lednová výroba obou našich jaderných elektráren ušetřit přes dva miliony tun oxidu uhličitého, vypuštěných z uhelných elektráren,“ uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.
Chladné počasí Temelínu prospívá. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob za dobu provozu připadá na leden či prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory.

„Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje s vyšší spotřebou elektřiny v zimě. Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o půl procenta,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Jaká bude celá letošní výroba, nechce vedení Temelíma předpovídat. Navíc před jarní odstávkou posílilo koronavirová opatření a zaměstnance plošně testuje. „Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu i ochranu celé lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 1,6 TWh.
Mohlo by vás zajímat:
Hlavně Temelin byl jeden ze zdrojů, které hasily průser neschopnosti vyrábět 8.1 ee. Být 1 blok odstavený jako v dukovanech, tak si3 dny blikame svíčkou....
Nelži a nedezinformuj. Temelín s tou záchranou toho skoroblackoutu nic společného neměl.
Jojo než tam operátoři pomačkali těch 30 tlačítek tak byl pokles frekvence díky malým pružným autonomním dencetrálním zdrojům a vodě zastaven. Vrátil se zpět na 50Hz asi až za hodinu, kdy už uhelky namlely více uhlí a vyrobily více páry.
A kam ten výkon zvyšovali, když jeli naplno už před poklesem frekvence?
Dovolím si několik porovnání :
15,75 TWh v Temelíně vyrobí veškeré FTVE za 7,5 roku
Investice do Temelína : celkem 170 mld. Kč
Investice do FTVE : celkem 210 mld. Kč
Prostá návratnost investice při reálné ceně silové elektřiny
1400 Kč/MWh
Temelín : 7,71 roku
FTVE : 71,43 roků
Dále bez komentáře....
ETE34 přidaly dalších 1,5TWh české dodávky 250 mld. Kč
opoměl jsem datum: ETE 34 bude spuštěn v roce min 2050, takže si musíme počkat, když v r.2038 bude spuštěn EDU5!!! vidíme tu politickou nezodpovědnost a manažerské selhání v řízení státu, to je na ručník do PSP!!!
Jste moc velký optimista. Budeme rádi, když se podaří dostavět EDU II.
Co do toho pořád pletete politiku a selhání státu. Jestli máte takové "dobré" podnikatelské nápady tak si založte firmu a všem to ukažte jak umíte. Každý může.
Teď se nikdo zodpovědný pod další jaderné reaktory nepodepíše. Na Putina se chystají sankce a ostatní jsou ještě více konkurenceneschopní.
Jen jej nechte, chcípá mu modla. Každý kdo ztrácí miláčka potřebuje čas. Časem se to zhojí.
To je průměrný výkon 2177.5 MW. Takže jel celý měsíc na plný pecky!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se