Domů
Jaderné elektrárny
Temelín zpřísnil opatření kvůli koronaviru
JE Temelín

Temelín zpřísnil opatření kvůli koronaviru

Jaderná elektrárna Temelín zpřísnila koronavirová opatření. V jídelně snížila kapacitu lidí, kteří tam mohou naráz jíst, a energetici kladou důraz na dodržování dvoumetrových rozestupů. Posílená je i elektronická komunikace a zavřené infocentrum. Temelín také dokončil očkování zaměstnanců proti chřipce. Očkovat se nechalo přes 300 pracovníků. Poprvé to ČEZ umožnil pro zaměstnance zdarma. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

V karanténě je teď deset zaměstnanců elektrárny, u nichž se prokázala nemoc covid-19. Na provoz Temelína to podle mluvčího nemá vliv.

Elektrárna zavedla opatření již v březnu. Od konce srpna se tam opět musejí nosit roušky ve vnitřních prostorách, kde nelze dodržet rozestupy. Od poloviny září jsou znovu koridory před vstupem a měří se teplota.

„Nyní zpřísňujeme opatření v jídelnách: snížila se kapacita, klademe důraz na dvoumetrové rozestupy. Upravujeme i další opatření včetně posílení elektronické komunikace, úprav cvičení nebo zavření infocentra,“ řekl mluvčí.

Od jara chrání obsluhu jídelen u výdejních pultů plexiskla.

Zvláštní režim platí už od srpna pro provozní personál. Na blokové dozorny je zakázaný vstup, operátoři používají respirátory a směny si podle Svitáka předávají maximálně bezkontaktně. V obou českých jaderných elektrárnách jsou omezené služební cesty i fyzické kontakty. U profesí, kde je to možné, dávají energetici přednost práci z domova.

V Temelíně nyní dokončili očkování zaměstnanců proti chřipce. ČEZ ho umožnil zaměstnancům zdarma, aby snížil dopady virových onemocnění na personál a zajistil bezpečný provoz. Elektrárna má kolem 1300 zaměstnanců, tři stovky se daly očkovat.

„Jsme součást kritické infrastruktury, musíme zajistit bezpečný provoz elektrárny a spolehlivé dodávky elektřiny pro záchranáře, firmy i lidi. Všichni se teď chráníme především před nemocí covid-19. Nesmíme ale zapomínat ani na další virová onemocnění, která by mohla průběh pandemie covid-19 zkomplikovat,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 11,5 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516