Domů
Jaderné elektrárny
Temelín v lednu dosáhl historicky nejvyšší měsíční výroby
Autor: Petr Šmolík

Temelín v lednu dosáhl historicky nejvyšší měsíční výroby

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu 1,62 terawatthodiny (TWh) energie, což je nejvyšší měsíční výroba od začátku jejího provozu v prosinci 2000. Pomohly loňská výměna separátorů na druhém bloku a chladné počasí. Mráz provoz reaktoru neovlivňuje, díky ochranné budově jsou tam stabilní podmínky celý rok. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Rekord ovlivnil hlavně druhý blok. Energetici tam loni vyměnili dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. Výkon bloku stoupl o čtyři megawatty. „Z hlediska životního prostředí pomohla lednová výroba obou našich jaderných elektráren ušetřit přes dva miliony tun oxidu uhličitého, vypuštěných z uhelných elektráren,“ uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Chladné počasí Temelínu prospívá. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob za dobu provozu připadá na leden či prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory.

Ilustrační foto

„Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje s vyšší spotřebou elektřiny v zimě. Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o půl procenta,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jaká bude celá letošní výroba, nechce vedení Temelíma předpovídat. Navíc před jarní odstávkou posílilo koronavirová opatření a zaměstnance plošně testuje. „Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu i ochranu celé lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 1,6 TWh.

Komentáře

(10)

PetrV

2. únor 2021, 17:26

Hlavně Temelin byl jeden ze zdrojů, které hasily průser neschopnosti vyrábět 8.1 ee. Být 1 blok odstavený jako v dukovanech, tak si3 dny blikame svíčkou....

Kozák

3. únor 2021, 19:09

Nelži a nedezinformuj. Temelín s tou záchranou toho skoroblackoutu nic společného neměl.

energetik

3. únor 2021, 23:27

Jojo než tam operátoři pomačkali těch 30 tlačítek tak byl pokles frekvence díky malým pružným autonomním dencetrálním zdrojům a vodě zastaven. Vrátil se zpět na 50Hz asi až za hodinu, kdy už uhelky namlely více uhlí a vyrobily více páry.

A kam ten výkon zvyšovali, když jeli naplno už před poklesem frekvence?

petr

2. únor 2021, 17:55

Dovolím si několik porovnání :

15,75 TWh v Temelíně vyrobí veškeré FTVE za 7,5 roku

Investice do Temelína : celkem 170 mld. Kč

Investice do FTVE : celkem 210 mld. Kč

Prostá návratnost investice při reálné ceně silové elektřiny

1400 Kč/MWh

Temelín : 7,71 roku

FTVE : 71,43 roků

Dále bez komentáře....

ijn

2. únor 2021, 18:08

ETE34 přidaly dalších 1,5TWh české dodávky 250 mld. Kč

ijn

2. únor 2021, 18:13

opoměl jsem datum: ETE 34 bude spuštěn v roce min 2050, takže si musíme počkat, když v r.2038 bude spuštěn EDU5!!! vidíme tu politickou nezodpovědnost a manažerské selhání v řízení státu, to je na ručník do PSP!!!

A.O

3. únor 2021, 12:03

Jste moc velký optimista. Budeme rádi, když se podaří dostavět EDU II.

energetik

3. únor 2021, 13:57

Co do toho pořád pletete politiku a selhání státu. Jestli máte takové "dobré" podnikatelské nápady tak si založte firmu a všem to ukažte jak umíte. Každý může.

Teď se nikdo zodpovědný pod další jaderné reaktory nepodepíše. Na Putina se chystají sankce a ostatní jsou ještě více konkurenceneschopní.

pr

3. únor 2021, 21:22

Jen jej nechte, chcípá mu modla. Každý kdo ztrácí miláčka potřebuje čas. Časem se to zhojí.

Zbyněk Poisl

3. únor 2021, 21:05

To je průměrný výkon 2177.5 MW. Takže jel celý měsíc na plný pecky!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.