Domů
Jaderné elektrárny
Temelín vyrobil letos už 10 TWh. Koncem týdne odstaví 2. blok
JE Temelín

Temelín vyrobil letos už 10 TWh. Koncem týdne odstaví 2. blok

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v polovině srpna deset terawatthodin (TWh) elektřiny. Meziročně je to dřív. Pomohly tomu modernizace a investice předchozích let. Vyrobených deset TWh odpovídá osmiměsíční spotřebě všech českých domácností. Novináře o tom dnes informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Deset TWh elektřiny odpovídá 61 procentům loňské temelínské výroby. V závěru tohoto týdne začne v elektrárně zhruba dvouměsíční odstávka druhého bloku, na prvním bloku trvala od začátku dubna do začátku června.

V porovnání s loňským rokem vyrobila elektrárna uvedené množství elektřiny o 11 dní dřív. Vedení jaderné divize ČEZ uvedlo, že se to povedlo hlavně díky modernizacím. „Obě jaderné elektrárny chceme provozovat minimálně 60 let. V Temelíně je před námi ještě 40 let provozu a díky investicím jsme schopni posilovat bezpečnost a zvyšovat efektivitu provozu,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Vedle modernizací pomohl i posunutý začátek odstávky druhého bloku. V porovnání s loňským rokem začne odstávka o měsíc později, koncem tohoto týdne. Potrvá dva měsíce. Při jarní odstávce prvního bloku vyměnili technici 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy i hlavní cirkulační čerpadla. Ověřili také těsnost ochranné budovy kolem reaktoru.

Letos naplánoval ČEZ v Temelíně 271 investičních akcí za 3,6 miliardy Kč. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 28 miliard korun.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 10,1 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jimi
15. srpen 2023, 14:50

Ty investice jsou důležitá informace - Temelín za 21 let stál 100 mld stavba plus 28 mld modernizace do letoška plus 3,6mld letos. Další miliardu ročně stojí palivo a miliardu mzdy.

Takže za 21 let provozu, neboli necelých 320TWh (druhý blok běží pouze 19 let) to bylo již 131,6 + 21*1 + 19*1 = 171,6 miliardy korun.

Emil
15. srpen 2023, 15:13

Ve skutečnosti jste skončil právě před tou důležitou informací, a sice že ty vámi udávané částky se ve vyrobené kWh projeví asi 50 haléři, neboli 22 € na MWh.

Milan Vaněček
15. srpen 2023, 18:24

A Vy jste ve skutečnosti skončil právě před tou důležitou informací,

o ceně peněz. Tehdejších 100 miliard je násobně více než současných 100 miliard.

A půjčených 100 miliard se splácí ještě dnes, při úroku..... a dá to celkem ....

Vše samozřejmě obchodní tajemství.

Takže i ta cena Vám několikanásobně vyletí (za předpokladu že to byla komerční investice a ne dar státu-CŘ).

Dřív jste si taky mohl koupit byt za mnohonásobně méně než nyní, ale vždy jste zaplatil za hypotéku mnohem více .....(doplňte si dle konkrétních příkladů)

Milan Vaněček
15. srpen 2023, 18:30

A přidejte k investiční části část mzdovou, část: platba za palivo a část: poplatky za trvalé úložiště jaderného odpadu a poplatky za jeho udržování po stovky let....

Josef
15. srpen 2023, 20:09

Opět jen zlomek nákladů v čase, ale nejlepší je jak jaderná lobby manipuluje veřejnost odpad je vyhořelé palivo, v případě výstavby nových bloků v ETE se hovoří o dostavbě, atd. Výhodnost JE se demonstruje na elektrárně uvedené do provozu v 90-tých letech

Vladimír Šťastný
15. srpen 2023, 20:16

Josef

Temelín byl rozestavěn jako elektrárna o čtyřech blocích. Základové desky 3 a 4 bloku tam jsou, jsou tam i další stavební části provedené do doby, než byla stavba politickým (a pořádně blbým) rozhodnutím uťata. Proč by se tedy nemohlo mluvit o dostavbě?

Emil
15. srpen 2023, 21:36

1) Vaněčku, jestli jste si nevšiml, vzal jsem čísla která napsal "Jimi" a rozpočítal je na vyrobenou elektřinu, nic víc. Pokud se vám čísla nelíbí nebo vám nějaká chybí, dodejte vlastní včetně toho kde jste k nim přišel nebo se obraťte na "Jimiho". Nechtějte po mně, abych ta čísla dodával já.

2) Jak jste přišel na to, že "půjčených 100 miliard se splácí ještě dnes"? Je to nesmysl.

3) Cena vám nikam několikanásobně nevyletí. Další nesmysl.

4) Pokud máte potřebu někam něco doplňovat, doplňte to sám.

5) Aspoň si přečtěte na co reagujete, jak mzdová část tak platba za palivo tam zmíněná je.

Josef
16. srpen 2023, 18:23

Pro p. Šťastného, ano jsou tam desítky let zakonzervované základy, takže to nebude dostavba, ale jen demolice, pokud se bude stavět tak nová JE, nebo Vy jste přesvědčen, že základy na reaktory z dob SSSR budou OK pro dodavatele z Francie nebo Jižní Koreje?

Pravoslav Motyčka
15. srpen 2023, 20:44

Pro srovnání podpora OZE jen provozní bude stát 1 bilion kč to je nejméně 3x Temelín , který by vyrobil 70% spotřeby el. energie pro ČR ty podporované FVE vyrobí asi 2,5% spotřeby ČR tedy 28x méně energie.

Milan Vaněček
15. srpen 2023, 22:15

Provozní podpory v energetice jsou vyhozené peníze, smysl mají podpory investiční. Provozní podpory bez zastropování jsou zločin.

A především, pro chudý stát je potřeba počkat, až nové technologie zlevní.

Budoucí podpora, například případný CfD pro jádro budou zase vyhozené peníze.

Má cenu podpořit jen investice, na které náš stát má (tj v řádu desítek miliard, ne stovek miliard).

Emil
15. srpen 2023, 22:50

Tak ještě štěstí že tu nikdo žádný CfD pro jádro ani neplánuje, tedy asi kromě Vaněčka.

Ivan Novák
15. srpen 2023, 22:12

Úvěr syndikovaný Citibank pokrýval jen dodávku Westinghouse, tedy řídících systémů a aktivní zóny reaktoru. Ostatní náklady výstavby ETE byly kryty obecně z cash flow celku ČEZ, úvěry a bondy byly korporátní, nějaký "temelínský" úrok tedy neexistuje.

Milan Vaněček
15. srpen 2023, 22:20

Když si Dukovany 2 pokryje ČEZ ze svého cash flow tak s tím nemám problém. Problém mám jenom s tím, že ten jeho současný bohatý cash flow je na úkor všech domácností co od něj odebírají elektřinu za dvoj i vícenásobně přemrštěné ceny než před pár lety.

Emil
15. srpen 2023, 22:46

Jak by si mohl ČEZ pokrýt Dukovany ze svého cash flow, když mu stát většinu cash sebere a ještě prakticky jen na ČEZ uvalí mimořádné daně? Jen za letošní rok ČEZ státu odvede přes 100 miliard Kč a veškerý svůj zisk za loňský rok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se