Domů
Jaderné elektrárny
Temelín vymění při jarní odstávce v reaktoru čtvrtinu paliva

Temelín vymění při jarní odstávce v reaktoru čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín vymění při odstávce prvního bloku 42 palivových souborů, zhruba čtvrtinu paliva v reaktoru. Dvouměsíční odstávka by měla začít 13. března. V těchto dnech dovezl ČEZ do Temelína poslední část čerstvého paliva od ruské firmy Tvel. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Palivo naváželi energetici postupně od poloviny loňského roku z několik tisíc kilometrů vzdáleného výrobního závodu ruské korporace Tvel ve městě Elektrostal nedaleko Moskvy. Vozilo se částečně letecky, částečně po silnici. O trase a termínech věděl omezený okruh prověřených lidí. Zvýšená radiační opatření nebyla potřeba. „Z hlediska radioaktivity není čerstvé palivo nebezpečné, jde ale o velmi drahý a strategický materiál,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Výrobce dopravuje palivo v ocelových kontejnerech, odolných proti ohni, vodě, pádům z výšek i nárazům. Jejich klíčovým prvkem je takzvaný akcelerometr. Díky němu lze zjistit, zda při přepravě nenastal nadměrný náraz, který by mohl palivo poškodit.

Nové palivo doprovází policisté až do areálu elektrárny, kde ho převezmou energetici. „Naši specialisté kontrolují počet kontejnerů, neporušenost nainstalovaných pečetí nebo stav akcelerometrů. Poté uloží kontejnery ve skladu čerstvého paliva a palivové soubory umístí do skladovacích zásobníků,“ uvedl Sviták.

V každém ze dvou temelínských reaktorů je 163 palivových souborů. Jeden soubor měří přes 4,5 metru a váží asi 750 kilogramů. V reaktoru je asi 86 tun paliva. Palivo zůstává v reaktoru obvykle čtyři roky. Ročně elektrárna vymění čtvrtinu paliva.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,3 TWh elektřiny.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Musí vydržet i dobu ledovou. Švédové se připravují na stavbu jaderného úložiště
7. červenec 2022, 05:05
Jádro a plyn patří mezi zelené investice. Dočasné zařazení schválil Evropský parlament
6. červenec 2022, 11:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se