Domů
Jaderné elektrárny
Temelín zavezl použité palivo do skladu

Temelín zavezl použité palivo do skladu

Odborníci v jaderné elektrárně Temelín zavezli tři kontejnery s použitým palivem do skladu tohoto paliva. Kontejnery v něm obsadily 44. až 46. pozici z kapacity 152 míst. Příští týden by měli energetici začít zavážet do reaktoru nové palivo. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna má za sebou polovinu plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června.

Práce s kontejnery, v nichž je použité palivo, trvaly dva týdny. Pod vodou zavážejí odborníci do každého z kontejnerů 19 palivových souborů. Ještě pod vodou pak usazují vnitřní víko kontejneru. Už mimo bazén, ale stále na reaktorovém sále pak kontejner odvodní a vysuší.

„Při vakuovém sušení se v kontejneru snižuje tlak až na setinu atmosférického tlaku. Jenom vlastní vysoušení zabere necelý den,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Když kontejner absolvuje zkoušky těsnosti, převezou ho technici do skladu použitého paliva. Každý palivový soubor je v reaktoru čtyři roky.

Palivové soubory, které se do reaktoru nevrací, zůstanou zhruba deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Poté se převezou do skladu použitého paliva, který v areálu elektrárny funguje od roku 2010. Tam mohou zůstat až 60 let. Ve skladu je teď obsazeno 46 ze 152 skladovacích pozic. Monitorují ho kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

„Ve čtyřech kontejnerech je tak na ploše obývacího pokoje bezpečně a izolovaně od okolí uloženo palivo, ze kterého jsme vyrobili elektřinu pro roční spotřebu pětiny České Republiky,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Energetici už koncem března vyvezli z reaktoru prvního bloku všech 163 palivových souborů. Zpět se jich vrátí 121, doplní je 42 nových. Nové palivo je od ruské korporace Tvel.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,6 TWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.